Jak funguje klonování zvířat?

Je zapotřebí krev či stačí srst a podobné části z těla zvířete? Jen tak se ptám, jak funguje klonování.

Kepler: Děkuji, ale nepíšou tam nic, na co jsem se tady ptal.

Nejlepší odpověď
annas

"Klonování je proces, kterým vznikají funkční kopie jedince pomocí řízené série mitotických dělení a buněčné diferenciace, které vedou k tvorbě plodu a placenty a konečně k narození jedince.

1. Klonování dělením embryí

proces, kterým vznikají i tzv. jednovaječná dvojčata
ve vědeckých laboratořích je možné pomocí speciálních nástrojů rozdělit časné embryo na dvě části, které se nechají vyvíjet v náhradních matkách a narodí se tak identická dvojčata
touto technikou bylo naklonováno mnoho druhů zvířat – potkan, králík, ovce, skot i makak

2.Klonování přenosem jader

příběh ovečky Dolly – jádro dlouhodobě kultivované somatické buňky přeneseme do enukleovaného (odstranění pólového tělíska a chromozomů) oocytu
Dolly měla tři matky – dárkyně vajíčka, dárkyně jádra somatické buňky (z mléčné žlázy) a náhradní matka, ve které se Dolly vyvíjela (pseudopregnantní kráva).

3. Tvorba chimér

agregace několika časných embryí v jediný zárodek schopný dokončit svůj vývoj
„sendvičová metoda“ – 1. embryonální kmenové buňky z kterých se vyvine plod, 2. tetraploidní embryonální buňky z kterých se vyvine placenta a plodové obaly
vznikají při ní dokonalé kopie klonovaných jedinců v téměř neomezeném množství" atd.

Více najdete v odkazu

https://www.wi­kiskripta.eu/w/Klo­nov%C3%A1n%C3%AD

Další odpovědi
Kepler

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Klonov%C3%A1n%C­3%AD

mosoj

Jak nepíší? Pro laika je tam všechno.