MonkeyKing

Kdo je elita?

Často o ní lidé typu Zeman, Ovčáček, Okamura mluví, ale kdo je to?
Poznáte sami, že jste elita?
Jak říká elita těm, kteří nejsou součástí elity?

Jak byste odpověděli vy, kdyby se vás někdo (viz ty 3 osoby) zeptal, co nebo kdo je elita, ale tak, aby jim spadla brada?

Nejlepší odpověď
ten který je

Do role elit můžeme začlenit např.vynikající sportovce,nejlepší vojenské jednotky,spiso­vatele,hudební skladatele nebo hudebníky.
Do role elit se ale bohužel pasují někteří bývalí politici nebo žvanilové,kteří se živí pouze žvaněním a jsou přesvědčeni o své neomylnosti.Žijí zakleti ve svém sebeklamu.

Další odpovědi
mosoj

V kapitalismu ten, kdo má víc jak 10 mega. Nic jiného nehledej, žádné jiné měřítko nerozhoduje.

still

V různých společenstvích, komunitách a organizačních skupinách může mít slovo „elita“ rozdílný výklad a význam.

Ale od těchto zmiňovaných lidí může tento výrok znamenat jediné: člověk mající moc. Protože tyto lidi nikdo jiný nefascinuje. Oni nepotřebují nikoho jiného, než další lidi, kteří mají moc a peníze (které znamenají moc).

jpau

Pod tímto pojmem chápu něco jako „liberálně smýšlejícího člověka žijícího ve velkém městě“. Alespoň tak je mi to prezentováno prostřednictvím médií (dříve se proto používal pojem „Pražská kavárna“).

Můj osobní názor je, že jmenovaní pánové tento obrat používají pro „člověka, s jehož názory nesouhlasí“, což může být úplně kdokoli – třeba Ty nebo já.

V ideálním světě bych si pod tímto pojmem představoval „osvíceného, inteligentního, čestného a empatického člověka“.

dubraro

To je celá řada otázek, zkusím alespoň některé.
1/
Elita (z latinského eligere = vybírat, vyvolit) je společenskovědní termín, označující kategorie osob, které v určitém systému či subsystému zaujímají vedoucí nebo jinou významnou úlohu, a to díky svým individuálním vlastnostem, profesionálním kvalitám či sociálnímu postavení.
2/
Pokud si někdo sám o sobě myslí, že je elita, tak s ním něco není v pořádku.
3/
Dnes se tento výraz pomalu stává eufemismem od slova darebák. (Jak se již dříve stalo např. se slovem „podnikatel“).
4/
Tzv. elita říká ostatním například plebs, spodina, socky, lopaty… nejnověji jsem v tomto smyslu zachytil obrat „to co bydlí v paneláku“ (Olga Sommerová).
5/
Za skutečnou elitu může každý považovat někoho jiného. Někdo vědce, někdo fotbalistu.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Elita

Smackdown

Lidi co mají peníze,majetek,a lidi pod palcem,občas mají dlouhý nehet na malíčku,občas koukej na ruce poznáš i takto.

Kryšpín

Jelita a elita v banánovém Česku / tak jaře LP 2017 označila americká organizace Českou republiku budující kapitalismus po 27 letech a jejich úspěchy /, tudíž dle názoru mého okolí elita není vidět, spíše podvodníky, zbohatlíky, slibotechny, učedníky, milovníky sudeťáků, milovníky potomků Maa, lesby, buzny, nebezpečné vztahy, hrabálky, močáky, feťáky a další odrůdy.