Avatar uživatele
hadačí

Jak dlouho kvasit ocet?

Dělal jsem šípkové víno z cukerného roztoku. Pár lahví mi zoctovatělo, tak bych rád měl alespoň kvalitní ocet. Na povrchu se utvořila octová blána, ocet jsem slil do dvou lahví, ale v jedné proces pokračuje (blána už 5 cm, hádám díky spoustě cukru). Ve druhé už proces nepokračuje, ale předpokládám, že by ještě mohl.

Otázky:

  1. Jak dlouho nechat octovatět? Nehrozí, že blána pozře všechnu tekutinu a nezbyde nic?
  2. A jak nastartovat přerušený proces v druhé lahvi, která už zřejmě neoctovatí?

Díky.
Doplňuji:
Děkuji za odpověď, a ten odkaz si prostuduju. Usoudil jsem že ty lahve, kde byla ta tlustá blána, jsou už dostatečně hotové, už v nich není stopy po cukru, ani alkoholu, a s hezkou oranžovočervenou barvou – takže jsem je stočil. Lahve v kterých se už blána neudělala, jsou cítit alkoholem, a ještě dost sladké (přesto je to lepší než před měsícem, kdy to bylo vyloženě jen hodně kyselé a sladké silné víno). Blánu z hotových lahví jsem rozpůlil a přidal do nich, a přikryl pergamenovým papírem. Doufám, že se to zase rozběhne, a získám ocet bez cukru a alkoholu. Je to správná úvaha?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 3343 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
mosoj

Základní chybou je myslet si, že octová fermentace běží na cukru.
Octové kvašení běží na etylalkoholu. Takže nejdříve musí vzniknout fermentací alkohol a teprve potom může běžet octové kvašení. Nicméně není to kvašení ale oxidace. Pokud se to nechá „kvasit“ dlouho rozloží se i vzniklý ocet na vodu a oxid uhličitý. Výsledkem veškeré práce je hnusná voda.

http://www.vsichniv­sem.cz/stredni­predmet-1421-octove_kvaseni
Doplňuji:
http://zkvase­no.blogspot.cz/2012/10/­ocet.html

Upravil/a: mosoj

0 Nominace Nahlásit

Otázka nemá žádné další odpovědi.



Diskuze k otázce
Avatar uživatele
hadačí

A abych nezapoměl, že ocet nevzniká z cukru ale z alkoholu vím, ale alkohol vzniká z cukru. Proto mluvím o „přeměně cukru v ocet, přes alkohol“. Průšvih se stal ten, že do některých lahví s vínem měl přístup vzduch, takže probíhalo kvašení na alkohol a oxidace zároveň → zoctovatělé víno. Pokud to jak doufám chápu správně ;)

před 3343 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek