Rokio

Jak se chová chátra?

Jak byste definovali chování chátry, xindla, lůzy atd.? Které má charakterové vlastnosti xindl? Jak se chová k druhým lidem? Může být xindl i nekuřák a abstinent? Je dokonce možné, aby xindl byl bezúhonný a nebyl hulvátem?

Odpovědi
Kelt

Takové to škatulkování jedinců podle nějakých znaků, oblečení je dost zavádějící. To si mám myslet, že pravěká skupina Neadrtálců neměla vychování, že byli na úrovni Rowdies patřičně posilněných alkoholem? Třeba se říká sprostý vrah a přitom ten člověk má velice kulturní projev a neřekne žádné sprosté slovo. Podle někoho chátra, lůza, sebranka, spodina. Victor Hugo popisuje tuto skupinu lidí v krásném díle Ubožáci a nezáleží na postavení ve společnosti ale na názorech dané osoby.

marci1

Jak se chová? Někdo dobře, někdo ne a potom chátrá. Slovo „chátra“ pochází ze staročeského výrazu „lid chaterný“, který označoval nejnižší sociální vrstvu.
V současnosti se používá spíše hanlivě: nízká sociální vrstva, chudáci.
https://cs.wik­tionary.org/wi­ki/ch%C3%A1tra
🙂

Mc Merkurion

… co má společného kouření a abstinence s morálkou ???

zjentek

Chátra, lůzři… jakó, dnes máme v obchodech všeho jak nasmoleného… jenže až mi zase někdo na šichtě zežere na šatně svačinu, bude to pro změnu SRÁČ.

Rokio

Mc Merkurion: Právě, že to má něco společného s morálkou. Charakter člověka se skládá ze čtyř částí: vztah k ostatním lidem, vztah k sobě, vztah k životnímu prostředí a volní vlastnosti (zdroj: střední odborné učiliště – obor Prodavač – předmět psychologie). Kouření a nadměrné pití alkoholických nápojů je vada charakteru. Navíc člověk, který kouří, škodí ostatním lidem pasivním kouřením a alkoholik je přítěží pro společnost. Jedná se o špatný vztah k sobě a horší vůli.

ivzez

Kouření ani nadměrná konzumace alkoholu nejsou vadou charakteru.

Jdi už s těmi svými teoriemi do někam!

Rokio

ivzez: To s tím charakterem mě učila učitelka psychologie na učňáku. Tak učitelka psychologie je zároveň zástupkyní ředitele a výchovnou poradkyní. A kam mě chceš poslat s těmi mými „teoriemi“? Jedná se o učivo 1. ročníku na oboru Prodavač v předmětu psychologie. Neříkala si dříve, že alkoholici jsou asociálové?

Mc Merkurion

… a to chtěj učitelé stávkovat za vyšší platy, ujasni si pojmy, co je to asociál a alkoholik, kuřák a neabstinent atd, a učitelkám vyřiď, ať jdou raděj prodávat do Lidlu, tam udělaj méně škody …

Rokio

Mc Merkurion: Ten pedagog také říkal, že člověk s IQ 30 může mít dobrý charakter, ale jeho intelekt nestačí na to, aby se jeho charakter projevil. Myslíš si, že má v tomhle pravdu, nebo je to nesmysl?

Mc Merkurion

… dobrej charakter má i kočka od sousedů … a neříkej pedagog, urážíš Komenskýho …