Vrátný

Ladění nástrojů-výška tónu

Chtěl jsem sladit klavír, kytaru, trubku protože se mi zdála rozdílná výška tónu a znělo to falešně. Domníval jsem se, že když zahraje klavír tón C, kytara tón C a trubka tón C, tak to musí ladit.Učitel hudby mi ale řekl, že trubka musí hrát jiný tón aby ostatní nástroje ladily. Mě se to nezdá, protože každá nota má přidělený kmitočet i když je to jiná barva tónu. Neví někdo proč mi učitel hudby říká, že když kytara zahraje C, tak trubka nemůže hrát C ale jiný tón aby to ladilo? Vycházím z třeba noty A , která má určitý kmitočet. Také na trubku by měl tento kmitočet odpovídat a ne aby trubka musela hrát jiný tón aby se daly vyladit tyto dva nástroje aby to neznělo falešně. Popsal jsem to dost jasně?

Nejlepší odpověď
annas

Asi takto.
Učitel měl pravdu. Kdybyste měl trubku laděnou v C, tak byste se shodl s klavírem a kytarou, které u jsou rovněž laděny v C. Pokud máte trubku laděnou např. v B nebo v ES, musíte na tento nástroj hrát jiný t'on.

To by vám měl učitel hudby poradit, protože by se měl vyznat v transpozici.

Další odpovědi
kelley

Těžko říct jak to pan učitel myslel, tón A by měl být vždy A (a1 = 440Hz). Možná měl na mysli rozdíly v temperovaném a přirozeném ladění, třeba k pochopení pomůže tohle: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Lad%C4%9B­n%C3%AD
Doplňuji:
P.S. Nejsem dechař, ti tady asi poradí líp 🙂

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Lad%C4%9B­n%C3%AD

Kelt

Pokud se týká o ladění nástrojů, je třeba mít absolutní sluch, což má velmi malý počet lidí, spíš se jedná o relativní sluch, že dokážeme poznat, zda jsou tóny stejné, nebo nejsou stejné. Existují ladičky, aspoň vím o ladičce na kytaru, která určí frekvenci struny. Pomocí této ladičky, je možné naladit kytaru. Klavír se také ladí podobným způsobem, naladí se některé tóny a ostatní se podle toho upravují. Vše se ladí podle klavíru, Tak jak jsou psané noty, tak se hraje, Kytara, flétna hrají o oktávu výš, než jsou noty. Například jeden způsobe ladění na kytaru spočívá v porovnání s t´énem ve sluchátku a při stisknutí horní e struny na 5 pražci. Takto zní komorní a1 440 Hz, ale v notách hrajeme a2 880 Hz. Mezi intervaly, tedy mezi frekvencemi existují určité poměry vyjádřené celými čísly – oktáva 1:2, kvinta 2:3 atd. V oktávě existuje 12 půltónů, Klavír má temperované ladění, Zkuste si sladit klavír a kytaru, to by se mělo podařit. Pak hledejte na trubce stejný tón jako na kytaře – podle frekvence. SJsou totiž trubky ladění v Es, nebo v B atd. Například zobcové flétny jsou stavěny na stejný prstoklad, a když na jedné zahrajete C, na druhé zahrajete F, což je rozdíl kvarty, nebo kvinty a to je libozvučný interval.
Ale když je trubka laděná v Es, nebo B, máte zde intervaly malá terice, septima což nejsou libozvučné intervaly.
Dále má každý tón kromě výšky, síly a délky také barvu, ta je závislá na nástroji.
Kromě tónu, který hrajete, tak zní i další tóny, jako oktáva, a jiné, což je u každého nástroje jiné. Myšleno tak, že dvoje stejné housle nezní stejně.

Vrátný

nnas- Děkuji za odpověď. Nejde mi ale o hru, tam bych pochopil, že se musí noty přepsat. Jde mi ale o sladění dvou nástrojů na jeden tón, předpokládejme, že následně se již potom bude hrát z transpozice pro trubku. Přece a1 je 440 KHz.
Kelley- Také to si myslím o tónu. Aby oba nástroje nezněly falešně, musí se sladit a tóny musí být přeci stejné. Co bude potom hrát z not je jiná otázka. Zde mi šlo o jeden ton aby oba nástroje ladily.

Vrátný

Ještě tedy mě napadlo pro ujasnění: Jak se bude jmenovat 440KHz na trubku, a jaký ton by měl zahrát když na kytaru se 440KHz jmenuje a1 ?