Avatar uživatele
anonym

Z jakého jazyka vznikla slovenština?

Z jakého jazyka vznikla slovenština?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 4881 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
Nuk nuk

Zjednodušeně řečeno vznikla slovenština ze stejného základu jako nepř. čeština, ruština, chorvatština atd. – tedy jako ostatní slovanské jazyky.
Slovanské jazyky se řadí mezi tkzv. indoevropské jazyky. To znamená, že většina (ne všechny) jazyky v Evropě a oblasiti okolo Indie pravděpodobně vznikly z jednoho společného jazyka.Z něho se postupně vyvinul i jakýsi jazyk Slovanů a později po příchodu do Evropy po tkzv. stěhování národů z něho začaly vznikat dnešní slovanské jazyky.
U slovenštiny byl vývoj maličko zkomplikovaný tím, že Slovensko bylo pod tisíciletou nadvládou Maďarů. Hraničilo ale s námi, s Podkarpatskou Rusí a Polskem, což jsou slovanské národy.
Slovenětinu tedy výrazně ovlivnila maďarština, ale předevěším, čeština, polština i západní ukrajinské dialekty. Je známo, že v době obrozování slovenského jazyka došlo k mnoha výpůčkám z češtiny.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
alenka901

Slovenština je západoslovanský jazyk, nejbližší češtině z důvodu historické příbuznosti i vzájemného ovlivňování zejména v dobách společného Československa. Největší rozdíly jsou ve slovní zásobě. Slovenština má jednodušší (pravidelnější) pravopis i gramatiku než čeština; například ve dvou sousedních slabikách nesmějí být dlouhé samohlásky, nerozlišují se rody sloves minulého času množného čísla (ženy, muži, dievčatá boli) a přechodníků.

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/…en%C5%A1tina

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost