Hamon

Jak funguje zvyšující měnič napětí?

Jak se z 9V stane třeba 1000V? Existuje nějaký vzoreček? Z Googlu jsem nic pochopitelného nevyšťoural a z http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-pracuje-menic-napeti mi to jasné není.

Odpovědi
anonym

Nejjednodušší pro pochopení je transformátor, pro který platí n1 : n2 = U1 : U2 (kde n je počet závitů cívky a U napětí na cívce) – v podstatě všechny měniče na tomto principu pracují.
Takže k transformaci z 9 V~ na 1000 V~ potřebuješ trafo s transformačním poměrem cca 111 – tedy 111× více závitů na cívce sekundární oproti primární. Výkon obou cívek je totožný (zanedbáme-li účinnost), takže zvýšením napětí na sekundáru klesne ve stejném pomětu proud.

Jádrohlod

Výpočet relativně dobře , ale : v tomto případě půjde o velice měkký zdroj , při zátěži poletí napětí dolů , resp. bude kolísat. Raději než trafo , si vezmi zapalovací / indukční / cívku třeba z motorky. Tam taková transformace je bez práce. Ale pozor !! pracuješ s vysokým napětím ,i u toho trafa , takže je velké nebezpečí úrazu. Spíše jsi měl napsat , k čemu to potřebuješ. Je to strašně obsáhlé téma , a když nevím PROČ nejde ani rozumně napsat JAK . Ale to je velký problém značné části otázek tady.

Dochy

První co mně napadlo jako zvyšující měnič je zvyšující spínaní zdroj (v základu pouze s jednou tlumivkou). Ten je ale vhodný spíše pro menší rozdíly napětí. Pro větší napětí už je třeba transformátor – elektronika ze stejnosměrného napětí udělá pulsující a to už projde transformátorem.

novaky

Především musí jí o střídavé napětí. Pokud je stejnosměrné změňte jej na stříďák. Pak lze využít transformátor nebo násobič napětí.
Jestli existuje nějaký vzoreček? Velmi mnoho
Doplňuji:
jí = jít