Lgee

Hrozí takovému člověku doživotní vězení?

Pokud někdo udělá podvod tak může dostat 10 let + vazba 4 roky ale pokud podvod bude v miliardách tak může strávit ve vězení i celý svůj život? Protože za 1000 Kč je údajně 1 den odnětí svobody. Znamená to že člověk které by podvedl lidí o 1 miliardu korun by musel být ve vězení několik století (tudíž doživotí)? Tudíž je to stejné jako masová vražda?

Nejlepší odpověď
Edison

1. doba vazby se ZAPOČÍTÁVÁ do odsezeného trestu:

Trestní zákoník
ČÁST PRVNÍ
HLAVA V
Díl 2
Oddíl 8
§ 92

§ 92Započítání vazby a trestu

(1) Jestliže se vedlo proti pachateli trestní řízení ve vazbě a dojde v tomto řízení k jeho odsouzení, započítá se mu doba strávená ve vazbě do uloženého trestu, popřípadě do trestu úhrnného nebo souhrnného, pokud je vzhledem k druhu uloženého trestu započítání možné.

2. Tvůj výpočet je mylný. Není stanovena doba trestu za způsobenou škodu, ale vztah je obrácený, tj. rozpočítá se průměrný uložený trest průměrnou způsobenou škodou. Dál se toto číslo NEPOUŽÍVÁ.

Zdroj: http://zakony­.centrum.cz/tres­tni-zakonik/cast-1-hlava-5-dil-2-oddil-8-paragraf-92

Další odpovědi
ivzez

Ne, nehrozí mu doživotí.

Maximální trst je 10 let, 4 roky vazby by se mu započetly,
tj. odečetly by se od 10 let. Po vynesení rozsudku by tedy
pachateli zbývalo 6 let trestu odnětí svobody.

O jednom dni za 1.000 Kč jste četl (slyšel) kde?
Není to pravda.

Kepler

Doživotí ne, maximální sazba je 10 let.

"Odnětím svobody na pět až deset let bude pachatel potrestán,

  1. způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 škodu velkého rozsahu, nebo
  2. spáchá-li takový čin v úmyslu umožnit nebo usnadnit spáchání trestného činu vlastizrady (§ 309), teroristického útoku (§ 311) nebo teroru (§ 312)."

https://www.bkb­.cz/pomoc-obetem/trestne-ciny/podvod/

Kromě toho může být taky odsouzen k úhradě vzniklé škody, propadnutí majetku. (To ale nevím jistě).

Lgee

Ivzez – no dokonce ten parchant ani nedostane 14 let. Twl

ivzez

@Kepler → daný uživatel už dnes obdržel maximální…

Lgee

Kepler – tak jasné ze škodu uhradit musí ale pokud nic nemá tak to co potřebuje na živobytí mu vzít nemůžou (nemůže být bezdomovec)

Edison

Není to jasné. Pokud to neobsahuje žaloba, soud odkáže úhradu škod k občanskému soudu, tedy na samostatné řízení. A to dokonce někdy i když tento návrh žaloba předkládá.

Lgee

Tak on někdo ukradne miliardu odsedi si to a pak může peníze utrácet O_O

Edison

O tom rozhoduje soud. Ono totiž aby mohl někdo hradit škodu, musí na to mít LEGÁLNÍ příjem. Tak asi tak. Pokud ukradený prachy nenajdou, je to holt těžký. Někdy taky soudy ukládají propadnutí majetku.

Lgee

Tak ten člověk snad musí říct kam ty peníze dal, o tom propadlem majetku sem také četl ale když má oficiální majetek třeba za 1 milion tak pak kde se vezme ten zbytek? To bude ten člověk splácet do konce života a stejně to nesplati.

Edison

A jak ho donutíš? Klidně to bude splácet. A bokem si užívat…

Lgee

Wtf. Takový člověk by už snad neměl nikdy nic vlastnit, to znamená minimální výdaje na život, už nikdy by nemohl vlastnit auto, mobil, počítač, židly, míčku, a prakticky všechno, kromě toho co je potřeba k „životu“ postel, lednici, boty, nějaký tričko kalhoty, možná ponožky, sprchu, To je asi vše. Tohle všechno by samozřejmě měl vždy nařídit soud.

Edison

Ono to není tak jednoduché. Mobil, počítač mohou být prostředky obživy a tedy i splácení dluhů. Právo na informac e mu taky nemůžeš upřít. Je to prostě na pytel, v tom souhlasím.

Lgee

Ale i když se říká ze nikdo nesmí být ani ve vězení nucen k práci tak u tohoto je to snad výjimka .. Aby tam ani nemakal, kdyby mel dobré vazby tak co by to bylo za trest? Akorát by byl za mrizemy bez denního světla a možná par znásilnění.

Edison

Jasně, taky souhlasím. V base by dostal jen to, co k životu potřebuje a na zbytek by si musdel vydělat. Tak to vidím já.