metelesk

Jak velký magnet potřebuji, abych pohnul kteroukoliv ručičkou kompasu a z jakéhokoliv místa na světě?

Zajímalo by mě, jak velký a silný magnet, elektromagnet nebo nějaký přístroj bych potřeboval, abych pohnul s kteroukoliv ručičkou kompasu a z jakehokoliv místa na světě. Bylo by to vůbec možné dokázat?

Nejlepší odpověď
Edison

Tak obecně magnetická pole se v daném prostoru sčítají, včetně znamének a to vektorově. De-facto jakákoli magnetická pole se navzájem ovlivňují. Jde jen o to jako moc. I ručka kompasu je ovlovňována místními magnetickými poli, projevujících se jako deformace magnetického pole země. Řekněme, že abys viděl asitak 50% změnu, musel by takový magnet mít „velikost“ jádra naší země a navíc by musel být správně orientován.

Další odpovědi
Kepler

Především kompas nemá ručičky, ale jednu střelku. Abys ho mohl ovlivnit z jakéhokoliv místa na světě, potřeboval bys kosmické vlivy. Takový zbytek hvězdy jako magnetar v blízkosti Slunce by to mohl dokázat.

Dochy

Potřeboval bys magnet zhruba velikosti… Země 😉

MarekSklenka

Nech je magnet akokoľvek veľký a kompas akokoľvek blízko, vždy sa dá kompas natočiť tak, aby naň pole magnetu nemalo vplyv. Stačí, aby siločiary magnetického poľa boli kolmé na rovinu, v ktorej sa strelka môže pohybovať. Takže odpoveď na tvoju otázku: žiaden magnet toto nedokáže.