Kuchařosatan

Jaký je rozdíl mezi tím, že se někdo bojí a že se někdo obává?

Nejlepší odpověď
annas

Jde o synonyma, takže se jejich užití liší v kontextu. Někdy jsou významy zcela zastupitelné.

"bát se

  1. mít strach (z trestu), mít obavy
  2. obávat se (o dítě), trnout, mít starost
  3. strachovat se (říct pravdu)
  4. být bázlivý, mít strach, chvět se, třást se, klepat se (strachem)"

https://www.nechy­bujte.cz/slov­nik-ceskych-synonym/b%C3%A1t­%20se

"obávat se

  1. bát se (udělat), (kniž.) strachovat se
  2. bát se čeho
  3. bát se o koho, trnout, třást se, (kniž.) strachovat se o koho, chvět se"

https://www.nechy­bujte.cz/slov­nik-ceskych-synonym/ob%C3%A1­vat%20se

Ve staročeštině – se obě slovesa uvádějí ve stejném užití. .

Jinak se liší užitím pádu.

Bát se = lekat se, děsit se. Je možné se také bát za někoho..
Obávat se ´ – spíš mít nedostatek odvahy, neodvažovat se.

Staročeský slovník

Další odpovědi
aliendrone

Bát se znamená mít strach. Obávat se můžeš i bez pocitu strachu. Myslím. ;)

Keplere, tak to jsem asi posera na kvadrát, protože se nezřídka bojím. „Nebojsa“ je psychický úchyl, srab je ten, kdo strachu podlehne. Překonat strach, to je frajeřina. Kdo se bojí ANI ZDALEKA nemusí být zbabělec, tak to vidím já. ;)

led

Keď leziem na skalu, obávam sa pádu, no napriek tomu na ňu leziem, ale bojím sa, že mnohí tento rozpor nepochopíte.
Báť sa môže len ten, kto nebezpečenstvo vidí, buď skutočne alebo vo svojich predstavách. Len ten kto strachu podľahne je zbabelec a nie ten, kto sa bojí a snaží svoje obavy a strach prekonať, alebo po zvážení „za a proti“ hľadá inú cestu.

Kepler

Kdo se bojí, je zbabělec ale ne vždy, zvláště v krizových situacích. Kdo se obává, je ten, kdo se dokáže ochránit i když o krizovou situaci nejde.

Kepler

alien: a jak se cítíš, když potkáš toho xindla s dreddy, jak se jenom jmenuje… Jó, Predátor!

led

toho sa náš alík nebojí, má strach len pred Ellen Ripleyovou.

aliendrone

Na alieny neplatí NIC! I ta Ripleyová nakonec raději umřela. Predátor je sice tuhej, ale i ten se dá zvládnout (zdokumentováno!), když je někdo TAK KRÁSNÝ, jako jsem já! ;) :D :D