Existuje ve vesmíru něco jako prostor v prostoru?

Pořád nějak nechápu do čeho se ten vesmír dostal. V čem se vytvořil. I když je mnoho vesmírů, vzniknout musel nejdřív ten první. Je možné že vesmíry jsou prosotry ve kterých se něco děje a rozpíná se do prostoru, kde nic není? Co pak stvořilo ten prostor kde nic není kam se rozpíná galaxie? Už jsem se na to včera tady ptal, ale trochu jinak.

ps. pokud se něco vytváří, hýbe atd.. je tam prostor a čas..můj názor..takže když vznikal velký třesk už dávno prostor a čas musel být

Odpovědi
Edison

To, že je vesmír sám sobě prostorem je silně diskutabilní. Jde o to, že mimo náš vesmír nejsme schopni cokoli pozorovat, měřit ověřovat. Já sám si myslím, že prostor je nad vesmírem a v daném prostoru může být i více vesmírů. Představ si třeba lavor s mýdlovou vodou. Ten lavor je prostor, mýdlová voda je hmota. Jakmile do roho pustíš třeba spršlkou vodu, nebo pod hladinu bubliny, což pak představuje energii vytvořej se bubliny. To by mohlo představovat vesmíry. Membráy těch bublin pak cosi, jako neprostupnou hranici pro cokoli, takže co je uvnitř bublin – vesmírů není schopno interagovat s dalšími bublinami, natož, aby mohl poznat jejich existenci, či dokonce podstatu. Navíc by tento model celkově prokázal, že ve všech bublinách platěj stejné fyzikální zákony a dokonce stejný, tak říkajíc absolutní čas. Je třeba mít ovšem stále na paměti, že jelikož jsme uvnitř jedné z těch bublin, nemůžem toto nijak ověřit, dokázat… Pak vznikaj teorie o tom, že čas, prostor, hmota… vznikly při velkém třesku… Já si to nemyslím… Přinejmenším musel existovat prostor a čas. K tomu se nashromáždila energie v singularitě a při překročení určité hranice došlo k Velkému BUM.

michalds

Vesmír je prostor sám o sobě.

mosoj

No to právě matematicky v současné době nevychází. Nebo jinak. Nevychází to v dosud uznávaných teoriích o vesmíru. Matematický důkaz je základem teorie! A teprve potom někdy se matematický výpočet podaří ( nebo také ne) ověřit v praxi.

Bohužel to co se ověřuje je již miliardy let staré a na to nové si musíme zase miliardy let počkat.

Toto již není pro pozemské chápání a jenom málo vyvolených je schopno se orientovat.