paul1

Jak se mám orientovat v informační válce?

Nechtěl bych se totiž stát „užitečným idiotem“. Dostávám hodně emailů s hoaxy, některé primitivní, ale i lépe koncipované, ale podezřelé, bývají nepodepsané. Ty, kde je to zřetelné, nepřeposílám. Dnes jsem se díval na ČT24 (Studio).
Byl tam jako účastník debaty i pan Vrábel, který říkal , že jde o to, že autoritářské režimy, anebo lidé protidemokraticky smýšlející zjišťují, že autoritářské režimy nestačí ekonomicky na demokracie. Tak se snaží režim nějakým způsobem narušit, ovládat, usměrňovat myšlení lidí různými deziformačními způsoby. Výsledek byl např. Brexit, volby Donalda Trumpa, nebo referendum v Holandsku o možnosti vydávat víza Ukrajincům, snahy vystoupit z EU, nebo NATO.
Jak se orientovat, abych nepapouškoval vymyšlenosti, nebo jim to tak řečeno „nesežral i s navijákem“

Nejlepší odpověď
Sjømann

Fascinuje mě, jak liberálům a socialistům leží ten Trump v žaludku. Já tedy nejsem jeho fanda, v podstatě ho dnes nijak neřeším, ale stal se z něj slušný terč frustrace levice, která touží po moci.

Vzpomínám si, jak v roce 2016, kdy byl Trump zvolen, odmítali jeho oponenti respektovat výsledek voleb. Dneska se to populisty jen hemží, jenže Trump byl tehdy zvolen za Republikánskou stranu a nemyslím si, že by voliči pravice byli hloupí, naivní či snad snadno manipulovatelní. Nevím, co udělal Trump tak špatného za svého mandátu, že je spojován s tématy jako je výstup z EU či NATO. Pokud vím, tak ani Trump nezvažoval roli Aliance (narozdíl od liberála Macrona), a postoj k Unii nebyl nijak výrazný, prostě republikáni mají méně globalistický, centralistický postoj.

Dobrým příkladem je, jak ČT interpretovala tehdy volby mezi Clinton a Trumpem a RRTV vydala prohlášení, že zprávy s výběrem hostů byly zaujaté ve prospěch demokratické kandidátky. Tam Vám ta nevyváženost nevadí?

Demokracie je velmi problematický pojem a zejména v kontextu amerických dějin, kdy konstituce stála nad demokracií, je pošetilé dnes hovořit čistě o střetu demokracie vs. autoritářství. Je třeba čerpat z více zdrojů, jenže pokud trh ovládají liberální média, pak chápu, že jinak zaměřené médium (socialistické nebi konzervativní) může čtenáře vyvést z míry.

Další odpovědi
Ametyst

Progresivní levice si vždycky vytipuje viníka, a masmedialně ho zničí. Mainstreamoví diváci a čtenáři jsou potom denně ujišťováni, že ten vytipovaný viník je opravdu monstrum. Mainstream “viníka” nenechá ani promluvit: mluví za něj, lže a vymýšlí si. V Evropě žijí miliony lidí, kteří nenávidí Donalda Trumpa jen proto, že jim to mainstream nameldoval. Přitom ho nikdy neslyšeli promluvit! Užiteční idioti. Masmediální televizi stačí, když nepozve nikoho, kdo má jiný názor. Pouze věrné kývaly. To se potom těžko pěstuje kritické myšlení a smysl pro vyváženost.
Jeden příklad za všechny: co my víme, když jménem Putina mluví Zelenský, který ví, co Putin chce a co udělá.8-O

Drap

Orientuj se podle naší vlády a ČT. Pokud cokoli od nich slyšíš, tak musíš předpokládat že 90% toho bud neni vůbec pravda, nebo alespoň silně upravená pravda.

aliendrone

Tak tohle JE opravdu těžká otázka a rovnou ti sdělím, že do jisté míry JSI obětí subjektivizace VŽDY, je to zcela nevyhnutelné! Jde ovšem právě o tu míru (tedy právě o to KOLIK toho sežereš i s navijákem).

Co s tím? Základem je pokud možno co NEJOBJEKTIVNĚJŠÍ ANALÝZA podávané informace a hlavní roli v tom hrají tvé znalosti (a jejich informační hodnota – pravdivost/ne­pravdivost). Je jasné, že pokud budeš vycházet z nepravdivých dat, tak se vyjímečně MŮŽE dostavit pravdivý či alespoň v praxi použitelný výsledek, ale obvykle to tak není.

Jednoduchá ukázka > „…pan Vrábel, který říkal , že jde o to, že autoritářské režimy, anebo lidé protidemokraticky smýšlející zjišťují, že autoritářské režimy nestačí ekonomicky na demokracie.“

Jde o běžně podsouvané tvrzení, které ale nezřídka platí. Zejména pokud jako demonstraci porovnáš demokratický (moji oblíbenou vložku „ent“ do tohoto slova protentokrát vynechám) západ s nějakou africkou Bugandou apod. režimy. Což ovšem NEZNAMENÁ, že je ten výrok pravdivý. Hned zkraje bych mohl oponovat ropnými monarchiemi (o soc. zabezpečení/vy­moženostech tamějších obyvatel se nezdálo ani marxleninistům). To je ovšem poněkud specifický případ (bohatství jim takříkajíc SAMO padá do klína díky okolnostem [tedy že dřepí na ropě]), které nejsou ničím jiným, než moderní, naleštěnou formou absolutní monarchie ve stylu Ludvíka IV, kdepak demokracie.

Vhodnější je srovnání s „rudou Čínou“. Ty ještě pamatuješ „Velkého Předsedu“ a „kulturní revoluci“ soudruha Mao-ce-tunga, kdy zemí cloumaly hladomory a katastrofální bída způsobená stalinistickým režimem. A KDE jsou dnes (zejména v porovnání s námi!!)? Ekonomicky nás „soudruzi“ doslova po Nikitovsku (jistě též pamatuješ) dohnali a PŘEDEHNALI. Jejich ekonomika proti té naší jede, ta naše živoří či rovnou kolabuje. U nich se dokonce i soc. situace obyvatel neustále ZLEPŠUJE, u nás je tomu NAOPAK. 😕

Pozor, tím NECHCI adorovat tamější režim ve smyslu bezchybnosti, i u nich „mají své“, ale OBECNĚ poukazuji na fakt, že „pan Vrábel“ (ať už je to kdokoliv) buď KECÁ (úmyslně dezinformuje/LŽE – ať již z jakéhokoliv důvodu) ANEBO je prostě BLBEC, který rozumí leda tak kravskému lejnu a sedmikrásce, potažmo VÍ KULOVÝ. Jednoduchou úvahou/analýzou jeho výroku (a to bez potřeby hlubších znalostí, které JSOU obvykle třeba) jsem odhalil přinejmenším NESROVNALOST v jeho tvrzení, ale to mi umožnilo přistupovat S KRAJNÍ MÍROU NEDŮVĚRY k „informačnímu zdroji pan Vrábel“, potažmo k jeho tvrzením.

Jenže v naprosté většině případů to NENÍ tak snadné, jak demonstruji výše. Zde nastupuje jako zásadní faktor tvá ZNALOST problematiky (ve smyslu PRAVDIVOSTI). A ruku na srdce, právě TOHLE JE ZÁSADNÍ, protože pokud budeš vycházet ze zdrojů ZMANIPULOVANÝCH a TENDENČNÍCH (nezřídka přímo vysloveně LŽIVÝCH!!), které přepisují knihy, potažmo celou relevantní historii, výsledky tvých analýz tomu budou odpovídat (no jasně, jinak by se nikdo neobtěžoval historii a její výklad přepisovat/poz­měňovat).

Krásnou ukázkou je rozbor dějin a příčin vedoucích ke 2. sv. válce. Zajímavé na něm jsou 2 věci – jednak se koincidenčně SHODLY teze „západu“ i „východu“ v tom, že „za to může Adolf“, to zaprvé. Tedy – ona to NENÍ náhoda, jde o to, že OBĚ strany v tomto směru mají doslova barely másla na hlavě, ale to se ani jedné straně NEHODILO (demokracie je přeci „nejlepší ze všech systémů“ a o tehdejší možnosti KRITIZOVAT samotného „velikého Stalina“ > jistě máš jako pamětník představu kam by to vedlo). Jenže vyrobená „pravda“ už byla a světě (navíc – tvrdí to i „ti druzí“) a pak je DOST TĚŽKÉ ji odvolávat (zejména pokud „se to nehodí“)! Nejen v t totalitě viz výše, ale i v demokracii – však se podívej KAM to vede, aktuální kauza šmejda Jurečky jak může ten, kdo „není v milosti“ dopadnout a ruku na srdce – je LEPŠÍ být dobře placeným ředitelem (a držet hubu a kývat), než na dlažbu vyhozeným nezaměstnaným. To jistě chápeš, že košile je bližší než kabát, to zadruhé.

BOHUŽEL pokud takové vyfabrikované „dějiny“ podrobíš analýze, tak NEDÁVAJÍ smysl. Zbývá ti tedy věřit, že „tehdejší západní politici byli totální důvěřiví blbci“, že i Stalin byl totální idiot a mistr světa ve skoku na špek a všichni „chtěli mír“ (až na fujky Adolfa, který je všechny přečůral). TOHLE se ovšem z mnoha důvodů traduje DODNES (viz výše) a ty jsi pak úplně v loji, POKUD takové překroucené/vy­myšlené dějiny vezmeš jako objektivní základ, ze kterého budeš vycházet.

A tím jsem se dostal na začátek – JAK poznat CO je pravda a KDO lže? Inu, musíš na tom pracovat, studovat a především SAMOSTATNĚ myslet, být KRITICKÝ k podsouvaným/vnu­covaným názorům a informacím. A především čerpat z VÍCERO zdrojů, nikoliv jen z jedné strany. NENÍ žádná hanba číst např. web Aeronet, který doslova DĚSÍ havloidy a sluníčkářské darmožrouty (a dávají mu nálepku „dezinformační“). Ovšem NIKDY NIKDY NIKDY nezapomínej, že i to je propaganda (protiklad našeho mainstreamu), jakkoliv může obsahovat velmi MNOHO pravdy. Ona i pravda se dá překrucovat a podávat tendenčně, to jistě víš.

Nicméně tím získáš ŠIRŠÍ obzor/rozhled, který je TAK NUTNÝ pro vytvoření co nejlepšího VLASTNÍHO názoru. Tedy pokud budeš naslouchat jen JEDNÉ STRANĚ (lhostejno které), NIKDY se daleko nedostaneš a budeš žít v bludu. A to dokonce NAVZDORY OČIVIDNÝM rozporům mezi tím, „co se tvrdí“ a co ve skutečnosti vidíš. Ono totiž stojí nemalé úsilí samotné pochopení toho, „jak to doopravdy funguje“. Takže na závěr pro velmi hrubou představu > https://www.y­outube.com/wat­ch?v=XSne9NIxY­zY&ab_channel=Gos­chaTV1 (dnes jsme přirozeně MNOHEM dál a užívané metody jsou daleko sofistikovanější, účinnější a mnohostranější). 🙂

Dobrá a nesmírně důležitá otázka, ale přiměřená odpověď by byla na celou knihu (ne-li na několi semestrů intenzivního studia), což je mimo rozsah tohoto webu jednak, druhak i mimo mé možnosti (mám jiné věci výše na seznamu priorit), tudíž jsem to pojal jen velmi hrubě, mnoho věcí vynechal a i když jsem se snažil, tak sám tuto svoji odpověď považuji za HRUBĚ NEDOSTATEČNOU. 😕

Filip84

To je 👌, to je 👌 jak noha, jak dvě nohy:

Když severním Korejcům nastane (nijak neobvyklý) „den blbec“, to znamená, vypnou proud, neteče voda, a do toho ještě hapruje topení (Pyongyang je blíže k severnímu pólu, než my, je tam o trošku chladněji, a hlavně větší vlhkost), tak jsou zajímavá „vysvětlení“, proč si ti – více či méně prostí – Korejci myslí, že se to děje:

  • mohou za to zavilé krvelačné válkychtivé hyeny z USA. To je officiální stanovisko Strany: dostal jsi rakovinu? Může za to USA, ne, Ty ne, i když jsi pálil 50 let 50 denně. A podle tohoto mustru se „řeší“ všecko.
  • mohou za to „strejčkové“ ve Straně. Vysoce vážený soudruh nejvyšší vůdce Kim Jong Un za to nemůže, protože on to neví, „oni“ mu to neřeknou. On by to (nejlépe lusknutím prstu, že?) změnil, ale oni mu to neřeknou, nedostane se to k němu: dostal jsi rakovinu? Mohou za to „strejčkové“ ve Straně, protože kvůli nim je zkorumpované „bezplatné“ zdravotnictví a nebýt toho, jistě by Ti na to přišli už před 49 lety a dneska bys byl chlapík, i kdy 50 let pálíš 50 denně.
  • mohou za to vysocí straničtí bonzové: prostě všecko řídí špatně. Přídělový systém už není, co býval. Cigarety 절리마 už taky nejsou, co bývaly, protože je v tom tabákovém průmyslu ohromná korrupce. Kdybys 50 let kouřil 50 denně cigaret, jak byly za vysoce váženého soudruha drahého vůdce Kim Il Seunga, nikdy bys raka nemohl dostat!
  • může za to Strana jako celek: celkově to stojí za pytel: už za Kim Il Seunga se měla udělat kulturní revoluce, jako v lidově demokratické Číně. A vysoce vážený soudruh brillantní kormidelník Kim Jong Il měl hned, v roce 1994, reformovat a nemusel by být namáhavý pochod a kdyby vysoce vážený soudruh nejvyšší vůdce Kim Jong Un to a to, tak bys mohl pálit 500 cigaret denně a žádný rak by tě nechytil!

Samozřejmě, že to první odpoví většina lidí, protože i když neteče voda, nejde proud a hapruje topení, pořád je lepší bydlet v Pyongyangu, a ve vlastním bytě, to je stará pravda, to už radilo Rádio Jerevan. Ale nic moc víc nevypadne ani z uprchlíků, ani z těch, kteří ti to procedí „mezi zuby“, jsouce anonymisováni.

Zove se to módem oběti.

Mód oběti je charakteristický pro křesťanství, a pro všecky totalitářské régime a je, více méně, etalonem západní („křesťanské“) civilisace.

Proč? Je to jednoduché.

Stojí za tím život v bludném kruhu úzkostně inhibovaného temperamentu: myšlenka vyvolá emoci, emoce spustí tělesnou reakci, tělesná reakce ovlivní chování jedince, a to chování jedince ho utvrdí v jeho myšlenkách, postulátech.

Já jsem se odnaučil takto fungujícím lidem cokoli vysvětlovat, protože skrze tady toto své pathologické nastavení nejsou s to racionálně nahlédnout na cokoli.

První věc: k čemu to všecko, co popisuješ, potřebuješ řešit? Stejně to neovlivníš.

Druhá věc: před chvílí jsi napsal, že ke svému bytí bytostně potřebuješ věřit. Dokud budeš potřebovat věřit, budeš věřit, tak věř, neřeš a nepřepínej a pravdu nechej pro ty, co chtějí vědět. Ty ne, Tebe by to obtěžovalo!

Právě jsi popsal uhelné články své víry: za všecko mohou „autoritářské régime“. Tak věř, že za všecko mohou „autoritářské régime“, jako se kdysi věřilo, že za všecko mohou západní imperialisti, a před tím čarodějnice a Satan, a hledání pravdy nechej těm, co chtějí vědět, nikoli věřit! 🙄🤦‍♀️

plebs

Pravda skoro pravda i polopravda bez záruky vypadne vždy z matičky Prahy. Rok 1948 rok 1968 rok 1989

plebs

Versailleiská smlouva 28.6.1919, Německo branná povinnost zakázána, armáda max. 100 tisíc mužů, žádné tanky, žádné dělostřelectvo, žádné vojenské letectvo, žádný generální štáb, náhrada 132 miliard zl. říšských marek, velká část byla odpuštěna. Podepsáno Německo, Francie, Anglie a president Wilson, ovšem senát USA tuto smlouvu odmítl. Tudíž toto měla v Evropě kontrolovat Anglie a Francie, ovšem Německo za přihlížení Albionu a sladké Francie začalo zbrojit a tak to za dvacet let opět dopadlo.
Podle mého názoru nebýt šlendriánství Anglie a Francie, tak nebyla druhá světová válka v roce 1945 by nepřijeli Sověti do Čech a Moravy a v roce 1948 neměl soudruh Gottwald a spol. šanci na úspěch.

Ametyst

Aliendrone: za předposledním odstavcem řeknu Amen. 🙂

aliendrone

Ametyst>>> Děkuji převelice za uznání, to každého ješitného chlapa potěší. Obzvláště TAK ješitného (přímo aliendronovsky!), jako jsem já. 😉 🙂

Zrovna mi to příšlo velmi vhod, protože dnes mám nejspíš den blbec a každá vzpruha dobrá, ovšem pochvala od ženy… inu nad to není. Rád bych se na oplátku pokusil o kompliment, ale jak píši – den blbec a s přirozeností mně vlastní bych nechtíc vyplodil něco právě opačného (jj, BOHATÉ zkušenosti, přišel bych na to vzápětí po kliknutí na „odeslat“!), takže se raději zdržím dalšího komentáře. 😁

Ametyst

Aliendrone, jsem moc ráda. Já píšu, jak to cítím, a obdivuji znalce historie, navíc s Tvým přehledem. Snad už Tvůj den- blbec odprejsknul. Přeju klidné Velikonoce. 😉