tony2412

Je ve vesmíru všude stejný čas?

Jde mi o to, že čas vznikl velkým třeskem, kdy vznikl vesmír, je možný když teoreticky odletí ze zeměkoule kosmonaut do jiné slunečný soustavy a vrátí se na zeměkouli třeba uběhne jinej čas než tomu kosmonautovi? Přeci vesmír vznikl před nějakou dobou a ten čas musí být všude stejnej! Jestliže vznikl před 5 miliardami let, tak není možný aby jinde se počítal čas jinak, to je asi tak když poletím letadlem a jinde je čas o 6 hodin více, přeci neznamená že o 6 hodin jsem rázem starší, a ve vesmíru jsou jiná měřítka? Údajně kosmonaut odletí a vrátí se a na zeměkouli může uběhnout třeba 200 let? Podle mě blbost! Čas musí být všude stejnej přeci, jestliže vesmír vznikl před 5 miliardami let, tak v tom případě by musel jinde být starej třeba jen 4 miliardy let a nebo starší, nejde o roky, ty jednotky času jsme si určili sami, čas je přeci všude stejnej, i v jiné slunečný soustavě…//Když poletím letadlem do jiného časového pásma tak omládnu nebo zestárnu pouze teoreticky, na hodinkách budu mít pořád stejnej čas a ten si musím upravit podle danýho pásma, to samé ve vesmíru, jestliže poletím někam tak budu mít čas na hodinkách pořád stejnej jako na Zemi, to jak někdo tvrdí že na Zemi třeba uběhne 100 let a já zestárnu jen o rok je přeci blbost! Čas musí být všude stejnej, včera mi totiž bylo řečeno že jsem blbej když to nechápu, já tvrdím že když někam poletím třeba i do jiné sluneční soustavy 10 let a cesta zpátky taky 10 let, tak na Zemi uběhne 20 let, mám pravdu nebo jsem blbej? :o)

Nejlepší odpověď
Kepler

„Údajně kosmonaut odletí a vrátí se a na zeměkouli může uběhnout třeba 200 let? Podle mě blbost!“
Není to blbost, to je jen důsledek Einsteinovy teorie relativity. Pokud se pohybuješ rychlostí blížící se rychlosti světla, probíhá tzv. dilatace času. O nějaké mládnutí nemůže být řeč, jen stárneš pomaleji. Čas na takto rychle letící lodi plyne pomaleji. Jinak je čas pojem definovaný, zavedli jsme si na Zemi i světový čas a můžeme si ho rozšířit i mimo Zemi.

Další odpovědi
mosoj

Když poletíš letadlem a je jedno kam a kdy, budeš vždy po skončení letu mladší a to i biologicky!!! Sice vélmi nepatrně, ale budeš. Ono to platí, sice v ještě menším měřítku, v každém dopravním prostředku.
O tom o kolik omládneš rozhoduje rychlost, kterou se pohybuješ. Čím větší rychlost, tím větší omládnutí. Toto je vědecky dokázané, přesto jaksi nemohu pochopit to biologické omládnutí.

Tak jinak, asi přesněji. Prostě jsi mladší, než ti co neletěli nebo nejeli.
Jinak ti přeji hodně zábavy při studiu dilatace času. Nicméně nic si z toho nedělej, opsat z Wiki to umí každý.

gecco

Svou ´otázkou´ popíráš fungování dilatace času při rychlostech blízkých rychlosti světla…
😉
No – nedělal bych to, tenhle fyzikální jev je ověřený.
😉

hapiky

Donedávna si lidé mysleli, že čas stejně jako prostor jsou stálé, tudíž přítomné „ťeď " platí v celém vesmíru. Není tomu tak. Einstein spočítal, že čas, prostor a rychlost se navzájem ovlivňují. Třeba časem pomocí rychlosti je možné se tzv."posouvat dopředu“ ovšem jen vůči okolnímu vesmíru. Sám žádné zpoždění času nebudeš pozorovat (hodinky půjdou stejně rychle jako v klidovém stavu), jen porovnání s pozemskými hodinkami bude rozdílné.

marci1

Fyzikové tvrdí, že čas ve vesmíru neexistuje, že jsme si jej vymysleli. 🙂

luckykubrt

Zatím ne, ale pracuje se na tom. 🙂 Záleží taky na tom v jaké části vesmíru jsi a jak rychle poletíš. Pokud to vezmeš zkratkou přes červí díru budeš o mnohokrát rychlejší než normálně a vůbec nepůjde poznat, že jsi o dvacet let starší. :D

Heydulak

Není to jen teorie, ale funguje to i v praxi a je to mnoha experimenty ověřeno, rychlost plynutí času opravdu závisí na rychlosti pohybu, tedy že čím rychleji se pohybujeme, tím čas plyne pomaleji. Samozřejmě pro většinu i průměrně inteligentních lidí je tento koncept těžko představitelný a uchopitelný, ale je to realita. V pozemských rychlostech je tento jev téměř neměřitelný, např. při obletu Země tryskáčem se budeme bavit o nějakých miliontinách sekundy. Tento jev se začíná výrazněji projevovat až při rychlostech blížících se rychlostí světla. Problém ovšem nastává, pokud se budeme snažit určit, kdo se pohybuje a kdo ne, tedy podle toho, jakou zvolíme vztažnou soustavu. Toto vysvětluje speciální teorie relativity (pro pohyb stálou rychlostí) a obecná teorie relativity (pro pohyb urychlený nebo v silném gravitačním poli).Pro pohybujícího se zase nastává změna vnímání délky (dilatace délky ve směru pohybu). Např. pro fotony, které se vesmírem pohybují právě rychlostí světla, čas neexistuje. Ještě si dovolím poupravit některé nepřesnosti, které se zde v odpovědích objevily:

  • po skončení letu nebudeš mladší, jen zestárneš nepatrně méně, než tvoje manželka, která zůstala doma. O tom, že by jsi během cesty mládnul nemůže být řeč
  • mzm psal, že nezáleží na rychlosti, ale na zrychlení. To není pravda. Opravdu záleží na rychlosti a zrychlení pak vysvětluje třeba paradox dvojčat https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Paradox_dvoj%C4%­8Dat

louskáček

http://techne­t.idnes.cz/du­kaz-einsteinovy-obecne-teorie-relativity-fzw-/veda.aspx?c=A130425­_184718_veda_mla­věď
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Rud%C3%BD_po­suv
http://www.al­debaran.cz/as­trofyzika/gra­vitace/otr.html

Nejsem úplně přesvědčen o tom že pokud budu cestovat rychleji bude mi čas ubíhat pomaleji.Jedinou pravdivou teorií relativity je to.:Že pokud budu cestovat někam 10km a bude mi to trvat 10min.Můžu použít větší rychlost a těch 10km můžu zvládnout za 5min,pak jsem relativně ušetřil 5 min ze svého času(cestuju li po zemi).To že ubíhá čas jinak rychle na povrchu země a pomaleji na oběžné dráze je fakt.Einstein to vysvětluje tím že při velkém třesku vznikla jak hmota tak i čas a ty se navzájem přitahují.(Je to jako s atmosférou pokud je dál od hmotného tělesa je řidší.)Nemyslím si ale podle jeho teorie,že překonáním rychlosti světla se ocitneme v minulosti.Pouze do ní můžeme nahlížet jelikož vidíme pouze to od čeho se světlo odráží nebo produkuje.Možná kdybychom teoreticky mohli do minulosti pokud bychom překonaly rychlost velkého třesku.Jenže jak mi nicotní bychom mohli nastavit správný směr kamsi v přímém směru od epicentra výbuchu,když je vesmír ještě pořád takový rozvířený.

mzm

Co vím, tak to, jak rychle běží čas (ne jak se jeví pozorovateli – dilatace času souvisí s pozorovaným předmětem, ne?) nezáleží ani tak na rychlosti jako na zrychlení. A ano, v různých zrychleních běží čas různě (je to trochu proti selskému rozumu, ale je to prostě tak.). Resp. čím větší zrychlení, tím čas běží pomaleji. A ani nemusíte teoretizovat, důkazem budiž nutná korekce rychlosti hodin na zemi a na družicích GPS (nebo GLONAS), tedy v gravitačním poli na povrchu Země běží čas pomaleji jak na družici vzdálené tuším něco kolem 20000 km od povrchu. Viz internet a GPS/GLONAS…

ToshiV

No, prý údajně lidé ve vesmíru, stárnou pomaleji než na zemi

Já Vodník

Pravdu nemáte, ale to neznamená, že jste hloupý. Čas souvisí s prostorem. V případě hodin v družici a na Zemi jsou ty v družici pomalejší. Důvodem je menší deformace časoprostoru u družice. Rozdíl je v nanosekundách. Což je hodně málo, ale pro rychlost světla to u GPS představuje odchylku jedenáct kilometrů. Proto se s tím časovým rozdílem musí u GPS počítat. I v devátém patře bytového domu je čas pomalejší, než v přízemí a to je experimentálně dokázáno. Obletíte-li letadlem běžnými spoji s přestupy zemi, potom po přistání v místě prvého odletu naměříte zpožděný čas. Nebude jedno, zda poletíte východním, nebo západním směrem. Časy nebudou shodné, jelikož na deformaci časoprostoru má krom gravitace vliv i rotace Země. I to je experimentálně doloženo a potvrzuje se tak Obecná teorie relativity. Porovnání časů se provádí pro čas na Zemi a v jejím „blízkém“ okolí. Ve velkých vzdálenostech jsou místa, kde časoprostor je více deformovaný než u Země a tam čas plyne naopak rychleji.

gecco

Mosoji – poněkud jste to ´splantal´…
🙂

  1. nejde o omládnutí, ale o menší zestárnutí (oproti nehybnému pozorovateli)
  2. projevuje se při rychlostech blízkých 1010 km/h (letadla létají v řádu 103 km/h – slovy desetimionkrát pomaleji)

Kepler

No jistě, tohle jsem věděl už na gymplu a žádný wiki jsem nepotřeboval 🙂

gecco

😉
Problém je, že někteří „wikisté“ to nevědí dodnes…
😉
Ale to je jejich problém…
😉