led

Ak sa používa nespisovná čeština na verejných stránkach, beriete to ako prznenie jazyka, či dokonca urážku,

alebo to beriete ako prirodzenosť doby?
Nemyslím používanie nárečia, ale nesprávne, či nespisovné výrazy, prípadne nevhodne použité, či citované slová z cudzej reči, alebo akýchsi telegrafických značiek.
V poslednej dobe sledujem hromadné čoraz viac nesprávne používanie (nespisovnej) češtiny v médiách i na internete.
Nedávno tu na túto tému, mimo položenej otázky, dokonca prebehla ostrá diskusia. Ale napriek tomu, sa používanie nespisovnej reči na tejto stránke rozšírilo.
Otázka:
prekáža vám to, alebo dokonca uráža (ako to tu nedávno bolo napísané), alebo máte názor, nech si každý hovorí ako vie (aj školopovinní), ako chce, je vám to jedno?
Alebo niektorí môžu a niektorí nie?
Ako je to vlastne s láskou k vlastnému materinskému jazyku?
PS.
keď už mne zo zahraničia to prekáža… Alebo, čo ma je do toho?

Dávam to do kultúry, pretože to nie je len otázka jazyka.
Doplňuji:
Kto chce otázke porozumie, tomu je jasná
Kto hľadá „zámienku“, tomu nepomôže ani 100 stranový návod s vysvetleniemi v spisovnom jazyku.

Nejlepší odpověď
Damiana

Myslím si, že otázka je jasná naprosto.:-)
Já třeba docela souhlasím s kolegyní KatkatkaW, ale až na to, že já si zvykat na ty hrůzy nemíním. To, že si někdo myslí, že si dnes může dovolit a dělat co chce a říká tomu demokracie – to je scestné, protože takhle se „jedná“ v anarchii.
Bohužel blbů, kteří svou arogancí a urážkami jiných jen potvrzují jen svou vlastní primitivitu je nějak čím dál, tím víc. Možná je to tím, že slušný člověk se nějak nerad dohaduje, protože to jeho inteligenci ponižuje. Jenže, když budeme neustále zavírat nad hlupáky oči, tak nás za chvíli převálcují.
K otázce samotné…
Ano, vadí mi to. Vadí mi nevzdělaní lidé, kteří ze sebe dělají mistry světa a přitom nedají dohromady kloudnou větu. Nebo ti, kteří to dělají (snad) záměrně. Nemám ráda jazykové „novotvary“. Pracuji často se slovy, publikuji a na „češtině“ si zakládám. Takže… Miluji Karla Čapka, proto nemám ráda „moderní“ prznění našeho krásného jazyka.

Další odpovědi
KatkatkaW

Rozhodně mi to vadí, ale zkrátka musím si zvyknout, protože s většinou lidí, kteří dělají tyhle zásadní chyby v češtině, se nedá nic dělat. Když jim jejich chyby taktně vytknete, hned jsou agresivní a argumentují tím že si přece mohou mluvit a psát jak sami chtějí. Obzvlášť mezi mými vrstevníky jsou nespisovné výrazy velmi rozšířené jak v mluvené řeči, tak i v psaném projevu. Jen těžko se to dá změnit. Populace ztrácí smysl pro slušné chování i vyjadřování.

marci1

Vadí mi to velmi. Nejen že se mluví a píše nespisovně, ale také s velkou spoustou pravopisných chyb. Vadí mi hlavně to, že lidem na správně napsaném textu nezáleží, prostě je jim to jedno. Je to přece vizitka každého člověka. Splést se může každý, ale mělo by mu záležet na jeho vyjadřování, ať už slovním nebo písemném.

pl4toon

Člověk v reprezentativní funkci by měl samozřejmě vystupovat reprezentativně. Ale u běžných debat (třeba na internetu) bych v tom problém neviděl. Někdy se slangovým výrazem řekne víc, než odstavcem spisovného textu. Ale vadí mi hrubky. Nejvíc prznění i/y, to si myslím patří k základnímu vzdělání každého jednotlivce.

Klára K.

Vadí mi, když někdo dělá pravopisné chyby, ale nespisovná čeština mi nevadí. Šak já ju taky používám.

quentos

je otázka, co jsou „veřejné stránky“. Pokud se tím rozumí veškeré stránky, k nimž má přístup veřejnost, pak je naprostý nesmysl (až zhovadilost) považovat užívání nespisovné češtiny za „prznění jazyka či dokonce urážku“. Každý má právo psát, jak mu zobák narost, obzvláště na webech jako je tento, který není nijak vědecky či odborně zaměřený. Naopak, užívá-li se výhradně spisovná čeština, má to leckdy za následek strnulost až fádnost. Radno ovšem zacházet ve veřejném psaném projevu s nespisovnými a vulgárními výrazy či jazykem jako s kořením .

zjentek

spisovná čeština a styl psaného projevu. Zajímavé..
..všiml jsem si, že v této diskusi padl odkaz na mou diskusi jinde, což z vkladatelky dělá ikonu,asi. Co se dá dělat. Lidé, jako je dotyčná (ta s tím nadřazeným nickem), si popláčou nad tou novinou, co se o sobě dověděliy ( prosím annas, jaké i, platí lidé, nebo dotyčná? ,D) a až dopláčou, vyrazí zase jako ozdoby na vip party, kde lidé, jako jsem já, jim umožnili zadarmo se nažrat bez vzájemné komunikace.
Hodně mě zaujala odpověď Damiany a pokud mohu, dovolil bych si otázku, která není až tak od věci.
Damiano, s prominutím, Vaše odpověď zahrnuje nevzdělané a postrádá vyjádření se ke zvláštní kategorii lidí, kteří mají vzdělání (tudíž disponují brilantní češtinou), ale nemají ani na prst charakteru. A to je příliš nebezpečné pro lidstvo, potažmo planetu. Otázka zní- jaké na ně máte patrony? Jaké patrony máte, vy slušní, na lidi, kteří brilantní češtinou a pod oparem jakéhosi „bohémství“ a zaštítěni falešnou mocí se povýší, vás poníží a bez svědomí vás nechají ležet raněné, pokud jim nenesete prospěch. Ubližují mnohem více, sofistikovaněji a mnohem zákeřněji a to psaným projevem, za který by se ani annas nestyděla. Kdo jsou oni, kteří Vás (dle Vaší odpovědi) převálcují? A společenská úroveň dělá z bezcharakterního hlupce váženého člověka? Opravdu dělají třeba šaty člověka?
Vždyť led tady hned příspěvek pode mnou pláče axlovi, aby nebyl, jaký je a svou dobrotou snad věří, že probudí dobro i v něm..
..nic ve zlém, to jsou ty patrony, které na exoty typu axl, ocko, bohemica, máte? A umíte vůbec zlo označit? Řeknu teď za nově příchozí: návštěvníci jsou znechuceni hašteřením a moralizováním tady. Konkrétně, nemít trpělivost jakou mám, zásluhou ocko bych odešel ještě v den, kdy jsem přišel. To je účel poradny?
Víte, netřeba té odpovědi. Celý život se stavím za slabé a na svině a jejich posluhovače mám svoje patrony. Vše, co pak musím, dost vysvětluje styl psaného projevu a fakt, že svině pak tančí na vip party někde v rohu, ksichtem ke zdi ..takže led, co je nespisovné, prznění nebo urážka? Bojujete plna slušného vychování, ale bojujete dlouho, život je příliš krátký na toleranci ,)

Damiana

zjentek: Ano, souhlasím s tím, že největší pokrytci a nepřátelé bývají ti „nejschopnější“ tzn. Všechoschopní… Nesnáším snobské chování a falešné podlézání s tím blahosklonným pohledem na všechny „blbce“ kolem…
Asi jsme si moc nerozumněli. Ale to je klasika, pokud se nekomunikuje z očí do očí – prokletí netu…
Já v tomto případě hovořila za sebe, ne všeobecně. Neházím všechny do jednoho pytle, neříkám o nějaké skupince: Ti lepší… Má práce vždy znamenala setkávání se s nejrůznějšími povahami lidí. Troufnu si říct, že lidi „už“ odhadnout dokážu. Zatím jsem se nikdy nemýlila. Proto mám velkou averzi zejména k těm, kteří že sebe dělají něco, na co nemají a svou mocí, penězi nebo čímkoli jiným ponižují někoho jiného. Ale také mi hodně vadí, když se obyčejný, skutečně nebzdělaný a buranský blb cítí být jenom svou drzostí a vulgaritou něčím víc a snaží se mě převálcovat svou hrubostí. Opět – hovořím za sebe a o svém postoji k tomu, co se zdá blbé mě. Neustálé mentorování, navážení se do druhých, vlastní neúspěch, nedostatek radosti ze života. Mám za to, že zejména ti, kterým chybí skutečná láska tímto oplývají. Vadí mi vulgarity, vadí mi urážky.
Ale je také nutné brát to tu jako virtuální svět. Já se sem chodím bavit – protože se mi líbí, že se tu sejde skupina lidí, s nimiž bych se asi v reálu nikdy nepotkala – ať už kvůli profesi, věku (hlavně ty děti a puboši), jiná místa… A samozřejmě, když vím, poradím. Nic víc, nic míň. Čiré zlo, které se zde také objeví – jako všude, kde jsou lidi – ovšem přehlížet nehodlám.

led

zjentek, len krátko, mne je úplne jedno, kto je kto či je niekto Dr, Ing, PUDr a podobne titulovaný, v prvom rade mi ide o používanie jazyka zrozumiteľného všetkým ľuďom, nie aby som musela vyhľadávať v slovníku čo to je za výraz, čo tým básnik chcel povedať.
Máte pravdu, mnohí krasorečníci s vytríbeným a spisovným jazykom dokážu vám zapichnúť nôž do chrbta a tí, zablatení s rečou stoky im skočia do rany pre vašu záchranu.
Nebudem sa vyjadrovať k pravidlám tejto stránky.

Moja otázka „Ak sa používa nespisovná čeština na verejných stránkach, beriete to ako prznenie jazyka, či dokonca urážku, alebo to beriete ako prirodzenosť doby?“ je všeobecná, celospoločenská, veď ako je možné že pomaly sa stáva raritou človek hovoriaci spisovnou češtinou. Pozorujem to nielen v médiách, ale i pri každoročných občasných návštevách v Českej republike

zjentek

máte 100% pravdu, že otázka je mnohem plošnější, než jsem se vyjádřil. Nechal jsem se strhnout malou poradnou, respektive malou paní a jím vloženým malým odkazem ,)

led

Klára K.,
Ďakujem za názor, aj keď s ním nesúhlasím. Ale každý má právo na svoj názor. Na druhej strane ale neuškodí vo verejnom prejave a to je aj tu na tejto stránke, používať spisovný jazyk.

led

Dr.Axl, zjavne ste pre nával práce nepochopili. Nehovorím len o hrúbkach ale celkovo o vzťahu k používaniu nesprávnej češtiny.
Veď vy sám ste veľký zástanca spisovnej češtiny, uráža vás jej nesprávne používanie a pritom váš názor tlmočíte vyjadreniami iných? To sa mi k vám nehodí.

anonym

Tobě se zase nehodilo doplnění mé odpovědi, (když jej tvá spoluspiklenkyně skryla, nemajíce věcné argumenty) a kde jsem uvedl, že v dotyčných cca 600 odkazech, jsem několikrát odpovídal, stejně jako mnozí slušní (jež zmiňuje i Damiana), pravidelně opravujeme křiklavá zvěrstva v četných dotazech.
Zároveň jsem upřesňoval, že vložený odkaz diskrétně apeloval, že dané téma se věčně omílá, takže další opakování od tazatelky pod rouškou morality, v podstatě sama znevažuje jak pravidla, tak etiku.
K tobě se zase nehodí účelové překrucování smyslu, jenž je ostatním snadno pochopitelný.
P.S. Názorný příklad následků anarchie je právě v této diskuzi, kdy se nenapravitelné opakující nicky a s texty notoricky osočujícími, mění na anonym.

anonym

http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=hrubky

anonym

anonymni nick doktore se nebude menit v anonymni, kdyz uz se nebude mit na co ptat . ! A pta se na to same : proc se sam sebe s ocko po nocich dobodovavate falesnymi nicky .. na nic jineho se neptam .. a jakmile na to nekde upozornim jsem hned anonym … :)
Damiana ma pravdu i v tom, co dnes napsala k jine otazce : Další jsou ovšem sprostí podvodníci, kteří jsou evidentně takové životně neúspěšné nuly, že pro ně honba za body na serveru, kde se pohybuje kdekdo, i malé děti a sem tam nějaký buran, vzbuzuje nezřízenou touhu alespoň někde poprvé v životě vítězit. Tyhle na jednu stranu lituji, ale pochopení pro ně nemám. Blbost, chamtivost, nenávist – to mají společné. Podvádí vždycky jenom šmejd.

  • iv- ( nicky menim, protoze kdykoliv napisu neco o vasem falesnem bodovani, tak me utnou )

led

Prečítajte si pozorne odpovede.

led

Čo majú spoločné vaše „účelové překrucování smyslu“ otázky s používaním spisovnej reči?
Konečne sa odosobnite od zášti a odpovedajte ako človek.

anonym

„Kto chce, odpovedi porozumie, tomu je jasná“
viz volná citace tvého vlastního výroku.
Takže ještě jednou a polopatě i pro cizojazyčné uživatele:

  1. Odkaz jasně odkazoval na opakování tématu a chatovací charakter.
  2. V odkazu je už obsažena řada mých replik na spisovný jazyk.
    • proto ta narážka, že nejprve ignoruješ opakovací aspekt a ještě vkládáš nesmysl, jako bych se schovával za cizí názory, když průkazně a pravidelně hájím čistotu mateřštiny.

Za cca 4 roky každý soudný uživatel už dávno ví, jaký postoj zdejší abonenti mají – další opakování těžko napraví pokleslý stav, v tomto se už dávno shodujem nejen s tazatelkou, ale i quentos-em, annas (Kerberus), Damianou, Bohemicou a řadou dalších pravidelných přispěvovatelů.

Nakonec každý, kdo umí číst, to má jasně uvedeno v zásadách, viz citace:
Pokládejte jasné otázky!
„Pokládejte svoje otázky přesně, ale buďte i dostatečně popisní, aby ostatní pochopili, na co se ptáte.
SPRÁVNÁ GRAMATIKA A PSANÍ BEZ PŘEKLEPŮ POMOHOU LIDEM NAJÍT VAŠE OTÁZKY.
Pokud uživatelé pochopí, na co se přesně ptáte, tak obdržíte kvalitnější odpovědi.“

P.S. ad „vědma“? (-iv-III/gagaga/a další) – Pokud někdo obdrží BAN, pak k tomu má asi admin pádné důvody, i tak je na těchto stránkách spíše ojedinělý a jen pro nenapravitelné rejpaly (jako barbakan).
Další „překabátění“ dané zoufalce už jen shazuje a dává zřetelný signál, že hříšník nedokáže přijmout následky svého chování.
Na dalších serverech podobné uživatele blokují totálně a natrvalo, neboť ztrácejí práva na účast v korektních komunitách.

led

Dr.Axl, ak nechápete, neodpovedajte! Je to zbytočné zaberanie miesta!

anonym

doktore, nepijte uz zase tolik .. ! :) nechala bych vse na Adminech, ne na Vas .., ju ? :)
vy si pocitejte radsi ty vase falesne profily, ne moje .. ja se na rozdil od vas a ocko sama sebe nedobodovavam .. barb. me psal, chtel odejit sam .. resil to svym zpusobem
vy si nevylejvejte vasi flustraci a menecennost na me a ostatnich .. na me nemate :)

led

Stačí, keď si pozriete príspevky z dnešného dňa a pochopíte moju otázku…

anonym

Ano, stačí se podívat na tuto dnešní diskuzi: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/poznate-kdy-uz-mate-dost
Když mi někdo nadává do sviní, co už potom nějaká hrubka sem nebo tam! :))

zjentek

prosím o navštívení výše vloženého odkazu uživatele bohemica, je to tam velmi poučné a zároveň i legrace, takže na své si přijdou opravdu všichni, bez rozdílu vyznání ,)

Damiana

Já mám za to, že spíš každý mluvíte o něčem jiném.

led

Je zaujímavé, ako sa výmena názorov o jazyku dokáže zmeniť na hádzanie blatom a kameňmi.

annas

Led, z důvodu své profese se nevyjadřuji… V odpovědi jednoho uživatele jsem našla „jen“ 9 hrubek, pokud jsem četla pozorně. Neberu překlepy, protože bohužel i u mě se objeví. 🙂

Jinak způsob vyjadřování vždy vypovídá jen a jen o autorovi. 🙂

anonym

.. me se libi led vase spisovna slovenstina .., annas spisovna cestina… , ale libi se mi i bolakova nespisovna .. jsem ale na 100 % presvedcena , ze bolak by Sverakuv diktat napsal na jednicku .. ja ho jednou zkousela a skoncila jsem u druhe vety .. :(
vycitim ale i s moji chabou cestinou, komu to jde tak nejak od srdce ( prirozene ) , a kdo si na " bezchybneho " a " prechytraleho " jenom hraje ..
Vy jste tady led pro me neco jako v Cechach Marek Eben … slyset od Vas : hovinko …, tak pisu hned Adminum ! :p

  • iv-

led

To máte pravdu Vrchlický v názve svojej básne nepoužil zdrobnelinu.
Pre neznalých, celá báseň včetne názvu bola napísaná spisovnou češtinou.

annas

Nevpomínám si přesně na dobu, ,kdy jsme o tomto výrazu i názvu básně mluvily. Jinak školometské a sterilní slovníky výraz uvadějí, i když jako obhroublý, Ale třeba z úst některých Mistrů slova tak nepůsobí.:-))

Buď vítán, kdo s čistým úmyslem přicházíš. 🙂