DM

Jak vzniklo slovo kasárna??

historie slova kasárna
Doplňuji:
PROSÍM NEPIŠTE, CO SLOVO KASÁRNA ZNAMENÁ, TO SNAD VĚDÍ VŠICHNI. ZAJÍMÁ MĚ, JAK VZNIKLO = z jakého jazyka (zřejmě z němčiny, ale chtěla bych to vědět přesně). Odpověď typu, že kasárna je obytná budova mi připadá primitivní.

Nejlepší odpověď
Lencis

Slovo kasárna je přejaté z němčiny, tedy ze slova „Kaserne“. Do němčiny přešlo slovo Kaserne z franštiny. Původ franc. caserne není dost jasný. Vykládají je z provençalského slova cazerna (lat. quaterna), t. j. příbytek pro čtyři. Značilo prý původně úkryt v hradbách pro čtyři vojáky (později pro šest), kteří se střídali na stráži; později pak bylo přeneseno za Ludvíka XIV. na příbytky vojenské vůbec. Výklad, že slovo caserne je složeno ze slov casa (dům) a arma (zbraň), je nemožný.

zdroj:
http://naserec­.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=2076
Doplňuji:
Nechápu proč mám palec dolů? Pokud někdo označí plnohodnotnou odpověď za neužitečnou, měl by dle mého zveřejnit svoji adekvátnější odpověď.

Další odpovědi
alenka901

Kasárny (řidčeji kasárna) jsou obytná budova nebo budovy pro vojenský personál. Budovy kasáren mají většinou stejnou pravidelnou strukturu. Do kasáren se obvykle umisťuje personál k výkonu služby nebo pro výcvik. Kasárny často tvoří rozsáhlé oplocené a střežené komplexy obytných budov, skladišť a výcvikových prostor.

Vojáci buď obývají společné prostory, případně mají k dispozici samostatné pokoje, ty jsou určeny zpravidla pouze pro vyšší hodnosti.

V současnosti jsou mnohé bývalé kasárny v České republice přestavovány na obytné domy.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Kas%C3%A1­rna

pepee32

asi od vojáků

Attack-design

z německého kaserne