Kazatel

Jak zachránit trpaslíky?

Zlý kouzelník zakopal do země čtyři trpaslíky do řady tak, že jim kouká jenom hlava. Trpaslíci se nemůžou vůbec pohnout ani otočit hlavou. Takže trpaslík zcela vpravo vidí jen dva kamarády před sebou a zeď. Druhý zprava vidí jen jednoho kamaráda a zeď a třetí zprava vidí jen zeď. Trpaslík, který je úplně vlevo za zdí, nevidí nikoho.

Kouzelník chce, aby takhle všichni trpaslíci umřeli hlady, ale dá jim možnost se zachránit. Řekne jim, že jim dal na hlavy čepičky – dvě modré a dvě červené. Jenom jeden trpaslík má promluvit, a říct barvu čepičky, kterou má na hlavě. Pokud řekne správnou barvu, tak je kouzelník hned vykope a propustí je. Pokud řekne cokoli jiného, tak tam všichni čtyři zůstanou až do konce…

Promluvit může kterýkoli trpaslík, ale pokud řekne cokoli jiného než správnou barvu čepičky, jsou všichni ztraceni!

Jak tento problém vyřešit?

Nejlepší odpověď
annas

Hádanku jste zřejmě převzal, tudíž jste mohl mít odpověď hned.

"Trpaslíci a kouzelník

Pokud uvidí trpaslík zcela vpravo, že mají dva kamarádi před ním stejnou barvu čepiček, tak ví, že má opačnou barvu. V tomto případě by tedy řekl červená – a všichni by byli volní.

Pokud trpaslík zcela vpravo uvidí před sebou kamarády s čepičkami různé barvy, tak nemůže vědět, jakou má čepičku on sám a musí mlčet. Jelikož mlčí, je trpaslíkovi druhému zprava jasné, že kamarád za ním neví, jakou má čepičku. Trpaslík druhý zprava tedy musí vědět, že on sám i jeho kamarád před ním mají čepičky různé barvy. Podívá se tedy na kamaráda před sebou, a protože vidí v tomto případě červenou, hned ví, že má jinou barvu – v tomto případě modrou. Druhý zprava tedy řekne modrá a všichni budou volní.

Více možností neexistuje, takže pokud budou trpaslíci chytří, jistě se osvobodí!F"

Více zde: https://hadanky-a-hlavolamy.web­node.cz/produc­ts/obrazkovy-hlavolam-trpaslici-a-kouzelnik/

Stejně zde
https://www.go­ogle.com/sear­ch?client=fire­fox-b-d&q=Zl%C3%BD+­kouzeln%C3%AD­k+zakopal+do+zem%C­4%9B+%C4%8Dty%C5%99i+trp­asl%C3%ADky+do+%C5%99­ady+tak%2C+%C­5%BEe+jim+kou­k%C3%A1+jenom+hla­va.+Trpasl%C3%AD­ci+se+nem%C5%AF%C5%BE­ou+v%C5%AFbec+poh­nout+ani+oto%C4%8Dit+h­lavou.+Tak%C5%BE­e+trpas

Další odpovědi
Dochy

Mám to. Kdo chce přemýšlet nekouká do diskuse 😉

Kelt

Tyto otázky – úkoly převzaté z jiných zdrojů by se tady neměly vůbec dávat, stejně jako domácí úkoly. Kdo chce, může přemýšlet, kdo chce, najde si odpověď někde jinde.

Dochy

Necháme stranou geometrii (jak vidí ten první na třetího když je mezi nima druhý?)

První pokud vidí dvě červené čepičky hlásí modrou, podobně když vidí dvě modré. Jinak mlčí.

Druhý dá chvilku prvnímu, ale pokud se první neozve, hlásí tu barvu kterou nevidí na třetím.