wasser

Řidičský průkaz – vrácení

Dobrý den, mám zákaz řízení na 2 roky, který uplyne letos v srpnu. Mohu již požádat po polovině trestu o jeho vrácení i když jsem tzv. „vybodován“? Kde mám o vrácení ŘP žádat, jaké doklady mít s sebou a kdy mohu začít s přezkoušením­. Děkuji

Odpovědi
meTTax

Dobrý den,

Každý z obou trestů zákazu činnosti běží samostatně, takže oba tresty běží zároveň

U vrácení řidičského oprávnění za " vybodování " , dle § 123d odst. 1 zák. č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách někt. zákonů (zákon o silničním provozu), ve znění pozdějších předpisů, se může podat nejdříve za 12 měsíců ode dne pozbytí platnosti ŘP dle § 123c odst. 3 výše zmíň. zák.

Ovšem dle § 123d odst. 2 výše zmíň. zák., si o vrácení ŘP můžete pořádat, až při dovršení výkonu trestu zákazu činnosti.

V takovém případě jsou 2 možnosti, buď dle § 90 zák. č. 40/2009 Sb., trestní zákoník, ve znění pozdějších předpisů, zažádat soud o podmíněné upuštění od výkonu zbytku trestu zákazu činnosti

Tento popis pošlete doporučeně soudu, který zákaz stanovil.
V případě vyhovění soudem a v případě, že uběhl již alespoň rok od pozbyti platnosti ŘP za vybodování,
zašlete s tímto rozhodnutím na příslušný obecní úřad obce s rozšířenou žádost o vrácení ŘP dle §123c silničního zák.

K vrácení ŘP musíte absolvovat přezkoušení z odborné způsobilosti ve Vámi vybrané autoškole
a
lékařskou prohlídku a dopravně psychologické vyšetření, u Vašeho lékaře, kdo vykonává akreditovaně dopravně psychologické vyšetření poblíž Vás, lze najít na internetu.
Do autoškoly s sebou vemte OP, lékařský posudek , výpis z karty řidiče, žádost do autoškoly

Při úspěšném zvládnutí autoškoly pak na místně příslušném obecním úřadu obce s rozšíenou působností (nebo magistrátu) předložte:

žádost o vrácení řidičského oprávnění
doklad o odborné způsobilosti (obdržíte v autoškole po složení zkoušky)
doklad o zdravotní způsobilosti včetně výsledku dopravně psychologické vyšetření

Zůstávám s pozdravem.

Doplňuji:
Tedy,aby se to nepletlo

  1. Napsat na soud s žádostí o podmíněné upuštění od výkonu zbytku trestu zákazu činnosti, popř. vyržet do srpna
  2. Absolvovat autoškolu, lékařský posudek, Dopravně Psychologické Vyšetření
  3. Zaslat na na místně příslušný obecní úřadu obce s rozšířenou působností (nebo magistrátu)
  1. žádost o vrácení řidičského oprávnění
  2. doklad o odborné způsobilosti
  3. doklad o zdravotní způsobilosti včetně výsledku dopravně psychologické vyšetření
  4. Soudní rozhodnutí o podmíněném upuštění od výkonu zbytku trestu zákazu činnosti

Zůstávám s pozdravem.