Ametyst

Jaká je přesnost tachometru?

U ručičkových přístrojů, jako je tachometr, má být výrobcem uvedena povolená chyba měření. Jaká je tolerance tachometru ve vztahu k toleranci Policie ČR?

Nejlepší odpověď
Dochy

Podle nařízení EHS 75/443 tachometr při zkoušce a kontrole přístroji s přesností pod 1% (specifikovány další podmínky jako tlak pneumatik, ověřované rychlosti atd…) musí vyhovět těmto pravidlům:

  • Nikdy neukazuje míň než je skutečná rychlost
  • Může ukazovat víc až o v/10 plus 4 km/h

Takže při jízdě stovkou může ukazovat 100 – 114 km/h, při 40 je OK 40–48 km/h (pak tu máme ještě různé systematické a náhodné chyby měření které to mohou ještě trochu ovlivnit, ale základ je dán)

Další odpovědi
Kepler

Jak je to u těch současných nevím, ale u těch starých s mechanickým přenosem obyčejně přeměřovaly o 5 – 10 % Pochopitelně z komerčních důvodů a chybu měření nikdy neuvádějí, protože nemusí. Myslím, že to u těch současných s elektronickým přechodem to nebude jiné. Údaj tachometru bohužel není certifikované měřidlo a co ti ukazuje, policii nezajímá. Přesnější je měření radarem. Ani to ale není přesné a tuším, že uznávají toleranci snad 2,5%

jáára

To je kus od kusu.
Renault Master –9 kmh.

MB Sprinter ukazuje dobře.

nyjono

Navigace, co mi ukazuje aktuální rychlost, ukazuje totožnou rychlost s radary umístěnými na krajích obce.
Rychlost je o cca 10% nižší, než ukazuje tachometr (Octavia 1).

zjentek

Tachomětry běžně přeměřují, policajty to nezajímá, proč taky. Hodnoty si má vypozorovat každý sám. Ve svý Mazdě jedu 50kou, když tacháč ukazuje 58.

Zajímavost: Informaci o záměrném přeměřování tachometrů spousta řidičů nezná. Proto když v delším úseku stacionárního měření rychlosti, kde nejvyšší povolená je 50ka, drtíte v dlouhé koloně vozů před vámi svůj milovaný auťák NA TROJKU ČTYŘICÍTKOU, neznamená to nutně, že na začátku kolony jede blbec, hendykepovaný, slečna, stará paní anebo pán v klobouku. Kolonu jednoduše vede řidič, který nemá informaci o přeměřování tachometrů. A TO JE PEKLO! (Nemluvě o ekologii, kdy většině mladých maminek v koloně ve zmiňovaným úseku doslova teče palivo z výfuků jejich SUV, protože SI V KLIDU, ŽÁDNÝ STRES, jedou čtyřicítkou „na pětku“ a chudák motor vozu v těch kárách už dnes prakticky ani neslyší. A tak, jakožto ekologicky zaměřený člověk, navrhuji všem maminkám s dítětem ve voze POVINNĚ AUTOMATICKOU PŘEVODOVKU, anebo min. povinnost manželů jim takto „vytunit“ otáčkoměr:

Funna

zatím jsme nezažila auto, které by jelo rychleji, než ukazuje tachometr…takže dotaz na toleranci policie je celkem bezpředmětný…
jak píše Dochy, je sice daná nějaká „zákonná“ tolerance, ale každé auto to má jinak…to si každý musí vypozorovat sám…

mosoj

Jezdím podle tachometru a značek. Co je na tom špatně? Značka omezení rychlosti, znamená maximální povolenou rychlost, nikoliv přikázanou. Takže houkající řidiči, vlezte mně na hrb. Jediní kdo něco porušuje jsou houkající řidiči na kde co a koho! Řidič má přizpůsobit rychlost, stavu a povaze vozovky, viditelnosti, daným okolnostem, svým schopnostem a řídid se dopravními předpisy. Řidič má počítat s tím, že řidiči jsou omylní a porušují předpisy, včetně jeho. Nedodržování těchto pravidel je hlavní příčinou nehod na našich silnicích.

Ojezdil jsem pět aut s jednou nezaviněnou nehodou v roce 1976! Na všech autech tachometr ukazoval více o cca 10% skutečné rychlosti. Z hlediska bezpečnosti a vzhledem k lidské povaze, jediné správné!

zjentek

Mosoj tak si s prominutím dovolím ti to trošku osvětlit. Doba je čím víc agresivnější, čili je vysoký předpoklad, že dříve či později tě stejně někdo „rozbije zezadu“! A přestože vinen bude ten za tebou, krční páteř už ti to do smrti nenarovná. Kapiš? Díky VYHLÁŠKÁM opět není třeba se ani o způsobu jízdy radit s vlastním mozkem, čili se za volantem v pohodičce dále „kochej“, když ti tedy NIKDO NIC nepřikazuje. Ch.j s tym, že v auťáku za tebou si občan velmi zodpovědně uvědomuje pojem času. Ono to máš vlastně tak- na světě PROSTĚ EXISTUJÍ občané, díky nímž se ZÁKONY USTANOVOVAT DONEKONEČNA ZKRÁTKA MUSÍ! A to je marné, jednoduše jsou mezi ostatními.