naty

Vysvětli činnost transformátoru?Na jakém jevu je založen?

prosím vás jak mám vysvětlit činnost transformátoru? na jakém jevu je založen? prosím pomozte zítra z toho píšem prosím napište mi odpověď a když ještě něco víte transformátoru tak napište moc předem děkuji

Odpovědi
Ala81

Na principu elektromagneticke indukce, je to jev, pri kterem se ve vodici pohybujicim se v magnetickem poli indukuje elektricke napeti. Transformator je netocivy elektricky stroj, u ktereho se transformuje napeti a proud z jednoho obvodu do druheho, ktery je s prvnim magneticky propojen pomoci jadra (zeleza) transformatoru. Jedna se v podstate o dve civky navinute na spolecnem jadre, jestlize do jedne pustime proud, stane se z jadra magnet, ze ktereho se inkuje napeti i do druhe civky, kdyz je privedne napeti stridave, probiha tato indukce neustale.

Podle poctu zavitu obou civek se transformuje napeti a proud protekajici prvnim obvodem na jine hodnoty ve druhem obvodu. Prvni obvod nazveme vstupni vinuti transformatoru, a druhy obvod vystupni vinuti, obe vinuti se lisi poctem zavitu, a plati, ze pokud je pocte zavitu ve vystupnim vinuti vyssi nez ve vstupnim vinuti, jedna se o tzv. transformaci nahoru (vystupni napeti bude vysii a proud nizsi), opacne pokud je pocet zavitu vystupniho vinuti nizsi, nez vstupniho, jde o transformaci dolu (vyst. napeti je nizsi a proud vyssi).

A ted trocha vzorecku: Elektricky vykon je dan vztahem P = U * I (U – napeti, I – proud) prikon transormatoru muzeme za idealnich podminek povazovat roven vykonu (jinak je pochopitelne vykon nizsi, a pomerem mezi vykonem a prikonem je ucinnost, v nasem pripade ucinnost transformace), jestlize tedy predpokladame prikon stejny jako vykon Pp = Pv pak muzeme take psat, ze U1 * I1 = U2 * I2 (1 vstupni vinuti, 2 vystupni) z toho vyplyva, ze kolikanasobne se zvysi napeti, tolikanasobne se snizi proud a naopak, pricemz pomer je dan pomerem poctu vstupnich a vystupnich zavitu.

Priklad za vsechno: mejme transofrmator
Vstupni vinuti:
Pocet zavitu N1 = 2000
Vst. napeti U1 = 230 V
Vst. proud I1 = 0,5 A

Vystupni vinuti:
Pocet zavitu N2 = 250
Vyst. napeti U2 = ?
Vyst. proud I2 = ?

Pocet vyst. zavitu je nizsi nez pocet vstupnich a to 8 krat 2000 / 250 = 8, jedna se tedy o transformaci dolu, takze vystuni napeti bude 8krat nizsi nez vstupni a vystupni proud 8krat vyssi nez vstupni. Takze
U2 = U1 / 8 = 250 / 8 = 31,25 V
I2 = I1 * 8 = 0,5 * 8 = 4 A

Pro overeni musi platit rovnost vykonu a prikonu P1 = P2
P1 = 250 * 0,5 = 125 W
P2 = 31,25 * 4 = 125 W
P1 = P2 plati, vysledek je spravne.

To by bylo tak ve zkratce. Jeste jednou zduraznuji, ze transfor funguje jen na stridave napeti.

vice tady < http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Tran­sform%C3%A1tor >