iwrana

Jaký je postup vrácení řidičáku?

Synovi byl odebraný řidičák na dvanáct měsíců.Dočetla jsem se,že pokud trvala doba zákazu déle než 1 rok musí řidič na přezkoušení odboné způsobilosti.Zna­mená to,že on na přezkoušení nebude muset jít?A co když den kdy mu ho mají vrátit není uřední den?Prý když si ho půjde vyzvednout třeba jen o jeden den přes rok,už bude muset přezkoušení dělat.
Doplňuji:
Nikkol,v tom odkazu se ale také píše,že přezkoušení,když je odebraný na déle než rok.Na přestupkovém mu ale řekli,že jediná možnost,aby nemusel dělat přezkoušení je,aby požádal o prominutí zbytku trestu.tak jak to teda je,když to nemá na déle než rok,ale na rok?

Nejlepší odpověď
baghira

Řidič, který dosáhl 12 bodů a tudíž pozbyl řidičské oprávnění, je oprávněn požádat o vrácení řidičského oprávnění nejdříve PO UPLYNUTÍ 1 roku ode dne, kdy dosáhl 12 bodů.
Žádost o vrácení řidičského oprávnění podává žadatel písemně u příslušného obecního úřadu. Podmínkou vrácení řidičského oprávnění je prokázání, že se žadatel podrobil přezkoušení z odborné způsobilosti.

Takže přezkoušení ho nejspíš nemine, a to je dobře.

Je potřebné rozlišovat odebrání ŘP po dosažení 12 bodů (nelze žádat o zkrácení), a zákaz řízení uložený soudem (lze požádat o prominutí po polovině lhůty).

Zdroj: http://www.fi­nance.cz/zpra­vy/finance/68844-bodovy-system-aneb-12-bodu-a-stop/

Další odpovědi
Nikkol

http://www.au­toskolaprochaz­ka.cz/vraceniR­P.html

Tady je snad dost informací.

standa

Neúřední dny nemají na případnou povinnost ´přezkoušení´ žádný vliv. Podstatné je zda zákaz řízení trval nebo netrval méně než 12 měsíců.

Pokud bude vyhověno jeho žádosti o zkrácební trestu „na půlku“, tak na přezkoušení jít nemusí. V opačném případě ano a je úplně jedno, zda si pro řidičák půjde v pátek nebo v pondělí…