pizzar

Co způsobuje výbuch supernovy?

Nejlepší odpověď
Kepler

Původně jde většinou o masivní hvězdy, které se drží v dočasně stabilním stavu: jejich vlastní gravitace je vyrovnávána tlakem záření z termojaderné fúze, hvězda je „nafouknutá“. Fúze je možná až do vzniku železa v jádře hvězdy. Poté, co se vyčerpá palivo z lehčích prvků, fúze ustane a hvězda se gravitačně zhroutí sama do sebe. To vede k obrovské explozi, při které se veškerá hmota hvězdy, nebo její většina, rozprskne na všechny strany. Během této exploze vznikají všechny prvky těžší než železo, včetně zlata a uranu.

Další odpovědi
Edison

„K explozi vedou dvě možné cesty: buďto se jedná o masívní hvězdu, která ve svém jádře syntetizovala takové množství železa nezpůsobilého jaderné fúze, že se gravitačně zhroutí pod silou své vlastní gravitace, jejíž působení již nevyrovná útlumená fúzní reakce, nebo o bílého trpaslíka, který nahromadil materiál od svého hvězdného průvodce, dosáhl Chandrasekharovy meze a prodělal termonukleární explozi. V obou případech výsledná exploze supernovy rozmetá obrovskou silou většinu nebo všechnu hmotu hvězdy.“

Příště doporučuji užít zdroj rovnou. Kapku použít mozek a naučit se hledat.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Supernova