NASA2

Kdo dokáže odpovědět na otázky ohledně sluneční soustavy?

Zde napíšu ono avizované zadání pro „vědeckou radu“ … samozřejmě, že to není jen pro vědeckou radu, ale "zúčastnit se může kdokoli …

Zadání je v souvislosti s „naší“ sluneční soustavou :

Je rok 2015 – konkrétně 15. prosinec kolem 12:30 hodin času platného v České republice:

Sluneční soustava má jedno slunce a 8 planet

Planety obíhají kolem slunce

Zcela jistě dochází k situacím, kdy tři z těchto osmi planet vytvoří přímku – tedy jsou všechny v jedné přímce neboli kdybychom takovou situaci např. vyfotili a potom pomocí pravítka a tužky tři planety propojili, tak aby byly propojeny rovnou čárou.

Jak často dochází k takové situaci?

Dochází k takové situaci pravidelně? (tedy cyklicky)

Od doby, kdy „vědci“ rozhodli, že sluneční soustava má „jen“ 8 planet:

kolikrát už došlo k takové situaci?

jak často se taková situace opakuje?

jak často dojde k situaci kdy budou v jedné přímce stejné tři planety

a pokud budou v jedné přímce stejné tři planety budou tehdy na stejných místech i ostatní planety?

pokud budou v jedné přímce stejné tři planety budou tyto tři planety na stejných místech v tom okamžiku?

budou ve stejném pořadí?

K situaci kdy bylo ještě 9 planet:

jak často docházelo k takové situaci (tedy že tři z těchto planet tvořily přímku)?

docházelo k takové situaci častěji, méně často nebo stejně často jako když je jen 8 planet?

a v souvislosti s 9planetní sluneční soustavou nebudu zase psát zadání, které jsem už napsal v souvislosti s „dnešní“ 8planetní soustavou … to samozřejmě „platí“ i pro současnou soustavu stejně jak pro „minulou“ soustavu …

Jen tady „podotknu“, proto mi jde o tři planety – a né více ani méně …

Čeština coby jazyk je údajně nejtěžší …

Používá tři časy : minulý, přítomný, budoucí …

Proto jsem vybral tři planety … nezajímají mne tedy 4, 5 atd …

Pouze a jen tři …

A kdo první správně spočítá toto zadání, bude „nejlepší“ …

Můžou tedy „zvítězit“ i zahraniční „Vědecké rady“ a pod., né jen Vědecká rada České republiky

Já jen pro doplnění:

Nejsem ten který „vymyslel“ zmíňovanou sluneční soustavu a nejsem ani jazykovědec nebo učitel českého jazyka … (tímto se ospravedlňuji ze mou nedokonalou češtinu a nedokonalý písemný „projev“)

Ale zadání lze „spočítat“ i kdyby ona sluneční soustava „existovala“ skutečně nebo jen „neskutečně“ hypoteticky, teoreticky …

Je to vlastně úplně jedno …

Jsou známý „přesné údaje“ a tedy pro matematiku „konkrétní“ čísla …

A „mělo“ by to tedy jít spočítat … no a také samozřejmě potom „dalekohledy“ ověřit …

Snad to stihnou „nejvýkonější“ počítače alespoň tak do jednoho týdne od dnešního dne … (spočítat)

ať mám „pod“ stomeček nějaký "dárek …

Nejlepší odpověď
gecco

Proboha…
:-OOO

Myslím, že bys měl studovat – zejména logiku a schopnost vyjadřování se, i čeština by se ti hodila…

Další odpovědi
Dochy

3 z 8 planet v jedné přímce? To by se opakovalo poměrně často pokud bychom předpokládali jednu rovinu planetárního disku. Ale protože oběžné dráhy planet mají různý sklon, je téměř jisté že opravdu v přímce nebudou nikdy. Pak je otázka na tebe jaká odchylka od přímky je pro Tebe ještě prakticky zanedbatelná, abys byl o planetách ochoten prohlásit, že jsou v přímce.

Agneta

Pokud se planet týká, tak je jich skutečně jen 8, neboť Pluto se nenachází na planetárním oběhu, ale tam, kde jsou asteroidy – a některé jsou snad i větší než Pluto. Jen 8 planet může tvořit tu přímku, i když připouštím, že během miliard let by se tam alespoň jednou mohlo Pluto taky vyskytnout – vyloučit se to nedá:D

Lamalam

„Sluneční soustava má jedno slunce a 8 planet. Planety obíhají kolem slunce.“ Samá novátorská tvrzení. Dokaž to!

anonym

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Chr%C3%A1m_li­du

Quimby

Nejspíš mi něco uniká. Jedná se o nějaký mezinárdní pokus či co? Nebo je to pouze zvědavost tazatele?

Řešení by mělo být snadné, pokud budem uvažovat, že planety obíhají jeden bod(Slunce) a jejich trajektorií je elipsa. Všechny elipsy leží ve stejné rovině.
Poté by neměl být problém popsat jejich pohyb ve sférických souřadnicích(rychlos­ti, výchozí polohy jsou určitě na netu) a hledat kdy se alespoň tři fáze rovnají.
Vzhledem k tomu, že vykonávají cyklický pohyb, tak daný jev bude nastávat cyklicky.

Tato aproximace je podle mě plně dostačující pro 8 planet.
Pro 9 planet platí všechny řešení osmi planet + by mohlo existovat řešení s Plutem, ale jen tehdy pokud by se Pluto nacházelo v rovině ostatních planet.

Takže žádný důvod k používání superpočítačů, s trochou programování není problém řešení najít. Ručně by to šlo také, akorát jsou pracné ty kombinace.

cochee

Nikdy.

A víš proč?

Protože si tu solární soustavu představuješ jako model ve školním kabinetu, neboli jak Hurvínek válku. A ještě máš tu drzost dát slovo vědci do uvozovek.

BANAN93

https://www.y­outube.com/wat­ch?v=0jHsq36_NTU

NASAnulaDVA

V podstatě je úplně jedno zda planety jsou nebo nejsou v rovině nebo v jakémsi „disku“ a pod …

Úplně klidně mohou „obíhat“ kolem slunce jak je jim „libo“ tedy cik cak či jak to mám napsat …

Tohle je pro výpočet nedůležité …

Kdyby byly v rovině dalo by se to jednodušeji představit, ale i kdyby nebyly v rovině dalo by se to spočítat …

Zadání je celkem srozumitelné …

V jedné přímce může být např. : Mars s Neptunem a s Jupiterem …

Nebo může být v jedné přímce např. Venuše – Země – Merkur a to třeba zrovna v tomto pořadí …

Jde o to z jakého „úhlu“ se na tu přímku podíváte …

A také je celkem pravděpodobné, že vzhledem ke slunci „co by pevnému bodu“ budou ty přímky směřovat různými směry …

Někdy „půjde“ přímka těsně kolem slunce … jindy úplně mimo slunce …¨

Záleží na tom které planety zrovna v přímce budou … jestli třeba 1 a 7 a 8

nebo 4 a 2 a 6

nebo 3 a 1 a 8 …

možností není nekonečně mnoho …

pokud máme přesné zadání a víme že chceme „propojit“ přímkou pouze libovolné tři planety v jakémkoli pořadí tak ale pouze tehdy kdy taková situace „vznikne“ tak by se to mělo dát spočítat „absolutně“ přesně s tím, že budeme brát to, že chceme propojit „středy“ těchto tří planet …

Samozřejmě, že v této přímce se nesmí nacházet slunce …

Tedy nemohou být dvě z těchto planet v přímce se třetí v případě, že se např. ta třetí nachází „jakoby“ za sluncem …

jinými slovy „mezi“ těmi třemi planetami nesmí být slunce a ani žádná další planeta – tedy mezi „krajními“ planetami může být pouze „jedna“ planeta a mezi "vnitřní: planetou a "krajními planetami nesmí být slunce ani žádná další planeta …

Zadání úkolu (jakoby skrývá) i velikost planet …

Tedy pokud by byly v přímce „středy“ třech planet ale zároveň by taková přímka „procházela“ přes jinou planetu nebo slunce tak to není situace popsaná v zadání …

Situace jsou správné pokud lze propojit „středy“ tří různých planet „rovnou“ přímkou aniž by přímka „procházela“ jinou planetou nebo sluncem …

Doplnění:

V nedávné minulosti se do sluneční soustavy „bralo“ i Pluto …

je nedůležité z jakého důvodu už „není“ ve sluneční soustavě nebo zda je nebo není planetou a pod …

Existují však „historické“ údaje o Plutu a o „oběžné“ dráze Pluta a pod …

A v zadání je tedy uvedeno aby se „využily“ tyto „informace“ k výpočtu …

Měly by být tedy „dvě rovnice“ v jedné se „projeví“ informace o Plutu a v druhé se „neprojeví“ …

A pouze uvádím, že v přímce „mají“ být pouze tři planety … v jakémkoli pořadí, v jakémkoli čase v „souvislosti“ s platným „pozemským“ časem …

Je třeba i možné, že v jednom okamžiku by bylo možné „vytvořit“ i více než jednu přímku … pokud např. jedna z planet z jedné přímky bude zároveň „tvořit“ přímku s dalšími dvěma jinými planetami …

Shef

pokud jsem to pochopil správně,tak chceš vědět je se všechny planety dostanou do tvz Konjunkce „jedna řada“ – může,nastává to jednou za 5000 let. dle by další Konjunkce všech planet měla nastat okolo roku 2756 +/- .

p.s. jen pro zajímavost Pluto bylo opět uznáno zpět jako planeta :)

Kelt

Ssdělit myšlenku je někdy těžké. Pokud se jedná o planety, lze problém vyřešit touto úvahou. O každé planetě existují údaje, jako je velikost, hmotnost, doba oběhu kolem slunce a vzdálenost. Předpokládáme li pro zjednodušení, že dráhy jsou kruhové a v jedné rovině – tedy soustředné kružnice je třeba hledat tady řešení. Ve skutečnossti obívhajíplanety po eliptických drahách., ale to už je jen matematická úprava. Takže urči si stáří sluneční soustavy a počítej, kolikrát se mohly dostat planety do jedné přímky. Je to obdoba, kolikrát se zakryjí ručičky na hodinkách – pokud máš klasické hodinky s vteřinovou ručičkou. A ještě si uvědom, pro kolik případů to budeš řešit – 3 planety z 8, to je kombinatorika – .

NASA2

Já asi jsem si uvědomil „v čem je problém“ …

V zadání je uvedeno aby se „propojily“ „středy“ planet …

ale samozřejmě tím není myšleno aby přímka „šla skrz planetu“ vždy stejně tedy např. že by „jako šla ze severního pólu přes střed do jižního pólu a potom do "nějakého“ pólu jiné planety a pod …

Ona „ta přímka“ právě může klidně „procházet“ planetou „kudykoli“ třeba pro lepší „představivost“ z České republiky by šla středem „Země“ a „vykoukla by na "druhé straně a tam by "vnikla“ do „nějakého místě na druhé planetě"a zase by "vykoukla“ z druhé strany té planety a potom „šup“ do třetí planety…

Je tedy nepodstatné jestli se ta či ona planeta „točí“ či „rotuje“ kolem „své“ osy a také je nepodstatné v Jakém úhlu je „osa“ té či oné planety vzhledem ke slunci …

o to v zadání nejde … klidně si představte, že planety „nemají“ své osy" a „obíhají“ kolem slunce a je „úplně jedno“ ve kterém místě „jí propíchnete“ tou přímkou a „navlečete“ na tu přímku …

Dochy

Jak už jsem psal: To zda planety jsou nebo nejsou v rovině je poměrně zásadní. Pokud by obíhali v jedné rovině, pak kvůli tomu že mají různé rychlosti by nutně tvořili „tebou zmiňované trojice“ řádově každých pár týdnů/měsíců. Ale protože v jedné rovině nejsou, pak se budou jakékoli příležitosti být spolu přesně na jedné přímce krásně vyhýbat. Podobně jako když sleduješ letadla na obloze. Může se stát, že si řekneš: Co to proboha dělají? Ďyť se srazí za 10..9..8...... A hmm… nic, mají letové hladiny 3km od sebe…
Pokud tvá myšlená přímka má vést středy planet, pak ji nikdy nesestrojíš. Střed třetí planety pravděpodobně nikdy neprotne jakoukoli přímku tvořenou středy libovolných dvou planet.
Pokud kritérium zvolníš, třeba tak, že kritérium je splněno, pokud můžeš udělat přímku alespoň se dotýkající povrchu planety nebo procházející objemem planety (a budeš muset stanovit co je ještě obejm planety) pak máš šanci…

Podobně jako zatmění slunce, či zatmění měsíce což je podobný jev, by v případě že se měsíc i země budou pohybovat přesně v jedné rovině, nastával každých 14 dní. Ale protože se v jedné rovině nepohybujeme, tak zatmění máme jen jednou za čas a je pozorovatelné vždy jen na některých místech na zemi. A ani v tom případě nejsou středy (nebo těžiště, vyber si co se Ti líbí víc) Měsíce, Země a Slunce v jedné přímce.

NASA2

Pokusím se tady a teď upřesnit o co mi jde …

Já si skutečně „netroufám“ spočítat výsledek onoho zadání …

Né, že bych byl hloupý, ale vím, že na to prostě nemám …

A skoro jsem přesvědčen, že ani ten (ta,to) „nejlepší“ na to spočítat to během předem stanovené „lhůty“ tedy dnes už nějakých 6 dnů prostě a jednoduše nemá …a tím myslím i super či jinak označen počítač, stroj, letadlo, kosmiskou loď, UFO, člověka, mimozemšťana, pozemšťana, podzemšťana a pod… (jo a je to myšleno vůči všem pohlavím, věku, i nepohlavním tvorům a pod.)

Ano, vím, že to je v podstatě celkem jednoduché, ale :

Existují (nebo by tedy měli existovat) matematické údaje (tedy údaje vyjádřeny „arabskými“ číslicemi) o velikosti planet- tedy mělo by se dát určit v jednom daném okamžiku kde se nacházejí „středy“ všech planet …

Pokud by byly planety v „rovině“ (tak jak zde někteří uvedli, že dokonce jednou za 5000 let dojde k tomu, že jsou všechny (8) v jednom zákrytu)) – tak je samozřejmě možné, že pokud by byla „první“ pozorovaná planeta zároveň tou největší tak „středy“ planet by nemusely tvořit přímku a i přesto by se planety mohly „jevit“ jako, že jsou seřazeny v přímce … ale ověřit by jsme si to nemohli, protože by nám v tom vlastně „bránila“ ta „první“ planeta svou velikosti …

O TO TADY ALE NEJDE …¨

Já při zadání jsem vycházel z tohoto:

Jsou známy matematické údaje jednotlivých planet …

Jsou známy oběžné dráhy planet a tyto jsou vyjádřeny čísly (např. vzdálenost od slunce, nebo od jiné planety a pod.)

Jsou známy časové údaje uváděné v souvislosti s „pozemským“ časem a jsou to zase čísla (tady jen upřesňuji, že je myšlen „lidský“ čas a né světelné roky a pod. …

Tedy v souvislosti s „pozemským“ časem jsou uváděny informace o planetách … (kde se bude jaká nacházet v tu či onu dobu a pod.)

Tyto údaje jsou nám tedy k dispozici … a jsou to docela přesně uváděné údaje …

Nějaký(á) matematik by to určitě dokázal spočítat … ale podle mne by se „nedopočítal“, protože by mu „to nesedělo“ … jednoduše někdo nám tady „nesděluje pravdu“ …

A já jsem Vám všem dal „návod“ jak si to ověřit … nic víc nic míň …

Pokud si to „spočítáte“ a zjistíte, že „mám“ pravdu tak záleží na Vás co se svým zjištěním uděláte … já Vám každopádně „nedoporučuji“ se snažit všechny se svým zjištěním seznámit …

Neříkají nám pravdu mnoho mnoho mnoho let, a tohle je jen jedna z možností jak „jim“ to prokázat …

Ale pravděpodobně „by“ u „nich“ došlo k obrovským „materiálním“ ztrátam a „vlivu“ ať už politického či jiného …

Jo a je „úplně“ jedno zda si sluneční (nebo solární jak tady někdo psal) soustavu představíte ve 2D nebo 3D … pokud jsou planety v absolutní rovině (tedy středy planet jsou v rovině) potom je to jednodušší a stačí 2D pokud jsou tam třeba i nepatrné „odchylky“ a to třeba jen v milimetrech tak je to celkem jedno pro výpočet samotný …

Kdyby jste si vzali např. „terč“ do kterého se střílí ze vzduchovky a 10 by byla slunce a na každou kružnici by jste si „nakreslili“ planetu tak by bylo určitě možné v nějakém okamžiku „propojit“ středy tří planet tak aby byly splněny podmínky zadání …

Pokud by byly ty „kruhy“ z terče „pohyblivé“ a trošku by jste je „naklonili“ tak aby „střed“ toho nakloněného kruhu byl „stále“ v onom „pomyslném“ slunci a takto by jsem „ponakláněli“ všechny kruhy a ty „nakreslené“ planety na těch kruzích by se pohybovali „tak jak uvádějí vědci a vědkyně tak zcela jistě také dojde k tomu aby se protly nějaké tři planety svými "středy“ a „možná“ by to bylo i „častěji“ než kdyby to byla „jen placka“ …

Takže bylo tady to ho už napsáno celkem dost, některé „hloupé“ některé „nehloupé“ „poznámky“ … ale výsledek zatím tady uveden nebyl …

A kdyby se chtěl snad „třeba i SATAN vsadit“ (bo on se prý rád vsází) tak si „skoro myslím“, že by prohrál …

Dochy

Hele, vážně: Kolik Ti je a odkud máš své znalosti fyziky, geometrie a astronomie? Možná bychom tomohli zohlednit v další diskusi…

cochee

Prosím, přestaň už blábolit.

„(tady jen upřesňuji, že je myšlen "lidský“ čas a né světelné roky a pod."

Chceš-li tady polemizovat kilometrovými rádoby odbornými příspěvky o astronomii a pak postavíš na roveň jednotku času a délky… to už není ani směšné. To je trapné.