mojmírovec

Jak být rychlejší než světlo?

Nejlepší odpověď
Drap

Pokud to dokážeš, tak budeš první.

Další odpovědi
Hornisse

Pozor pánové, dotaz nezněl jak se pohybovat rychlostí vyšší než rychlost světla, nýbrž jak být rychlejší než světlo. A věřte tomu, že v tom je velký rozdíl.

V prostředí hustějším než vakuum se světlo pohybuje pomaleji, než rychlost světla, je tak možné letět rychleji než světlo. Spousta vesmírných částic to i při průniku do atmosféry celkem běžně dělá. Typickým projevem je modré Čerenkovovo záření.

Pro člověka by to však znamenalo jednak získat obrovské množství energie, pravděpodobně více, než jsme vůbec schopní dnes na zemi vyrobit, a jednak přežít teplotu několika milionu stupňů na které by se kolem vás rozžhavila atmosféra. Ve zkratce, nedoporučuji to zkoušet.

setapouch

Stačí běžet stejnou rychlostí jako světlo a pak trošku zrychlit.

Quimby

Informace nemůže putovat rychleji než světlo, takže to nejde.

dudu

Zpomalení a zastavení světla
Třem nezávislým skupinám vědců se podařilo v prostředí se silnou disperzí výrazně zpomalit světlo. Nejprve na rychlost jedoucího cyklisty, poté chodce a nakonec na krátký okamžik světlo úplně zastavit. Tyto neuvěřitelné experimenty určitě vejdou do historie a budou mít hluboký filosofický i aplikační dopad.
Autoři prvních dvou experimentů:
L. V. Hau, napravo R. L. Walsworth
Rychlost světelného pulsu v prostředí
Světelný puls si můžeme představit jako balík složený z vln mnoha blízkých frekvencí, který se šíří prostředím tzv. grupovou rychlostí. Ta musí být vždy menší než je rychlost světla ve vakuu. Je-li index lomu závislý na frekvenci, šíří se různé vlnové délky (frekvence) zastoupené v pulsu různou rychlostí a puls mění svůj tvar. Tento jev se nazývá disperze. Sama grupová rychlost má v prostředí s disperzí hodnotu vg = c / (n + ω dn/dω) a lze ji snížit pomocí obou dvou členů ve jmenovateli: buď v prostředí s velkým indexem lomu nebo s indexem lomu silně závislém na frekvenci.
V běžných látkách index lomu nepřesahuje hodnotu 3 (například v diamantu je 2.5) a rychlost světla se pomocí vysokého indexu lomu výrazně nesníží. Lze však připravit prostředí s vysokou disperzí, ve kterých dojde k značnému zpomalení pohybu světelného pulsu. Vynikajícím prostředím pro tento účel je například silně ochlazený tříhladinový atomární systém.

klumprt

  1. chodit pečlivě do škol a hodně dávat pozor hlavně v hodinách fyziky
  2. vynalézt způsob, jak vyvinout rychlost vyšší než rychlost světla – tím vydělat hromadu peněz.
  3. peníze z bodu 2 použít k vývoji motoru využívajícího princip z bodu 2 – tím vydělat další hromadu peněz
  4. peníze z bodu 3 použít k vývoji dopravního prostředku osazeného motorem z bodu 3.
  5. Sednout do dopravního prostředku z bodu 4 a – Bon voyage!

led

Myslieť.
Myšlienka prekonáva rýchlosť svetla.
Rýchlosť svetla je priamo úmerná hustote prostredia, v ktorom sa pohybuje.

štamgast

Nijak.
Leda tak že ti odeberou buňky a dají je do urychlovače CERN.