zelí

Cívka, proud, magnetické pole – co se bude přesně dít?

Hezký večer,
honí se mi hlavou jedna věc a rád bych věděl jak to je.
Když prochází cívkou proud vytváří se kolem ní magnetické pole. JDe to i obráceně a nestacionární mag.pole působící na cívku v ní vyvolává proud.
Řekněme, že cívkou prochází stejnosměrný proud neměnné velikosti. Takováto cívka se ale zároveň pohybuje v magnetickém poli nebo toto pole okolo cívky (např magnety rotující okolo cívky). Jak bude vypadat s velikostí proudu procházejícím cívkou?
Bude se zvětšovat, zmenšovat (V závislosti na orientaci magnetického pole)?
Bude se zmenšovat, protože magnetické pole vyvolané cívkou bude muset „bojovat“ s tím druhý magnetickým polem? Týká se toho tato věta? "Elektromotorické napětí vzniká z práce neelektrických sil při přemisťování náboje (částic s elektrickým nábojem) proti síle elektrického pole uvnitř zdroje..
Nebo přemýšlím úplně špatně a bude se dít něco jiného?
Snad jsem vysvětlil co mě zajímá. Děkuji za rady.

Nejlepší odpověď
Hlada

Na stejnosměrný proud se bude superponovat proud vzniklý magnetickým polem.

Další odpovědi
gecco

Stejnosměrný (stálý) proud procházející cívkou bude vytvářet stacionární elektromagnetické pole.
Přidáš-li do okolí cívky nějaké další magnetické pole, budou se intenzity polí sčítat (vektorově) a bude-li toto další pole nestacionární, bude i indukovat proud v cívce (opět – proudy se budou vektorově sčítat).
😉

Quimby

Přemýšlíš dobře, magnety by mohly proud zvýšit na novou konstantní hodnotu, ale ne o tolik jako kdyby cívkou neprocházel proud, protože část magnetického pole okolních magnetů se vyruší vlastním polem cívky.

Přesně se dají všechny tyto vztahy popsat pomocí Maxwellových rovnic.

Ta tvoje věta mi přijde jako případ elektromagnetické indukce – typicky v dynamu nebo alternátoru.