JájsemRaibek

Jak je to s rychlostí světla? Je možné, že je něco rychlejšího?

Dívám se na dokument od St. Hawkinga a tam se říká, že po velkém třesku, resp. 10 minut po velkém třesku vesmír dosahoval několik tisíc světelných let. Toto se mi zdá jako nemožné.
Jak to tedy je? Může něco být rychlejší než rychlost světla?
https://youtu­.be/YWVzV_44iX­Q?t=10m39s

Nejlepší odpověď
annas

" Přelomový důkaz: Vesmír se na počátku rozpínal rychleji než rychlost světla"

"Vesmír se v samém počátku rozpínal extrémně vysokou rychlostí, vyšší než rychlost světla. Vědci nyní přišli s přímým důkazem – gravitačními vlnami z dob Velkého třesku. Jde o jeden z největších objevů poslední doby

Že vesmír vznikl okamžikem Velkého třesku, kdy se, zjednodušeně řečeno, z ničeho stalo všechno, je známá teorie a aktuální pozorování a modely tomu nasvědčují.

Hned na počátku, v první miliontině miliontiny miliontiny sekundy se vesmír rozpínal dokonce rychleji, než jaká je rychlost světla.

Ačkoliv to může znít nepravděpodobně a jako porušení Einsteinovy teorie relativity, ve skutečnosti tu k žádné kontradikci nedochází.

Einstein tvrdí, že žádný objekt ve vesmíru se nemůže pohybovat rychleji než světlo. Jenže zde nejde o pohyb objektů v raném vesmíru (už jen proto, že v rané fázi žádné objekty neexistovaly), ale o to, že se rozpínal sám vesmír, tedy prostor jako takový." atd.

viz odkaz
http://vesmir­.stoplusjednic­ka.cz/prelomo­vy-dukaz-vesmir-se-na-pocatku-rozpinal-rychleji-nez-rychlost-svetla

Zkuste se podívat na mosojovy otázky
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-veliky-byl-vesmir-po-1-vterine-od-velkeho-tresku

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/ktera-vterina-byla-pro-nas-a-cely-vesmir-ta-nejdulezitejsi

Pořady nejen o rychlosti světla ve vesmíru
http://www.ces­katelevize.cz/po­rady/104884441­56-vesmir/21338255­6000003-rychlost-svetla/video/

Další odpovědi
Kepler

Mně to taky připadá nemožné a nelogické a zároveň uznávám Hawkinga jako druhého Einsteina. Nerozumím tomu. Jediné vysvětlení je, že brzy po Big Bangu ještě neplatily fyzikální zákony dnešního makrokosmu. Dnes víme jedině to, že hmotný objekt nemůže překročit rychlost světla. Ale může se teoreticky k té rychlosti blížit z opačného konce této limity. To je matematicky zdůvodněno, pro takové objekty je to nejpomalejší rychlost, ke které se mohou přiblížit. A teď babo raď!

Méďa39

Rychlost světla je fyzikální veličinou.
Světlo má dvojí podstatu (foton a záření-vlnění).
Červinkovo záření má při průchodu a za zvláštních podmínek … je na druhé straně rychleji než světlo.
Big Bang = bum, jako bomba? v jednom místě? Proč? Proč ne kvantová polívka v prostoru? Proč tak mnoho galaxií se vzájemně přibližuje? A to v prostoru …