Avatar uživatele
simsalabim

Jak funguje transformátor?

Proč střídavý proud, co je to vlastně jádro, k čemu slouží, a hlavně proč je z magneticky měkké oceli? A jak celý transformátor vlastně funguje? Prosím o nějaké podrobnější vysvětlení. V učebnici nejen že není vysvětleno téměř nic (přestože látka sama o sobě zabírá téměř 4 stránky!), ale není tam uvedené ani pořádné schéma.
Za odpovědi děkuji :)

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? huxa před 2505 dny Sledovat NahlásitOdpovědi
Avatar uživatele
huxa

Začala jsi otázku jako správný fyzik "Jak" a né "proč", jako filozof :)
Jak funguje přesně neřeknu, ovšem o jádru ti povím.
Jádro je vlastně jen kus železa, které má umocnit sílu transformátoru, z magneticky měkké oceli je, protože pokud by byl z magneticky tvrdé, po vypnutí transformátoru by z něj zůstal magnet a ne se nechce hlavně u elektromagnetů, kdy potřebuješ v jednu chvíli silný magnet, ale potom ho potřebuješ i vypnout.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
brillant

Vepište odpověď... http://www.odpovedi.cz/…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Jádrohlod

Dej si do vyhledavače " transformátor" pak simsalabim na Enter a můžeš vybírat. Tam toho je , že by se to sem ani nevešlo. Není to tak náhodou rychlejší ???

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
mosoj

Takto :

http://www.ulozisko.sk/…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Dochy

Magneticky měkké jádro funguje v magnetickém obvodu podobně jako v elektrickém obvodu vodič. Umožňuje dosažení většího indukčního magnetického toku a tím větší množství přenesené energie. Pokud použiješ mag. tvrdý materiál, buď se pro malé změny mag. pole bude chovat podobně jako nemagnetický materiál, pokud nastavíš parametry tak, aby se materiál opravdu přemagnetizoval a choval se jako feromagnetický, budeš v něm mít velké ztráty energie.

Doufám, že jsem to dal dohromady alespoň trochu správně, jsem už nějaký ten pátek ze školy.
Doplňuji:
jo a proč střídavý:
Protože změna mag. toku vyvolává indukované napětí.

El. proud vyvolává mag. indukci, mag. indukce mag. tok, změna mag. toku vyvolává napětí=> změna el. proudu vyvolává napětí.

V transformátoru jsou zpravidla dvě vinutí, kde na mag. indukci má vliv součet proudů, a změna mag toku vyvolává změnu napětí v obou vinutích.
Důsledkem je, že přes transformátor procházejí vlastně jen "změny". Aby se na sekundár dostalo napětí, musí se mag. tok měnit. Proto projde pouze střídavý (měnící se) proud.

Upravil/a: Dochy

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Věda