mosoj

Proč nelze překročit rychlost světla ?

Myslíte že to je pravda ?

Nejlepší odpověď
panenka

Proč nelze překročit rychlost světla
Protože nelze, aby příčina přišla až potom, co se odehraje její důsledek. Díky relativnosti současnosti totiž neuplyne pro každého stejná doba mezi dvěma událostmi. Někdy se i mění pořadí událostí pro různé pozorovatele (všichni samozřejmě pozorují tu samou dvojici jevů!). Pokud však jeden pozorovatel vidí, že mezi dvěma událostmi uplynulo více času, než kolik potřebuje světlo na cestu mezi nimi, je jisté, že všichni je vidí v tom samém pořadí. Tedy: řekněme, že jedna událost je start rakety a druhá je její přílet do cíle. Pokud letí raketa podsvětelnou rychlostí, uplyne mezi oběma událostmi samozřejmě víc času, než za kolik by to zvládlo světlo. Pořadí obou událostí je stejné pro naprosto kohokoli. Pokud by však byla rychlejší než světlo, někdo by klidně mohl vidět, že do cíle se dostala dříve, než vystartovala

Je tu ještě jedna souvislost: pokud bychom překročili rychlost světla, museli bychom vidět, jak světelné paprsky za námi se nám vzdalují, i když letí stejným směrem jako my. Stejně, jako když předjedeme auto na silnici – také se nám vzdaluje za zády, i když jede stejným směrem jako my. U světla však něco takového není možné. Šíření světla je určeno zákony elektrodynamiky (konkrétně Maxwellovými rovnicemi) a v těchto zákonech neexistuje způsob, jak by se mohlo světlo šířit v určitém směru, ale zároveň se stahovat zpět ve směru opačném

Další odpovědi
dudu

Podle posledních vědeckých poznatků je možné při využití vemi silného magnetického pole vstoupit do hyperprostoru a zde se pohybovat několikanásobnou rychlostí světla. Ač se to zdá jako čirá fantazie, nejde ani zdaleka o velmi vzdálenou budoucnost.

afro.minerva

Protože podle teorie relativity se při zrychlení na rychlost světla každý předmět zmenší do nulové velikosti. A do mínusové velikosti to půjde asi těžko.

Já nevím. Ještě jsem to nezkoušela a asi to sotva kdy zkusím… 😁

mojitek

To je nesmysl.Dle renomovanych vedcu jsou castice,pro ktere je rychlost svetla ta nejminimalnejsi rychlost pro „preziti“. Nemuzeme rikat,ze neco „nelze“ jenom proto,ze „my to nevime,nebo neumime pochopit,prece“ Pred xxx lety nebylo mozne „aby neco tezsiho nez vzduch se udrzelo ve vzduchu“,nebo „zeme nemuze byt kulata,protoze by jsme popadali do vesmiru“ atakdale :o) Uvedomme si,ze clovek dokaze pouzivat jen male procento sveho mozku a chapeme pouhe 3 rozmery…
Fermi : Tachiony jsou dokazany ne tim,ze je nekdo spatril,ale výpočty.Stejnetak jako cerne a cervi diry..

Fermi

Skutečně existuje čistě hypotetická částice tachyon, která by se pohybovala nadsvětelnou rychlostí. Její existence není a nebude prokázána, protože se jedná o slepou uličku fyziky. Žádný renomovaný vědec o neexistenci tachyonu nepochybuje. Mimochodem detekce by byla dosti obtížná – museli bychom obejít princip kauzality naznačený výše. To znamená, že bychom detekovaný tachyon museli následně vyzářit.