MichaelOffic

Je něco rychlejšího než světlo ve vesmíru?

A existuje něco, co by mohlo být ‚nervovou soustavou‘ vesmíru, co by se dostalo rychleji na jeho druhý konec, stejně jako u člověka nervová zakončení a zároveň díky změnám v celém prostoru by si vesmír držel svůj tvar a kompenzoval?

Kdesi jsem četl že galaxie a mlhoviny jsou propojeny na sebe temnou energii, tak jsem na to myslel.

  • A je možný že vesmír „pojídá“ sám sebe pomocí černých děr, aby měl „materiál“ na expanzi sebe sama? :)

Díky za názory :)

Nejlepší odpověď
annas

"Nadsvětelná rychlost v kosmologii

Nadsvětelnou rychlostí se mohou pohybovat 2 stacionární objekty v rozpínajícím se vesmíru. V tomto případě se totiž nejedná o pohyb hmoty v prostoru (přesněji vůči prostoru), ale s rozpínajícím se prostorem. Takovéto nadsvětelné rozpínání je základem teorií vesmírné inflace, používaných ke zdůvodnění pozorovaných vlastností vesmíru"

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Nadsv%C4%9Btel­n%C3%A1_rychlost

http://bigthin­k.com/dr-kakus-universe/what-travels-faster-than-the-speed-of-light

4 věci, které momentálně porušují rychlost světelné bariéry

Většina učebnic říká, že nic nemůže být rychlejší než světlo, ale toto prohlášení by mělo být odborně posouzené

Odpověď je ano, je možné zlomit světelnou bariéru.

Ve skutečnosti existuje několik způsobů, jak cestovat rychleji než světlo:

  1. Velký třesk se sám rozšířil mnohem rychleji než rychlost světla. To ale nevylyučuje, že „nic nemůže jít rychleji než světlo.“

    Vzhledem k tomu, že nic není jen prázdným prostorem nebo vakuem, může se rozšiřovat rychleji než rychlost osvětlení, protože žádný materiál neporušuje světelnou bariéru. Proto může prázdný prostor určitě expandovat rychleji než světlo.

  2. Když vlníte baterkou přes noční oblohu, pak její obraz může v zásadě cestovat rychleji než rychlost osvětlení (protože paprsek světla jde z jedné části vesmíru do druhé na opačné straně, což v zásadě znamená, mnoho světelných let). Problémem je, že žádný materiálový objekt se ve skutečnosti nepohybuje rychleji než světlo. (Představte si, že jste obklopeni obrovskou koulí o jeden světelný rok napříč. Obraz ze světelného paprsku nakonec dopadne na kouli o rok později, tento obrázek, který zasáhne kouli, pak závodí po celé sféře během několika sekund, ačkoli koule je jeden světelný rok napříč.) Jen obraz paprsku, když závodí po noční obloze, se pohybuje rychleji než světlo, ale není žádná zpráva, žádná čistá informace, žádný materiálový objekt, který se vlastně pohybuje podél tohoto obrazu
  3. Kvantové zapletení se pohybuje rychleji než světlo.
  4. Negativní záležitost. Nejspolehlivější způsob odesílání signálů rychleji než světlo je prostřednictvím záporné záležitosti.

atd.

Jednou z častých otázek je zda dokážeme zlomit světelnou bariéru – protože pokud nebudeme moci prolomit světelnou bariéru, budou vzdálené hvězdy vždy nedosažitelné.

Další odpovědi
led

Ano, ľudská myšlienka a fantázia. Dokážu prechádzať v čase a priestore v zlomku predstaviteľného času.
Ale aj táto teória rýchlosti myšlienky a fantastiky ešte nie je dokázaná.

Doplnok:
k dodatku v otázke, neporovnávajte všetko očami človeka, ktorý ako Kronos požiera svoje deti, aby prežil, vo svojej rozpínavosti a hlade po moci vyvoláva vojny, v ktorých hynie časť populácie, ešte je veľa vecí a dejov medzi nebom a zemou, o ktorých sa tvojej filozofii ani len nezdalo, drahý Horácio…

Drap

Doposud nikdo nic podobného neprokázal.

Kepler

Něco, co připomíná nervovou soustavu, jsou vlákna tvořená milióny galaxií, která se sbíhají do uzlů, kříží a tvoří něco jako 3D vláknovou strukturu. Jsou to největší známé útvary ve vesmíru. Cestování rychlostí vyšší než světlo však neumožňují. Teoreticky by to umožnily hypotetické červí díry vzniklé zakřivením časoprostoru, ale ani tam rychlost světla není překračována, jen se problém obchází. Temná hmota a energie je uměle vymyšlená veličina, která by vysvětlovala to, že se vesmír chová tak jak se chová a ne tak jak by se chovat měl. Jinak teorie relativity praví, že hmotné těleso nemůže pouze PŘEKROČIT rychlost světla, ale matematicky nemá nic proti tomu, aby se k ní přiblížila z nadsvětelných rychlostí. Hovoří se o částicích zvaných tachyony. Je to ale jen suchá teorie.

cynique

Rychlost samotného Big Bangu anebo takové „kvantové provázání“ částic. Také urychlování expanze vesmíru v důsledku působení temné energie překoná v jistém okamžiku rychlost světla.

Nepochybuji, že toho bude prokázáno časem víc.

mzm

NO, jeden hodně fousatý vtip o rychlosti vypráví:
Trumfují se tři, co je rychlejší.
Jeden říká: světlo.
Druhý: myšlenka je rychlejší! V mžiku jsem na Měsíci, v mžiku na Slunci. To světlo neumí.
Třetí: Ale houby, nejrychlejší je sračka. Než jsem stihnul rozsvítit nebo něco vymyslet, tak jsem se …

Kepler

Super, tak tímhle pos… každého fyzika nebo kolegu astronoma 🙂

cynique

Drap: prokázal. Matematický důkaz = důkaz.
Led: nesmysl. Rychlost fantazie i myšlenky závisí na rychlosti axonu. A ta není velká.

led

cynique cynické dokážte svoje tvrdenie

cynique

To je snad učivo ZŠ. Není nutné hned sahat po učebnici neurofyziologie pro lékařské fakulty.
Á propos… Ne já jsem v důkazní nouzy!

led

Na tejto stránke sa denne presvedčujeme, že nie každý ovláda učivo ZŠ.

cynique

Přesně! 100% souhlas. I to jeden z důvodů, proč nemá cenu tento server navštěvovat nějak často.