SteimlX

Dá se tímto překonat rychlost světla?

čistě teoreticky:Země rotuje konstantní rychlostí, na povrchu je to určitá hodnota, pokud vztyčíme 100 km vysokou-dlouhou tyč-lano-cokoliv, bude mít na svém konci vyšší rychlost, než je ta na povrchu. a pokud dosáhne určité délky, tak i dosáhne rychlosti světla? samozřejmě při dalším prodloužení bude rychlejší? a při vynechání odporu ve skorovakuu a absencí velkých překážek v podobě kosmických těles. prostě čistě teoreticky.

Nejlepší odpověď
mosoj

Tak si to schválně vypočti :

Na výpočet obvodové rychlosti platí vzorec:

v = (π x d x n) / 60

v = obvodová rychlost
π = 3,14
d = průměr kotouče v metrech
n = otáčky za minutu

Doplňuji:
Jen tak zběžně.
Při délce tyče 1 000 km by obvodová rychlost konce tyče byla 533 m/sec
Při délce tyče 100 000 Km by obvodová rychlost tyče byla 7723 m/sec

Rychlost světla je cca 300 000 000 m/sec

Takže z reálného hlediska blbost. To aby ta tyč sahala na konec vesmíru !

Další odpovědi
Dochy

Taky jsem o tom přemýšlel. Ale:

  1. Čistě fyzikálně (vynecháme teorii relativity). Máme problém udělat výtah pár tisíc kilometrů do vesmíru. I v současnosti jsou nejvyšší stavby světa hluboko pod kilometr.
  2. Podle relativistické fyziky (vynechám materiálové problémy). Jak se dostanete k ryzhlostem blízkým rychlosti světla bude rameno při vysouvání potřebovat více a více energie. Než se dostanete na ryzhlost světla, zastavíte zemi.
  3. Podle zákonů aerodynamiky nemůže čmelák létat. Čmelák to neví a tak létá. Třeba se i mezi lidmi časem najde někdo,kdo teorii relativity nezná 😉

badisko

ne nic neni rychlejsi nez svetlo…teda skoro nic..jedine co muze byt rychlejsi nez svetlo je rospinani prazdneho prostoru ..podobne jako tomu bylo jen par Panckovych jednotek casu po velkem tresku.....
Doplňuji:
Planckovych

anonym

:DDDDDDD Stemilx – neposlouchej ty žvásty že by nešla překročit rychlost světla proboha … oni ani nevědí co je to relativita :D protože relativita sama říká že nic nemuže být NEJ a tudíž rychlost světla není nejrychlejší. Tesla sám řekl že neutrina jsou rychlejší než světlo! A je to tak … stejně tak světlo není vlna nebo částice ale vlna co se pohybuje po částicích :D Jak jinak že…:D Je mě bohužel velice do smíchu z demence lidí ;) Jednoduše by to co říkáš asi šlo ale chtělo by to velice propočítat … při tak vysokých rychlostech začne být také vysoké tření a tudíž vysoký odpor a proto by se mohlo stát že planeta by se odporem postupně zabrzdila (samozřejmě jde o plno skutečností co se týče váhy,pevnosti a tloušťky daného drátu či tyče ;) … beru to samozřejmě teoreticky ;) …nápad je to velice dobrý…Dám malí příklad k zamyšlení … střed vesmíru neexistuje to pochopí snad i dítě ..existuje jen střed dané věci ;) Každá věc či objekt se ve vesmíru pohybuje různou rychlostí do různých směru … tudíž se každý objekt pohybuje ke každému jinou rychlostí ;) to znamená že pokud se chceme pohybovat rychlostí světla ..tak se je logické se zeptat oproti čemu ..:) že jo děti ?.. a tím chi říci že už teď se pohybujeme plno možnými rychlostmi ale jde o to s čím se srovnávám ..jinak nemužu říci jakou rychlostí se pohybuji. No asi by jste měli jít zase do školky děti ;)

anonym

Vezmeme-li to jako teoretický konstrukt, pak tvrdím, že se hmotnost rychle rotujícího konce tyče v retivistických rychlostech začne zvyšovat a tím se osa rotace začne pohybovat ze středu planety směrem ke konci tyče. Systém tedy bude kvadrupólově rotovat a zrychlování se zastaví tehdy, až dosáhne rychlosti světla. Nehledě na to, že kvadrupólová rotace bude generovat gravitační poruchy, které budou systému ubírat energii. Byla by tedy potřebná nekonečně velká energie pro dosažení rychlost světla.

a623682@drdr

@Dochy: ad 3) to, ze by cmelak nemel podle zakonu aerodynamiky letat je pochopitelne nesmysl a casto pouzivany mytus. http://www.stra­ightdope.com/co­lumns/read/1076/is-it-aerodynamically-impossible-for-bumblebees-to-fly

bolak

SteimlX: tak to vidiš, máš příliš krátkou tyč

Dochy

a623: Já vím, ale to neva, když se to tak hezky šikne 😉
PS: Snad neva, že Tě oslovuju tak familiárně 😉

SteimlX

badisko: zajímá mě vzoreček, kterej dá do kupy rotaci v poměru s délkou a rychlostí nebo něco podobnýho poněvadž jako obyčejná trubka po noční nejsem s to vyjádřit se nějak konkrétnějc, ale věřím, že se najde někdo, kdo to mně vysvětlí )a ne rozpínání prostoru…

anonym

Já to zkusím – včetně uvedení do relací…
Vzorečky jsou jednoduché v=s/t ; s=2πr ; t je konstanta (čas ´otočení´ Země
😉

  1. Takže obvodová rychlost je přímo úměrná poloměru otáčení – tedy, koeficientem, jímž vzroste poloměr (při konstantní úhlové rychlosti), vzroste obvodová rychlost.
  2. Obvodová rychlost Země na rovníku je cca 450 m/s, poloměr cca 6.400 km (6.400.000 m).
  3. Umístíš-li ´něco´ (třeba na stožáru) do dvojnásobku poloměru Země – tedy 6.400.000 m nad povrch Země, bude ´to´ (vrchol stožáru) mít obvodovou rychlost cca 900 m/s.
  4. rychlost světla je cca 3.108 m/s – tedy cca 300.000.000 m/s

___
A. Z toho vyplývá, že abys (zcela teoreticky, bez relativistiky!) dosáhl obvodové rychlosti cca světla, musel bys ´stožár´postavit 666.666 x vyšší, než je poloměr Země – cca 426.666.240.000 m
B. Střední vzdálenost Země – Měsíc je cca 384.403.000 m – tedy by vrchol stožáru byl od Země cca 1100× dál
C. Vzdálenost Země – Slunce je cca 150.000.000.000 – – tedy by vrchol stožáru byl od Země cca 3× dál
To jen pro ilustraci…
😉
___
Takže bys touto ´konstrukcí´ v podstatě bys zboural Sluneční soustavu…
___
Samozřejmě je to ´pustá´ teorie, protože do ´hry´ by vstoupila relativistika (zejména ´nárůst´ hmotnosti podle Lorentzovy transformace)…
😉

SteimlX

hehe přesně takhle jsem si to představoval, vřelé díky )

anonym

Není zač.

badisko

Pptal jses …jesli je to mozne napsal… jsem ze ne…!! A ikyby… ti na to nekdo vzorec napsal.. stejne tomu asi neporozumis …nebot tve vyjadreni bylo ..jak to rict slusne …
hodne zvlastni …
Tady to mas pro ..blecky …proc nic nemuze ..byt rychlejsi nez svetlo
… Specialni teorie relativity …je to za u konce … https://www.y­outube.com/wat­ch?v=fbCd4Ad32vk Video ma par minut takze ..to pochopis i ty … kdyz se umis tak krasne vstekat …

badisko

>>>>Tady to mas pro ..blecky <<<< tim jsem samozdrejme nemyslel tebe …ty jsi vysoce inteligentni jedinec …

Dochy

To je jednoduché. Platí přímá úměra. Čím delší je rameno, které se otáčí, tím vyšší rychlost bude nakonci…