Rokio

Která hvězda je ve vzdálenosti od Země třetí?

První je Slunce, druhá je Proxima Centauri (pozn.: Nevím, jak se to píše.), ale třetí neznám.

Nejlepší odpověď
Kepler

Třetí je alfa Centauri, která je sama tvořena relativně těsnou dvojhvězdou, z nichž jedna má název Toliman. Obě jsou velmi podobné Slunci. Proxima je jen z velké dálky sleduje a ani není jisté, jestli s nimi opravdu tvoří trojhvězdu. Podle posledních poznatků Proxima nemá uzavřenou eliptickou dráhu, ale otevřenou hyperbolickou. Ovšem v řádu stovek tisíc let se to těžko odhaduje.

Další odpovědi
Edison

Bude to jedna ze systému Centauri.

annas

Nejbližší hvězda

"Alpha Centauri není hvězda, ale skutečně hvězdný systém.

Ze tří hvězd v systému je nejmenší – zvaná Proxima Centauri – vlastně nejbližší hvězda Země.

Vzdálenost od země – Proxima – 4,242 ; Alfa A a B – 4,365 světelných ro­ků.

Dvě jasné hvězdy, nazývané Alpha Centauri A a B, tvoří těsný binární systém; jsou odděleny jen třicetinásobkem vzdálenosti Země – Slunce. To je o něco větší než vzdálenost mezi Uranem a Sluncem.

"Alfa Centauri
sestává ze tří složek: společné dvojice Alfa Centauri A (též Rigil Kentaurus) a Alfa Centauri B a malého a vizuálně slabého červeného trpaslíka Alfa Centauri C (též Proxima Centaur.

Alfa Centauri se nachází v souhvězdí Centaurus, která je viditelná pouze na jižní polokouli."

https://imagi­ne.gsfc.nasa.gov/fe­atures/cosmic/ne­arest_star_in­fo.html

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Alfa_Centau­ri
..
Ad metro,

informaci jsem převzala ze zdroje, takže můžete odpověď doplnit tím, že vložíte odkaz a upřesníte ji. Bude jasné, že autor uvádí nepřesné informace.

Vložila jsem odkazy, takže je vidět, že jsem odpověď v dobré víře převzala.

Děkuji.

--
„Alfa Centauri se nachází v souhvězdí Centaurus, která je viditelná pouze na jižní polokouli. Bohužel, i když vidíte systém, nemůžete vidět Proxima Centauri. Je to tak tmavé, že potřebujete potřebný dalekohled, který ho vyřeší.“

https://www.u­niversetoday.com/102920/­what-is-the-closest-star/

metro

Chtěl bych poopravit annas: Souhvězdí Kentaura je (alespoň z části) viditelné až k cca. 45° severní zeměpisné šířky.