bolak

Co určuje rychlost rotace planety kolem svojí osy?

Doplňuji:
Takže by se teoreticky mohla planeta otáčet i ze severu na jih, a slunce by vycházelo na jihu a zapadalo na severu?

Nejlepší odpověď
Fyzik

Historické důvody – jednou ji takhle někdo roztočil a úhlová rychlost se celou dobu víceméně zachovává. Kdyby se nějakým způsobem Země zastavila, bude stát.

Další odpovědi
mosoj

Ten někdo byla srážka s planetou. „Záhy“ po vzniku Země.
Doplňuji:
Pokud zůstaneme u stejného značení tak ano. Jenom ty magnetické póly by se
vytvořily zase tak jak jsou vůči rotaci Země.

MK44

Nebo ještě jinak. Záleží, jak se srážejí kusy hmoty, asteroidy, protoplanety při tvorbě planety. Na zemskou rotaci měla velký vliv, podle teorie některých astronomů, srážka rané Země s jinou poměrně velkou planetou, při níž vznikl Měsíc. Údajně někdy před 4.5 mld let. Nevíme, zda tato teorie nebude v budoucnu vystřídána jinou, nicméně hypotetická planeta už má jméno Theia. Tehdy se Země zřejmě točila tak rychle, že jeden den trval 6 hodin. Od té doby se rotace Země zpomaluje. Brzdí ji právě ten Měsíc. Lze předpokládat, že dopady velkých těles, jako byl ten asteroid, co vyhubil dinosaury, mají též vliv na rychlost rotace.

Pozn. Den se prý prodlouží za 100 let o 1.7 milisecundy. Nepřeměřoval jsem to 😉

anonym

Země se otáčí setrvačností *) – ať už rotaci ´kdysi´ způsobilo cokoli, bez ohledu na slova, jimiž si lidé směry (strany) pojmenovali… Takže pokud prosadíš (´někdo´) změnu daných termínů, klidně můžeme říkat , že rotuje „za severu na jih“ (nebo třeba z bflm na psvz)…
😉
*) rychlost rotace pomalu klesá, zpomaluje ji např. pohyb tektonických desek a přesun hmoty z pólů k rovníku (zplošťování globu) – ale výrazných změn otáčení či dokonce zastavení rotace bych se nebál

fcoop

Představme si velký oblak plynu a drobných prachových částic, jeden z miliónů podobných oblaků, z jakých se asi před řekněme pěti miliardami let skládala naše Galaxie (co to přesně je galaxie, jak vznikla a jak vypadá, si řekneme někdy příště). Mrak se nečinně vznáší v prostoru, dokud se někde “poblíž“ (jsme ve vesmíru, tak tohle slovo berte HODNĚ s rezervou) něco nestane: například vybuchne supernova a svou rázovou vlnou mrak z jedné strany zhustí, anebo se třeba jen někde blízko mraku rozsvítí hvězda, která tlakem svého záření začne mrak začne pomalu stlačovat. Může to být rychlé nebo to trvá statisíce let; rozhodující je, že nakonec jistá část mraku dosáhne takové hustoty, že začne působit na celý objem od té chvíle už nezanedbatelnou gravitací (všechna hmotná tělesa, jak víme, se vzájemně přitahují). Všechny částečky v mraku se začnou zvolna a pak čím dál rychleji pohybovat směrem k jeho těžišti. Přitom se neustále srážejí a vychylují z kursu; jak se mrak zhušťuje, vznikají v něm další místní jádra, která přitahují hmotu zase k sobě, a výsledkem je velký chaos, kdy se částečky pohybují nejrůznějšími směry. Rotační moment mraku proto nikdy není přesně nulový, a když se po miliónech let mrak smrští z průměru řádově deseti světelných let na nějakých deset světelných hodin, poměrně rychle rotuje kolem v podstatě náhodně vzniklé osy.
http://www.oran­zovestranky.cz/gam­ma/view.php?cis­loclanku=2006012302

arygnoc

hovorí o tom kozmická dynamika.

pôvodná rotácia planét je pozostatok rotácie akrečného disku protoplanetárneho oblaku.

táto rotácia je ovplyvňovaná niekoľkými spôsobmi:

  • gravitačným pôsobením centrálneho telesa sústavy
  • gravitačným pôsobením satelitov (trabantov, teda mesiacov,)
  • gravitačným pôsobením ostatných telies sústavy
  • gravitačným pôsobením náhodne sa vyskytujúcich telies /kométy, planétky, bludné planéty, …/
  • priamy dopad iného kozmického telesa.

to sú >kozmické< príčiny.

rotácia okrem iného záleží od:

  • zloženia planéty (telesa) – tuhé, kvapalné, plynné – rotácia každého takéhoto telesa prebieha inak.
  • hustoty a rozloženia hmoty (ťažké/ľahké jadro, atmosféra, hydrosféra (resp. sféra tekutého materiálu, napr. metánu, vodíka a pod, atď)
  • vulkanická činnosť
  • magnetosféra (je/nie je, cyklus prepólovania, …)
  • coriolisiho sily

a mnoho iných faktorov, včítane pôsobenia slnečného vetra, pri prítomnosti satelitu slapových síl, atď. atď. atď. atď.

smer rotácie je daný všetkými týmito faktormi.

môže byť orientovaná v smere obehu planéty, proti smeru obehu planéty (retrográdna rotácia), alebo byť viazaná (stále jednou stranou k ťažisku obehu), tj. že rok=deň (planetárny rok = planetárny deň, takto rotuje napr. Mesiac okolo Zeme).

podobne môže byť i osa rotácie situovaná rôzne (inklinácia) – zvyčajne je kolmá (alebo blízka kolmosti) na rovinu ekliptiky, ale nejakou kozmickou udalosťou (dopad iného telesa alebo blízky prechod hmotného telesa) môže byť kľudne vychýlená i 90° (napr. v slnečnej sústave urán či pluto (roatčné osi skoro ležia na rovine ekliptiky), sklon zeme od kolmice je 23°).