J.Mecir

Jak si člověk může být jistý, že esmír je nekonečný, když se nedostal ani za naší galaxii. Tak jak na to přišli???

Nejlepší odpověď
anonym

Jak funguje vesmír, to zkoumají vědci – astronomové, archeologové, fyzikové a jiní badatelé.
Zkoumali, bádali, pozorovali, počítali, ověřovali si, pletli se, až dospěli k závěru, že vesmír je nekonečný a ještě se k tomu rozpíná.
Není třeba hned někam létat, aby se ověřilo, že výpočty mají vysoké procento pravděpodobnosti. Občas je třeba něčemu takovému jen hluboce věřit.
Zvlášť, když si to nelze ověřit.
Pro mne je velikost vesmíru natolik nepředstavitelná, že tyto poznatky jdou naprosto mimo mne. Představit si nekonečno snad lidským mozkem ani nelze.

Další odpovědi
mosoj

A kdo si je jistý. Jedná se jenom o hypotézu.
Jediné co je jisté že se vesmír rozpíná. To lze fyzikálně i matematicky dokázat.

Podle dosavadních znalostí se
vesmír zvětšuje větší rychlostí než je rychlost světla !!! Takže zjednodnodušeně řečeno můžeme dohlédnout jenom tam, kam od velkého třesku doletělo světlo a propast mezi velkým třeskem a doletem světla se neustále zvětšuje.
Pán velkomožný to pěkně zajistil proti zvědavému a povýšenému člověku – člověk si takovéto znalosti nezaslouží !

Cituji : "Podle obecné teorie relativity se prostor může rozšiřovat rychlostí větší než je rychlost světla, a proto můžeme pozorovat jen malou část vesmíru v důsledku omezené rychlosti světla. Protože nemůžeme pozorovat prostor ve vzdálenosti větší než dokázalo uletět světlo (či jakékoli jiné elektromagnetické záření) od velkého třesku, není jisté, zda velikost vesmíru je konečná nebo nekonečná.[8]

anonym

trošku mi zní nelogicky: „je nekonečný a rozpíná se“. Pokud je něco nekonečného a bez hranic, tak nemůžeme říct, že se to rozpíná.
Člověk ještě celkem nedávno tvrdil, že Země je středem vesmíru… Důvěryhodný vědec nikdy neřekne, že ví s jistotou, že vesmír je skutečně nekonečný. Existuje mnoho teorií.

Mapel

Toto jsou spíše akademické diskuze proto odpovím otázkou.

Jak si můžeš být jistý, že vesmír není nekonečný když ses nedostal ani na konec naší galaxie?

blato

V tomto pripade ide skor o filozoficku otazku. Spociva vo vyzname slova „nekonecno“. Kym napr. v matike nekonecno existuje vo Vesmire nie. Je to preto, ze absolutne „nic“ (napr. vakuum je tiez „nieco“), ktore by mohlo byt za jeho hranicou neexistuje. Spolahlivo sa teda da povedat, ze Vesmir je nekonecny. Je to skor o pouziti vhodnych slov.

IK

Od doby kdy byla země placatá, přes dobu kdy byla středem vesmíru, jsme došli sem. Kam to bude dál je ve hvězdách, možná že i to je nekonečné, pokud nás netrefí nějaký šutrák 🙂