Bruneta84

Jaký je rozdíl mezi skepticismem a nihilismem?

Nejlepší odpověď
klumprt

Já to vidím jinak než Kepler.

Skeptik je ten, kdo nedůvěřuje téměř ničemu, co je mu předkládáno k uvěření. Pravý skeptik vychází z toho, že pochybuje a priori o všem, připouští pravdivost jenom toho, co mu bylo dokázáno.

Nihilismus se definuje na poněkud jiném problému, nikoli na problému poznání jako skepticismus, ale na problému existenciálním. Nihilista je člověk, kterému na ničem nezáleží. Nic mu není posvátné, nic není důležité, nic nemá smysl. Neexistuje smysl života, neexistuje žádné nebe, žádné východisko.

Zajímavé je, že já se považuju za skeptika a nihilistu zároveň. Samozřejmě, že v ani jednom ohledu nejsem důsledný, ale jsou mi tyto názory a postoje velmi blízké.
Trochu souhlasím s Nietzschem (pokud jsem ho tedy správně pochopil), že zdravý nihilismus je to, co člověk po tom tisíciletém náboženském blouznění a vrávorání od jednoho bludu k druhému potřebuje, aby se konečně postavil na vlastní nohy a stal se oním nadčlověkem. Tím, kdo nahradí Boha, tedy hybatelem vlastního osudu. Nietzsche je samozřejmě trochu magor, ale k tomu, abychom si uvědomili, co je skutečně podstatné, tak musíme nejdřív nemilosrdně vyházet všechny věci falešně důležité – stát se nihilistou. A k tomu se ještě obrnit skepsí. A pak si to podstatné s plnou zodpovědností sám definovat na základě vlastního rozmyslu.

Další odpovědi
Kepler

Skeptik je zpravidla vzdělaný člověk odolný vůči kravinám. Nihilista je blbec, který vše odmítá, aniž o problematice něco ví.

Radius

Já sám znám český klub skeptiků Sysifos, byl jsem na některých jejich přednáškách, odkaz:

Zdroj: http://www.sy­sifos.cz/

klumprt

Ještě bych doplnil, že ve své odpovědi se můžu odlišovat od definic, které jsou dostupné na internetu, např. na wikipedii.
Opisovat vygooglované definice nebudu, ty si může najít každý sám. Poskytnout odpověď vlastní považuju za inspirativnější pro tazatele, než přepapouškování něčeho.

Kepler

Díky klumprte za individuální poznámku, i když se dotazu zrovna nedotýká. Cenim si ale každého kvalitního příspěvku. V lecčems máš pravdu.