hadačí

Jak dlouho kvasit ocet?

Dělal jsem šípkové víno z cukerného roztoku. Pár lahví mi zoctovatělo, tak bych rád měl alespoň kvalitní ocet. Na povrchu se utvořila octová blána, ocet jsem slil do dvou lahví, ale v jedné proces pokračuje (blána už 5 cm, hádám díky spoustě cukru). Ve druhé už proces nepokračuje, ale předpokládám, že by ještě mohl.

Otázky:

  1. Jak dlouho nechat octovatět? Nehrozí, že blána pozře všechnu tekutinu a nezbyde nic?
  2. A jak nastartovat přerušený proces v druhé lahvi, která už zřejmě neoctovatí?

Díky.
Doplňuji:
Děkuji za odpověď, a ten odkaz si prostuduju. Usoudil jsem že ty lahve, kde byla ta tlustá blána, jsou už dostatečně hotové, už v nich není stopy po cukru, ani alkoholu, a s hezkou oranžovočervenou barvou – takže jsem je stočil. Lahve v kterých se už blána neudělala, jsou cítit alkoholem, a ještě dost sladké (přesto je to lepší než před měsícem, kdy to bylo vyloženě jen hodně kyselé a sladké silné víno). Blánu z hotových lahví jsem rozpůlil a přidal do nich, a přikryl pergamenovým papírem. Doufám, že se to zase rozběhne, a získám ocet bez cukru a alkoholu. Je to správná úvaha?

Nejlepší odpověď
mosoj

Základní chybou je myslet si, že octová fermentace běží na cukru.
Octové kvašení běží na etylalkoholu. Takže nejdříve musí vzniknout fermentací alkohol a teprve potom může běžet octové kvašení. Nicméně není to kvašení ale oxidace. Pokud se to nechá „kvasit“ dlouho rozloží se i vzniklý ocet na vodu a oxid uhličitý. Výsledkem veškeré práce je hnusná voda.

http://www.vsichniv­sem.cz/stredni­predmet-1421-octove_kvaseni
Doplňuji:
http://zkvase­no.blogspot.cz/2012/10/­ocet.html

hadačí

A abych nezapoměl, že ocet nevzniká z cukru ale z alkoholu vím, ale alkohol vzniká z cukru. Proto mluvím o „přeměně cukru v ocet, přes alkohol“. Průšvih se stal ten, že do některých lahví s vínem měl přístup vzduch, takže probíhalo kvašení na alkohol a oxidace zároveň → zoctovatělé víno. Pokud to jak doufám chápu správně ;)