Avatar uživatele
Pokročilý

Jak funguje transformátor?

Proč střídavý proud, co je to vlastně jádro, k čemu slouží, a hlavně proč je z magneticky měkké oceli? A jak celý transformátor vlastně funguje? Prosím o nějaké podrobnější vysvětlení. V učebnici nejen že není vysvětleno téměř nic (přestože látka sama o sobě zabírá téměř 4 stránky!), ale není tam uvedené ani pořádné schéma.
Za odpovědi děkuji :)

Odpovědi:

Avatar uživatele
Stříbrný

Začala jsi otázku jako správný fyzik "Jak" a né "proč", jako filozof :)
Jak funguje přesně neřeknu, ovšem o jádru ti povím.
Jádro je vlastně jen kus železa, které má umocnit sílu transformátoru, z magneticky měkké oceli je, protože pokud by byl z magneticky tvrdé, po vypnutí transformátoru by z něj zůstal magnet a ne se nechce hlavně u elektromagnetů, kdy potřebuješ v jednu chvíli silný magnet, ale potom ho potřebuješ i vypnout.


Avatar uživatele
Zlatý

Vepište odpověď... http://www.odpovedi.cz/…


Avatar uživatele
Pokročilý

Dej si do vyhledavače " transformátor" pak simsalabim na Enter a můžeš vybírat. Tam toho je , že by se to sem ani nevešlo. Není to tak náhodou rychlejší ???Avatar uživatele
Stříbrný

Magneticky měkké jádro funguje v magnetickém obvodu podobně jako v elektrickém obvodu vodič. Umožňuje dosažení většího indukčního magnetického toku a tím větší množství přenesené energie. Pokud použiješ mag. tvrdý materiál, buď se pro malé změny mag. pole bude chovat podobně jako nemagnetický materiál, pokud nastavíš parametry tak, aby se materiál opravdu přemagnetizoval a choval se jako feromagnetický, budeš v něm mít velké ztráty energie.

Doufám, že jsem to dal dohromady alespoň trochu správně, jsem už nějaký ten pátek ze školy.
Doplňuji:
jo a proč střídavý:
Protože změna mag. toku vyvolává indukované napětí.

El. proud vyvolává mag. indukci, mag. indukce mag. tok, změna mag. toku vyvolává napětí=> změna el. proudu vyvolává napětí.

V transformátoru jsou zpravidla dvě vinutí, kde na mag. indukci má vliv součet proudů, a změna mag toku vyvolává změnu napětí v obou vinutích.
Důsledkem je, že přes transformátor procházejí vlastně jen "změny". Aby se na sekundár dostalo napětí, musí se mag. tok měnit. Proto projde pouze střídavý (měnící se) proud.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3222
Zlatý quentos 1428
Zlatý mosoj 1389
Zlatý Drap 1211
Zlatý Kepler 951
Zlatý led 725
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 664
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.