Michala11

Existuje dobrá odpověď na špatnou otázku?

Nejlepší odpověď
annas

"Jest lépe klást některé otázky, než znát všechny odpovědi.” James Thurber
http://www.ma­dio.cz/index.php/se­fuv-blog-clanek/jak-se-spravne-ptat.html

„Jaká otázka, taková odpověď.” (Přísloví)

Ano i ne. Ale opravdu záleží na pochopení, na tom, zda je u otázky nutné přemýšlet, nebo je možné reagovat hned.

Navíc na jednu otázku nemusí existovat jen jedna správná odpověď.

Nejhorším typem otázky jsou ty, které začínají PROČ, pokud nejde o dětskkou zvídavost. Vyvolávají dojem útoku … Na toto téma již zde bylo několik otázek ..
Podobně, co by bylo, kdyby … hypotetické otázky.
Nebo zevšeobecňování v otázkách – Co z toho mají, když všichni věří horoskopům …

Je rozdíl mezi názorovými dotazy a dotazy odbornými, které jsou jednoznačnější …

Záleží na okolnostech, na úhlu pohledu, stylizaci atd.

Další odpovědi
aliendrone

Příklad špatné otázky na kterou existuje DOBRÁ dopověď:

„VEZMEŠ SI MĚ?“ ;) :D :D :D :D :D :D :D ;)

Kepler

Souhlasím s příslovím, které zde uvedla annas: „Jaká otázka, taková odpověď.” Čím lépe a srozumitelněji otázku formulejeme, tím kvalitnější odpověď můžeme dostat. Bohužel ne všichni si na znění otázky dávají záležet, píší s gramatickými chybami a někdy je dokonce těžké porozumět, na co se uživatel vlastně ptá.

ivzez

Existuje. Za předpokladu,
že odpovídající uhodne, co tazatel potřebuje.

EKSOT123

>Když je nám někdo milý, jako třeba Pajena, tak dostává na ujeté dotazy dobré návrhy, i když přesně nezodpovídají její dotaz. Podobným stylem jsem třeba někomu možná milému, ale asi ještě ve vývinu odpověděl ohledně trestního stíhání za mučení mouchy:
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jaky-na-to-mate-nazor-4
>Ježíš taky občas neodpovídal přesně na dotazy, ale řekl, co bylo potřeba.
>Když je někdo poťouchlý, nebo magor, platí, co napsala Annas- dát podobnou odpověď. Ale s mírou: Největší hloupost je diskutovat o hlouposti s hloupými. Aristoteles
>Taky Annas dobře hned zkraje napsala o prospěšnosti otázek, např.:„Tati, jaká je nejvyšší hora na světě?“ ptá se malá Monička. „Nevím,“ odpoví tatínek. „A tati, kdo je prezidentem USA?“ „Nevím.“ „A tati ,který stát je největší?“ „Nevím.“ „Tati, a nevadí ti, že se tě pořád na něco ptám?“ „Jen se ptej, Moničko, jinak se nic nedozvíš.“
>Někdy ovšem není dobré dát dobrou odpověď: Na pracovisku hovorí jeden kolega druhému: „Všimol som si, že naša nová šéfka sa na teba hnevá. Čo sa stalo?“ „V slabej chvíli chcela, aby som hádal, koľko má rokov.“ „No a?“ „Uhádol som.“
>dvě ukázky diskuzí na ruském internetu (sprosté komentáře a trefné odpovědi)
„Я блеванул, этот высер …, с этим говном на ютуб не надо!" odpověď: „Говно то, что воняет. Как твой коммент.„
>"Гавно фуууу " odp.: "В иных людях столько говна, что аж лезет изо рта…“ překládat radši nebudu.

marci1

Jaká/která otázka je špatná? Neexistují špatné otázky, existují jen špatné odpovědi. 🙂

Spartaboy

Než klást otázky na které nechceš znát odpovědi raději věř že Bůh má pro Tebe odpověď která tě ohromí. Vesmír zneplatní vše čeho se bojíš obrátí magnet a začneš přitahovat krásu,lásku,ra­dost,zdraví, klid a vše co si myslíš že ti k tomu chybí tvoje nejkrásnější sny se vyplní tak sni a s pobavením vzývej vesmír aby tě přesvědčil o opaku protože potom vyrosteš a s tebou budou růst i ostatní a energie Tvojí nekonečné nádhery a moudrosti a radosti ovlivní vše kolem Tebe. A je to nezničitelné. Staneš se magnetem na štěstí a na zázraky jako Anita Moorjani třeba.