Rokio

Je pravda, že schizofrenici nejsou trestně odpovědní, pokud se dopustí protiprávního činu?

Jestliže duševně nemocný člověk trpící psychotickým onemocněním se dopustí přestupku, přečinu, nebo zločinu, tak za to není trestně odpovědný a nedostane trest?

Nejlepší odpověď
Herjulfson

Otázkou je v jakém stavu se nachází v době jeho spáchání. To musí posoudit znalec. Pokud nebyl schopen rozpoznat nebezpečnost svého jednání, nebude mu skutečeně soudem udělen trest. Místo trestu může dostat ochranné opatření. Můžou ho tedy zavřít do „blázince“ a může to klidně znamet i doživotí v ústavu.

Další odpovědi
ivzez

Ne, obecně (tak, jak jsi to napsal) to neplatí. Není pravda, že duševně
nemocní lidé obecně neodpovídají za své přestupky nebo trestné činy.

Každý případ se posuzuje individuálně a pokud byl duševně nemocný
(např. schizofrenik) schopen rozpoznat nebezpečnost svého jednání, bude
za ně samozřejmě odpovídat.

Edison

To není o diagnóze, ale o momentálním stavu mysli. Čili stejně, jako soudní znalec nemusí napsat, že schizofrenik v danou dioby nebyl odpovědný za své chování, tak může napsat, že zdravý člověk v danou dobu v takovém stavu byl.

DoTazatel

Jak píšou ostatní – otázkou je jaká je momentální situace schizofrenika. Pak záleží jestli je svéprávný, nebo ne, jestli je příčetný, jak a jestli pobírá léky, která z jeho osobností trestní čin spáchala,… atd to už jsou pak další okolnosti, podle kterých se rozhoduje o rozhodnutí.

Podle mě by měli být trestně odpovědní.

,,Kdo pro duševní poruchu v době spáchání činu nemohl rozpoznat jeho protiprávnost nebo ovládat své jednání, není za tento čin trestně odpovědný.“
https://www.e­pravo.cz/top/clan­ky/trestni-odpovednost-v-zavislosti-na-nepricetnost-106404.html

Aby nesl trestní odpovědnost musí mít především úmyslné zavinění (podle zákona), což vyžaduje jeho plně vědomí. Podle toho se pak rozhoduje, jak moc si toho byl vědomý (=příčetný).

https://busines­scenter.podni­katel.cz/pravo/za­kony/trestni-zakonik/f3918379/

Kryšpín

Jak kdy, posoudí to znalci, odborníci, poradci, experti může být umístěn do léčebny a po roce soud zkoumá zda se to zlepšilo, případně je propuštěn jenom pro ambulantní léčbu, ale tu většinou nikdo nekontroluje. A když přestane brát léky, může nastat opětovný problém.

marci1

Pokud spáchá člověk s diagnózou „schizofrenie“ trestný čin, posuzuje se vliv psychického onemocnění na spáchání trestného činu. Je důležité zjistit, zda byl čin spáchán pod vlivem ataky nemoci, nebo zda byl pacient v té době bez příznaků, a je tudíž za čin zodpovědný jako kdokoliv jiný. Soudní znalec se vyjadřuje ke schopnosti obviněné osoby porozumět nebezpečnosti svého jednání, ovládat se, způsobilosti nemocného účastnit se soudního jednání či trestního řízení. Posuzuje zdravotní stav pacienta v době činu a okolnosti dané události. V případě soudem nařízené ústavní léčby se vyjadřuje ošetřující psychiatr k eventuálnímu propuštění pacienta. V podstatě se musí zaručit za to, že pacient již není nebezpečný sobě ani okolí.
http://www.schi­zofrenni-poruchy.cz/schi­zofrenie-a-pravo

Rokio

Herjulfson: Jaký je rozdíl mezi tím, když schizofrenik nedokázal rozpoznat nebezpečnost svého jednání a schizofrenikem, který spáchal daný trestný čin s dobrým úmyslem? Já například jsem spoustu přestupků a pár méně závažných trestných činů konal, protože jsem měl k tomu dobré úmysly. My autisté prostě nedokážeme vždy domyslet důsledky svých činů.

jirilaskacz

pokud schizofrenik nebere léky a neléčí se tak je to problém protože když si nic nepamatuje nebo jen tak v takový mlze a je mu jedno jak se chová a že třeba někomu ublížil nebo někoho zabil on za to nemůže ale jeho choroba za to může a on si to neuvědomuje

Edison

Pokud jsi spáchal tr. č. s dobrým úmyslem, to posoudí soud. Možná jsi jen nerozpoznal trestnost takového činu, nebo vůbec nechápal, že se o tr.č. jedná. To zase posoudí odborník. Nebo jsi prachobyčejný dobroser, který koná dobro i za cenu maximálních ztrát na lidských životech, či osudech. A nakonec… jsi spáchal takové činy a dobrem si to jen omlouváš… a ne jen soubě.

Rokio

Edison: To nebylo pěkné. Ve městě, kde žiji, nejsem považován za blázna, ani za zločince. Jsem zde ale docela známý, protože se chovám velmi excentricky a okatě dodržuji etiketu.

ivzez

Přečti si Edisonovu reakci ještě jednou.
není v ní nic nepěkného (zdá se mi, že jsi jí neporozuměl).

Rokio

ivzez: Asi máš pravdu. Můžeš mi to prosím vysvětlit?