jirka F

Mluvíte tak, jak vám zobák narostl, nebo se snažíte mluvit spisovnou řečí?

Já jsem dříve kdysi používal pouze spisovnou řeč, ale nakonec jsem na tlak ostatních začal mluvit i nespisovně.

Nejlepší odpověď
Rokio

Nejen, že mluvím spisovně, ale také se snažím mluvit na úrovni. Téměř nikdy nepoužívám vulgární slova, dvojsmysly, ani ironii. Ani ironie nepatří do slušné mluvy. Rovněž používám odborné termíny.

Další odpovědi
Kepler

Spisovně se sice vyjadřovat umím, ale jinak používám hovorovou řeč.

quentos

Nespisovně, není důvod, proč bych měl mluvit spisovně. Leda občas v práci, tam toho ale česky moc nenamluvím.
To je dobře, žes s tím „na nátlak ostatních“ přestal. Oni totiž ti „ostatní“ zřejmě viděli tvůj psaný projev a naznali, že když někdo neovládá ani základy interpunkce, jeho snaha o spisovnou řeč vypadá spíše trapně.

led

Aj zobák a jeho vyjadrovacie schopnosti sa postupom času vyvýjajú.
Určite tu nikto nerozpráva, ako mu „zobák narostl“, inak by musel aj dnes musel žvatlať ako čerstvo narodené dojča. Väčšina ľudí sa svojou rečou prispôsobuje okoliu.
Ja osobne, ako v mysli, tak aj na jazyku.

iceT

To záleží na tom, s kým zrovna mluvím.

Drap

Tak jak mi zobák narostl, kromě situací, které vyžadují spisovný jazyk.

briketka10

Jak mi zobák narostl. Spisovně jen, když mi volá někdo důležitý :)

Kelt

Snažím se používat spisovaný jazyk při každé situaci.