independent

Kdo je „pražská kavárna“?

Nejlepší odpověď
Ušel ventil

Pražská kavárna je pejorativní označení pro nejasně definovanou skupinu velkoměstských intelektuálů, kteří jsou veřejně aktivní a zajímají se o politiku. Má se jednat zejména o dřívější voliče ODA[1][2] a Unie svobody,[1][2] kteří se snaží navazovat na politiku Václava Havla (srov. pravdoláskaři). Výraz kavárna odkazuje na místa setkávání intelektuálů,
Wiki
Navíc asi nemají potuchy co by pro nás znamanalo přijmutí většího počtu přivandrovalců – jak řekl M. Horáček – ekonomičtí migranti mají právo být a stát se plnohodnotným členem naší společnosti , a co je na nich špatného ? Dobře že sem chtějí přijít .

Chybějící odkaz

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Pra%C5%BEs­k%C3%A1_kav%C3%A1rna

Další odpovědi
ivzez

Já bych odpovědi uživatelů Ušel ventil a Keplera doplnila jen tím,
že se o politiku zajímají pouze okrajově a pouze v tom případě, že
něco není „po jejich“.

O jejich znalostech a zkušenostech svědčí mj. i to,
jaké kafe ještě zkousnou…

(Také mi káva ve Slávii nechutnala.)

Kepler

Ano, jak píše kolega. Prostě je to sbírka neinformovaných intelektuálních tlachalů. Nejspíš to vzniklo podle slavné pražské kavárně Slavia na rohu, v blízkosti Národního divadla. Taky jsem tam jednou byl, kafe stálo za h…

led

„Pražská kavárna“ je výraz už z čias 1.ČSR, ale najviac prišiel medzi ľudí do povedomia v časoch veľkých politických zmien po 2.svetovej vojne.
Tak ako aj dnes sa „ulice“ (ako ich nazval prezident Beneš) tj. ľudia z ulíc stretávajú pri pive v hospodách a riešia problémy svetovej i domácej politiky a športu, vymieňajú si názory o tom, „kam ten svet speje“ a „za našich časov to bolo lepšie/horšie“ tak sa zase intelektuáli stretávali na kávičke v káviarňach centra Starého města a tam rovnakým spôsobom (ako „ulice“) pri kávičke riešili svoju nespokojnosť so súčasným politickohospo­dárskym smerovaním vládnej moci. Mnohí svoje znalosti podkladali štúdiom bulváru, mnohí na základe telekomunikačných médií, ale podaktorí aj naozajstnou odbornosťou a hlavne svojou vidinou „ja by som, keby som, viem to lepšie, čo oni vedia, keď len kradnú a my to vieme lepšie…“ ukájali svoje ostatnými nedocenené schopnosti. Oni predsa najlepšie vedia, čo štát potrebuje! Ale ako sa hovorí „keď príde na lámanie chleba, každý sa pokúša o čo najväčší krajec“

aliendrone

Jsou to tzv. „Havlovi pohrobci“ – mnozí z bývalé Chátry 77, obecně pravdoláskaři (přesně jak popisuje Ušel vntil).
NEBEZPEČNÍ!!! Umí krásně, líbivě žvanit (NIC JINÉHO TOTIŽ NEUMÍ!!!), ale dědictví jejich katastrofálního působení neseme dodnes a ponesou je ještě DALŠÍ generace!! Díky jich specializaci na mektání dokáží oblbnout méně se orientující či intelektuálně slabší jedince!!! Bacha na ně!!!

Kryšpín

Je to kavárna moudrých do doby než odejde důchodce na Hradě z hradu, pokud poté nastoupí vítač, sluníčkář, humanista, kývač obecný, přítel Německa, velkoobdivovatel kapitalismu, tak kavárna a jejich moudra zaniknou.

xxx3

Pražská kavárna? Jen nic neříkající nadávka. Kdysi jsem v metru zaslechl, jak jeden džentlmen počastoval jiného džentlmena výrazem „ty intelektuále jeden přiblblej“. „Pražská kavárna“ je pouze méně vugární, snad více ironická. A koho to tedy může zahrnovat? Kohokoli vzdělaného (nebo toho, kdo se tak jeví).

lota

To je dotaz hodný prezidentova mluvčího…

anonym

„pražská kavárna“ je prostě jiné označení pro třídního nepřítele. Vymyslela si ho „česká hospoda“ aby měla na koho svádět vlastní chyby a neschopnost. 🙂

anonym

označení „pražská kavárna“ se do jísté míry vztahuje i na Prahu jako takovou. Když se podíváte na výsledky voleb zjistíte že praha téměř výhradně volí racionální konstruktnívní politická křádla zatímco vesnická hospoda téměř výhradně voli „na truc“ pokud možno co nejhlučnější populisty a krátkozraké kašpary. Toto rozdělení platí nejen v případě Praha – Vesnice, ale i pokud vezmete skupiny Vysokoškolsky vzdělaných versus téměř negramotných … vždy vám z toho vyplyne že na jedné straně je konstruktivní racionální přístup a na té druhé často jen argumentačně vyprázdněné emoce až vztek na všechno podpořený častým čtením fake news.

led

Kryšpín, omyl ľudí, ktorí si naivne myslia, že isté vlastnosti ľudí sa zmenia zmenou vo vláde.