Avatar uživatele
pusinka50

Napadlo vás někdy srovnání

jaktože Češi tak nespisovně przní svůj jazyk, zatímco Slováci mluví spisovně a nejen Slováci? Nemyslím různé dialekty, myslím různé koncovky jako „každý – každej, tedy-teda, ona-vona“ atd.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? annas, fcoop, Aneta Fido před 4005 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
NemamSlov

slovencina tiez nie je uplne spisovna, zalezi tiez v akej lokalite sa nachadzas tam mas rozne prizvuky, myslim si ze aj v cechach to tak funguje, najcistejsia slovencina je na severa slovenksa pri Martine, pricom na zapade hovoria a pisu tvrdou slovencinou a vychod slovenska ma tiez svoj prizvuk :)

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
annas

Protože nejsem rodilý Slovák, neznám dokonale spisovný jazyk, nářečí, obecný jazyk, nemohu stoprocentně posoudit, která slova jsou spisovná či nespisovná. Slovenština na mě zvukově působí velmi příjemně, záleží ovšem na tom, v které oblasti mluvčí žije.

Jak je to v češtině? . Existuje psaná a mluvená podoba spisovné češtiny (hovorová čeština). Vyjadřování se liší také podle oblastí – moravismy x čechismy – už jsem rozdíly několikrát uváděla – sodovka x sifon, kytka x květina, sundej x sdělej se skříně atd. Nezmiňuji nářečí, která stále žijí, i když v obecné podobě – obecná hanáčtina, laština, moravská slovenštinam, obecná čeština atd.

V hovorové češtině se objevují emocionální prvky, má volnější větnou stavbu atd.
takže tvary každý – každej, tedy x teda atd. se dají v mluvém projevu použít. ale mělo by to být spíš v soukromém projevu.

Čeština je živý jazyk, slovní zásoba se obměňuje, pojmenování se posouvají na ose hovorovost – neutrálnost – knižnost x knižnost – neutrálnost – běžná slovní zásoba.

Netvrdím, že mně všechny výrazy vyhovují, tudíž záleží na okolnostech. Ale každopádně by se ani v mluvém projejvu neměly užívat vulgarismy. Rovněž mně vadí nadměrné užívání cizích slov.

Ale přesto je třeba si položiti otázku: Nezacházíme často se svou mateřštinou ledabyle? Třeba i ve výslovnosti …

Opět opakuji slova svého oblíbeného K. Čapka:

„A ještě musím pochválit tebe, tebe, česká řeči, jazyku z nejtěžších mezi všemi, jazyku z nejbohatších všemi významy a odstíny, řeči nejdokonalejší, nejcitlivější, nejkadencovanější ze všech řečí, které znám nebo jsem slyšel mluvit. Chtěl bych umět napsat vše, co dovedeš vyjádřit; chtěl bych užít aspoň jedinkrát všech krásných, určitých, živoucích slov, která jsou v tobě. Nikdy jsi mi neselhala; jen já jsem selhával, nenacházeje ve své tvrdé hlavě dosti vědomí, dosti povzletu, dosti poznání, abych to vše přesně vyjádřil. Musel bych žít sterým životem, abych tě plně poznal; doposud nikdo neshlédl vše, co jsi; ještě jsi před námi, tajemná, překypující a plná dalekých výhledů, budoucí vědomí národa, který vzestupuje.“

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?vagra Nahlásit


Avatar uživatele
badisko

A to te tak moc trapi?…Vis co se rika kazdej mluvi jak mu zobak narost …me je to fuk …pokud mu rozumim ;D…lide jsou ruzni a mluvi tak jak se to naucili od okoli …tak bud vsem prikladem a tim neco zmenis …a o slovacich no nevim tam je to podobne jako v Cr jenze ty to zase tak moc v jine reci nevnimas a u Cechu a Moravaku to proste jen bije vice do oci …

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?briketka10 Nahlásit

Avatar uživatele
pl4toon

Není to spíš výhoda mít hodně obratů a pojmů? Na tom je krásně vidět, jak je čeština krásný a košatý jazyk :)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
jirkajirka

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/ak-sa-pouziva-nespisovna-cestina-na-verejnych-strankach-beriete-to-ako-prznenie-jazyka-ci-dokonca-urazku.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Pájo

Nenapadlo mě to nikdy. Já sám (a ani mí známí) svůj rodný jazyk nijak neprzním(e)!

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Aneta Fido

Tak tedy-teda o tom ani nevím, že se jedná o spisovné a nespisovné slovo. Jinak se snažím jak můžu a hlavně jak chápu. Ne vždy poznám spisovné slovo, ale koncovku -ej nepoužívám a ani neříkám v-ona, v-olej a tak.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek