jak rychle se točí zeměkoule?

Syn by chtěl vědět jak rychle se točí zeměkoule /km/h/

Nejlepší odpověď
Retko

Obvodová rychlost Země na rovníku je 0,465 km * s-1.

Zdroj: http://www.ze­mepis.com/tis­k/pohybyzeme.php

Další odpovědi
standa

Obvod zeměkoule je cca 40.000 km.

Takže 40.000 / 24 hod. = cca 1.700 km / hod.

pro uživatele, který mi šoupnul ´palec dolů´:

kde jsem udělal chybku ve výpočtu nebo v úvaze ? nemyslím to nijak zhrzele, jen mě to zajímá… 🙂

Chico

Pokud Vám nestačí úhlová rychlost tak pak musíte upřesnit místo. Obvodová rychlost se liší podle zeměpisné šířky.

Jedno otočení země kolem své osy trvá 23 h 56 min 4,1 s

Úhlová rychlost rotace je 15° / min

A zmíněná obvodová rychlost je na rovníku 0,46511 km / s = 1674 km / h

pokud chcete jiný pod je třeba to vynásobit Cos(příslušné zeměpisné šířky)

kenyrts

Okružní rychlost průměrů země asi 30 km/s (108,000 km/h), který je rychlý dost pokrýt průměr planety (asi 12,600 km) v sedmi minutách, a vzdálenost do měsíce (384,000 km) ve čtyřech hodinách.