manon

Jak dnes fungují matematické olympiády?

Co se to s těmi olympiádami děje? Za nás to dělali ti, co to dělat chtěli a brali to jako výzvu, ty příklady vyřešit. K čemu má být vyřešení příkladu z olympiády někým jiným? Že postoupíte do krajského nebo jakého kola? A co tam potom budete dělat? Nebo vám za to dávají známky? Docela by mne to zajímalo. Když tu matiku neumím, tak olympiádu nedělám – bych si myslela… Chyba v úvaze?

Nejlepší odpověď
anonym

Pravdu díš. Za našeho mládí na základce prostě vybrali nejlepší matikáře a dotyční obvykle nominaci přijali, protože to byla čest reprezentovat svou školu. (Kdo se necítil, měl možnost nominaci odmítnout).
Vlastní olympiáda probíhala jako matura – v uzavřené třídě a na čas. Žádné kalkulačky ani net nebyly, jen vlastní hlava a maximálně logáro či matematické tabulky. Naše družstvo se dostalo až do okresního kola, dostali jsme diplomy a olympiádu chápali jako soutěžení fair play – jak ostatně obecně odpovídá samotné olympijské myšlence.

Dnešní morálka pohodlného podvádění, vyčuraného obcházení pravidel, absence poctivosti, slušnosti a cti, jen ilustruje všeobecný úpadek etiky a nadvládu mamonu a rychlého, pokud možno bezpracného zisku bez skrupulí, včetně neúcty k člověku i ke stáří.
(Damiana mne možná napomene – jako nedávno dudu u povzdechu nad zkaženou mládeží, ale sakra taky jsme byli mladí rošťáci, jenže byly hodnoty, které se prostě respektovaly a ani zdaleka nejen desatero, jež jen tak mimochodem kodifikuje civilizační zásady bez ohledu na vyznání.)
Pro ilustraci – svého času tu annas citovala přímou žádost pořadatelů (vloženou na stránky Odpovědi.cz), abychom nepodporovali podobné dotazy, jež de facto představují porušení pravidel samotných soutěží – viz v diskuzi u otázky v odkazu ve zdroji:

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jake-budou-tyto-dve-vv-kdybys-videla-boruvky-zavolej-me-jsem-rad-ze-se-teta-vrati-ze-sluzebni-cesty-v-patek#discussion

Další odpovědi
huxa

Neházel bych rozhodně všechny do jednoho pytle. Před rokem jsem se ještě na ZŠ účastnil mat. olympiády, bylo to takto:

  1. Školní kolo-dostali jsme kolem 6 příkladů a měli jsme se vypočítat a i s postupem odevzdat matikáři, který to následně opravil a odeslal pořadateli okresního kola, jestliže jsme dosáhli určitého počtu bodů, dostali jsme se dál
  2. Okresní kolo-všichni jsme byli v cizí škole v jedné třídě bez kalkulaček, pouze jsme mohli používat tabulky, měli jsme na to tuším že hodinu, jestliže jsme se umístili do prvních tří pozic, postupovali jsme do:
  3. Krajské kolo a z tadyma se vybírali další do
  4. Státní kolo

to školní kolo probíhá pár týdnů a můžeš si to vzít domů, tudíž ti s tím můžou pomoci rodiče, …, takže zas nějak špatně bych to zde neviděl :) jde o to hlavně projevit snahu a až v okresním kole se začíná „na ostro“.

Neručím, že všechny uvedení informace jsou pravdivé, ale měly by být :>

KdoSiOdJinud

Už za doby kdy jsem měl možnost psát i já matematickou olympiádu bylo při přijímacích řízeních na některé školy bodové ohodnocení navíc za právě tyto soutěže…

Drap

Jo jo, dnes je spousta věcí postavených na hlavu a někdy je přímo nemožné je pochopit.

Damiana

Myslíš si správně. Jenže dnes plno lidí dělá to co neumí, nemá na to kvalifikaci – nebo se tam alespoň cpe. Vezmi si nedávný příklad www a toho vulgárního uživatele, v jehož případě za „všechno“ mohla Helga.

ad Dr.Axl: Nevytýkala jsem nic dudu ohledně mládeže – verbeže jako takové, ale bylo mi smutno z jeho celkového pohledu, který bohužel už směřoval k celkové negaci a házení všech do jednoho pytle. Vždy a všude se najdou féroví a skvělí lidé (mladí i staří) a pak pitomci, jejichž chování nemá s věkem nic společného. Souhlasím s tebou, že dnešní doba je podstatně krutější (zejména citlivější a naivnejší povahy s tím mají problém, protože je více „hyen“), ale ty „následky“ jsou horší právě pro ty starší, kteří mají něco „odžito“ v jisté době, mají možnost srovnání a mladí „vlčáci“ jsou neúprosní. Je marné tam, kde neexistuje přirozená úcta, morálka a slušnost na těchto „přežitcích“ trvat – btw – vždyť to vidíš i zde…

manon

Chtěla jsem tu nominaci dát huxovi později. Jenže už se někdo jiný „roznominoval“ jinde, tudíž ji dávám už teď, protože to je odpověď, která si ji podle mne zaslouží.

annas

Ad manon. Pokud jde o otázky na olympiády, nejčastěji astronomické, fyzikální, chemické, vkládám do diskuze odkaz, který se objevil na Odpovědích. Pokud chci soutěžit, měl bych sám za sebe. Dotaz na jednu či dvě otázky, budiž, ale … U jednoho tazatele jsme reagovaly s Bohemicou, dostala jsem od něho „slušné poděkování“ do interní pošty.

Výbor AO
Řešení úloh Astronomické olympiády

Milé řešitelky a řešitelé AO!
Upozorňujeme, že výbor AO diskuzní fóra tohoto typu průběžně monitoruje. Každý tazatel se položením otázky ze zadání aktuálního kola AO v diskuzním fóru na internetu vystavuje riziku, že jeho práce bude z hodnocení korespondenčního kola zcela vyřazena pro porušení bodu 6 části V statutu AO.

Přejeme všem poctivým řešitelům mnoho úspěchů při řešení úloh.

Výbor AO

manon

annas: Jojo, to chápu, ale tam je nějaké korespondenční kolo – tam to vyřadit lze – ovšem stejně pouze za „nějakých divných“ podmínek – jestli se tady totiž někdo nazve XYZ a píše bůhví odkud, težko ho lze pak spojit s korespondenčním řešitelem. Takže jiné řešení olympiád, než na místě v jedné místnosti a bez mobilů nemá žádnou vypovídací hodnotu a cenu.

Co se týče školních kol – bylo by asi vhodné, aby učitelé za jejich vyřešení nedávali žádný bonus – leda za takové třídní kolo, které proběhne v rámci hodiny a bonusy dostanou tři nejlepší, co za hodinu stihnou vyřešit alespoň něco – a pak teprv rozdat domů k řešení – ovšem už bez bonusů.

anonym

manon .., ja jen tak .. , abych si take zachatovala … :)
ale zase diky tem otazkam vim, jaka jste dobra matematicka a bolak taky .. kdovi, kde ten co ted pocita. :(
..ja jsem hrozna zavislacka . vzdycky si nekoho oblibim , a pak me zmizi … ( nebo se zmeni ) :(
tak jeste ze mam tady par vas .. dneska mam malou picicku .. pardon : depicicku .. -iv-

johana 56

iv..to nemá chybu.Už se těším jak se asi bude tvářit jeden rýpavý soused (podle něj všichni dělají všechno špatně),když mu těmito slovy oznámím,co mě zrovna trápí.

manon

iv: …třeba se vrátí a třeba se jiní zase změní a vůbec…nepřestávejte věřit na zázraky :)

A dík za kompliment – bejvávalo :D – párkrát jsem se taky moc nepředvedla :D

anonym

jednou jsem se bolaka ptala, co znamenaji ty jeho klikyhaky dole, u jeho profilu .., tak napsal, ze tomu " hornimu dilu " rozumi jen Dr. a tomu dolnimu jen vy ! :) .. tak si jen domyslim, ze to ma neco spolecnyho s matemat … :)

manon

iv: Je to kecka :D (třeba až se vrátí, připíše si kecku do profilu :) ) Pravda je, že některým věcem a jejich původu v jeho profilu už trošku rozumím, těm dole lépe než těm nahoře :) – taky ovšem kde je ta dělící čára mezi dole a nahoře, že? :)
Taky je v jeho profilu pár věci, kterým moc nerozumím a kterým by mohli rozumět jiní lidé…
Já ne…smůůůůů-lááááá ♫ (tahle písnička je od něj) :D

anonym

rytmicka .. :)

annas

manon, vím, že OV nezjistí, kdo se ptal, ale někteří účastníci si to uvědomí, několikrát „varování“ zabralo.

manon

Dr.Axl: Nemusíme čekat na Damianu :) – vždy byli a budou lidi, co soupeří a závodí fér a pak takoví, co se snaží něco obejít a získat výhody navíc ber kde ber. Takže bych si netroufla tvrdit, že jooo to za vašich starých časů to bylo všechno jak má být, ale dnešní mládež, to je úpadek…

Ono obcházení některých pravidel se děje taky proto, že náš život to už je pomalu samé pravidlo a leckdy ještě nic moc chytré (kdoví taky, kdo ho kolikrát vymyslel)… a tak se ta pravidla někdy i obcházejí – někdy díky tomu dojde k jejich přehodnocení :D (ale zkus zavzpomínat – neříkej, že tenkrát všichni žili podle všech pravidel… to by se zastavil vývoj).

anonym

manon, jasně – vždycky se najdou tací. Snažím se abstrahovat zidealizované vzpomínky na mládí, kdy převládají ty hezké a příjemné emoce a negace se v paměti jaksi potlačují.
Měl jsem na mysli převládající atmosféru a snad i důslednější výchovu.
Na ZDŠ jsem chodil v okresním městě, kde se většina lidí znala, takže „hříšníci“ byli také vystaveni citelněji veřejnému odsudku.
Takže různá motta „Kdo lže, ten krade (a do pekla se hrabe)“ apod. – měla charakter morálních imperativ a nikoliv, jako dnes, spíše srandovní bonmoty, jimiž se už populace nedokáže řídit.
Také nebyl bulvár a korupční aféry (tedy v médiích). Ale že byla etika na vyšší úrovni, je nesporné. (Viz např. Vyšší princip z r. 1960 s nezapo­menutelným Františkem Smolíkem).
Ovšem během profesní kariéry jsem nemohl nevnímat prudké rozpory mezi podnikatelskou etikou třeba v Německu a u nás za překotného nástupu kapitalismu, ovšem s deformovaným myšlením z předchozí totality.

manon

Letem světem a od konce – nesrovnávej Německo v úpně jiné fázi než Česko. Že by Němci byli vzorem všech cností? – hoď mezi ně nesprivatizovaný majetek a nedodělané zákony a uvidíš ten šrumec :)
Nevím proč film Vyšší princip – aby vynikly morální kvality mimořádného jednotlivce, muselo na druhé straně stát morální bahno jiných, kteří tu situaci způsobili – a žili v té samé době…

anonym

.. nic neni v narodnostech , manon
vse je jen v lidech. po celem svete najdete prima lidi, ale i svine :( -iv-

Damiana

  • iv- : Moje řeč:-)

manon

iv: jj

manon

KdoSiOdJinud: Počítám, že body se dávají až za minimálně úspěšné vyřešení třeba okresního nebo raději krajského kola nebo za vítězství v tom krajském kole – a to už probíhá jak píše huxa – tam už je každý za sebe a musí něco umět.

manon

huxa: Díky, díky, o to mi šlo, zda je to pořád takhle, nebo se něco změnilo. Nejspíš ale někdo i za vyřešení školního kola nějakou jedničku či nějaký bonus připíše (jakože za tu snahu :) ) … proto asi ta snaha některých nechat si to vyřešit někým jiným…