tess201403

Jak naladit nové struny na housle?

Ahoj, potřebuju poradit, jak naladit nové struny na housle? Když utahnu kolíky, nevydrží na stejném místě, vždycky se zase protočí zpátky. Co mám dělat? Děkuji :)

Odpovědi
Drap

Buď nedrží kolíky, nechat opravit, nebo je tam máš špatně dané.

gecco

Kolíček musíš zatlačit do krku – pokud prokluzuje, nenaladíš ani nové, ani staré struny…
😉

xxx3

já už to psal na jinou otázku – najdi si učitele houslí, který ti všechno potřebné ukáže osobně. Tohle shánění informací po netu je pouze ztrátou času – hlavně tvého. Housle nejsou vhodným nástrojem pro samouky a zvláště ne pro úplné začátečníky, kteří tápou v naprostých základech. Anebo to můžeš „pytlíkovat“ sama, budeš postupovat několikrát pomaleji a naučíš se jen plno zlozvyků, které tě budou brzdit.

BergySeltzer

Existuje na to takový fígl. U nových houslí je to asi běžná věc. Nevim, jak to dělají profici, ale funguje a běžně se pouziva, že se kolíky potřou rozdrolenou křídou, která zajistí tření. Kolegové ovšem mají pravdu, že housle jsou na samonauceni opravdu složité.

Kepler

Hmmm, to by asi chtělo na opravu k houslaři. Nebo je taky možné, že housle byly příliš dlouho v ve velmi suchém prostředí a dřevo se seschlo, takže na čas ukládat v prostředí vlhčím. Klavíristi si třeba udržují ladění tím, že do klavíru dávají zvlhčovače, nebo aspoň sklenici od okurek naplněné vodou.