moment

Jaká je naše rychlost?

Zajímalo by mě, jakou rychlosti se vlastně člověk pohybuje, když spí. Myslím to tak: Země obíhá kolem Slunce, Slunce kolem středu galaxie, galaxie kolem čehosi atd. Jaká je předpokládána rychlost, kterou se ženeme Vesmírem?

Nejlepší odpověď
Alesh

Rychlost obíhání kolem Slunce kolísá okolo 30 km/s. Rychlost rotace kolem své osy je cca 0,5 km/s (tyto dva pohyby je nutno složit). Čili zjednodušeně můžeme říct, že si to naší soustavou fičíme 30 km/s ± nějaké to kolísání závislé na aktuální poloze Země a objektu na Zemi.

Další odpovědi
baghira

Rychlost je relativní pojem – záleží na tom, jakou máš vztažnou soustavu. Třeba vůči povrchu země je nulová (pokud nemáš létající postel). Vzájemný pohyb galaxií může být zlomkem rychlosti světla.