patmull

Je mé vysvětlení astronimckého jevu a jeho dopadu na život na naší planetě dostatečně dobré pro sc-fi knihu?

Zdravím, už je to nějaký pátek, co jsem si začal vymýšlet příběh založený na jednom snu. Když jsem se nudil nebo zrovna potřeboval trochu uniknout z reálného světa, začal jsem si tenhle příběh postupně rozvíjet a zapisovat, až jsem dospěl k současnému stavu, kdy mám dle mého názoru velice slušný námět na knihu. Jádrem příběhu je spíše psychologická stránka člověka, ale je výrazně protkaný záhadami, sci-fi a trochou fantasy. Problém je v tom, že můj příběh založený na existencionalismu, náboženských otázkách, touze přežít a nevzdávát se za žádné okolnosti, nemůže existovat bez trochu „béčkové“ katastrofy a snad ještě více „béčkovému“ rozuzlení. Jsem ale ochoten tohle vzít jako riziko, jsem si jistý, že kniha díky tomu neztratí kvalitu, především kvůli konečnému sdělení, které v ní bude, pokud se mě podaří tyto obrovské události, alespoň trochu vědecky vysvětlit.

V tom ale tápu, takže potřebuji někoho alespoň trochu znalého v astrofyzice nebo sci-fi (nejlépe oboje), aby mě napsal, zda je mé nynějí vysvětlení alespoň trochu důvěryhodné a zda by případným čtenářům nepřipadalo, jako hloupé.

Takže tohle jsou ony problémové body mého příběhu:
(řešte prosím pouze ty vědecko-fantastické otázky, věřte mi, že ty osttaní jsou vysvětleny :D)

1. Skupina lidí se ocitne (někteří náhodně, většina však ne náhodně, teď prosím neřešte jak) v podzemních prostorách pod městem, kde mají potřebné zásoby a potřeby pro přežití na několik let.
Těsně poté, co všichni kdo mají (či nemají) být v podzemí se Země dostane do ohrožení kvůli výbuchu hvězdy Betelgeuse. Radiace unikající po výbuchu supernovy způsobila narušení atmosféry a v průběhu několika dní je ze Země doslova peklo. Za pár týdnů je lidská populace téměř vyhlazena, až na některé vyjímky – lidé kteří byli hluboko v podzemí (nebo ne tak hluboko, ale v prostorech vyztužených ocelí) a lidé žijící poblíž severního pólu, kde gama záblesk vzhledem k natočení zeměkoule vůči paprsky nezasáhl pól naplno. Problém vyhynutí většiny živých organismů by měla být radiace z hvězdy, nikoliv radiace ze Slunce z důvodu narušení atmosféry.

Tady nastává první problém. Počítám s tím, že lidé v podzemí by zde měli být max. 5 let, aby nedošlo k jejich výraznějšímu zestárnutí. Z informací, které jsem získal, jsem ovšem nepřišel na to, zda by tato doba stačila alespoň k dekontaminaci mořské vody tak, aby se v ní dalo pohybovat (dejem tomu, že by se tam někdo dostal z podzemí), protože to je vzhledem k tomu, co se bude dál dít nutné. Přeživší na severním pólu… to z hlediska příběhu není sice vůbec důležité, ale byl by to hezký doplněk – nechci totiž aby skupinka na kterou budu v příběhu zaměřený, byla jediná, kdo přežil… ale dokázali by přežít, vzhledem k radiaci na zbytku planety? Tohle si příliš nedokážu představit.

Poté mám ještě asi 10× komplikovanější otázku vzhledem k paralelním vesmírům, které by měly hrát zásadní roli k vyřešení, na první pohled beznadějné situace mých hrdinů, ale to asi nechám na další dotaz, protože už takhle je to komplikované až až… :D

Díky už jen zato, pokud jste to přečetli do konce :D ale prosím zkuste přispět, pokud této problematice rozumíte, děkuji.

Nejlepší odpověď
gecco

Tak jsem to přečetl 2× – ale taky tápu…
😉

  1. dekontaminace mořské vody? – dekontaminace od čeho? – tvrdé záření, které (řekněme) od Betelgeuse doletí, nezpůsobí dlouhotrvající kontaminaci – prostě jen zničí háklivé organismy a ´odletí´
  2. na povrchu by takovou katastrofu nepřežilo nic – ani na tom severním pólu (velmi pravděpodobně – řekněme – by došlo k takovému narušení magnetosféry, že by se na povrch dostalo i tvrdé záření ´odjinud´; navíc by se, zřejmě, rozšířily Van Allenovy pásy…)
  3. „ne tak hluboko, ale v prostorech vyztužených ocelí“ – ocel příliš nestíní – otázkou ale je, jaké záření tady chceš nechat působit (pro gama je polovrstva oceli 35 mm, pro neutronové záření ale 120 mm; voda je pro gama 300 a pro neutrony 30!!)

___
No – ale stejně bych ti doporučil se v té knize s fyzikou moc nepárat (abys nakonec nenapsal skripta) – obávám se, že cílová skupina čtenářů by to beztak nedocenila…
😉

Další odpovědi
Lamalam

Pokud bude příběh čtivě napsaný, není nutné vše přísně logicky vysvětlovat. Jde o děj a nikoliv o věcnou správnost.

klumprt

To že nějaké skupinky přežily v krytu nějakou katastrofu, není zas až tak nový nápad. Klasikou už je třeba román Malevil od Roberta Merleho, takže koukej, abys do toho vnesl něco nového.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Malevil

BANAN93

a co udělat střih klapka a tvoji hrdinové by byli až jedni z potomků první generace která zde přežila + to můžeš okořenit u některých třeba částečnou adaptací na prostředí , nebo speciálními dovednostmi v současném přežití (díky výchově jejich předků z krytů) protože v černobylu a hirošimě stále radiace je

ale asi je pravda že záření je víc druhů a jak píše gecco tak by to mohl být problém jen nárazový, pokud by záření neneslo žádné mikročástečky, ale nevím nejsem expert na druhy záření. Každopádně držím palce!

chachar1922

O něčem je teď nový seriál You, me and the apocalypse a podobné (možná stejné) věci se tam řešili. Když na to mrkneš, tak za to nic nedáš a možná tě to v něčem může inspirovat.

Emefej

Píšeš napínavý příběh nebo učebnici fyziky?

metro

Aby k tomu mohlo dojít, musel(a/o/ ) by být Betelgeuse asi 50 světelných let daleko, ne 650, jak je.

Martinuss

Nečetl sem (moc dlouhý :D ) ale co se týče výbuchu Betelgeuse tak nám nehrozí žádné nebezpečí, maximálně hezké polární záře po celém světě :)

patmull

Jinak zatím všem moc děkuji, vážně mě to pomohlo, díky.

patmull

Já už vím proč jsem uvažoval nad tou radiací. :D Kvůli poškození ozónové vrstvy a následné radiace ze Slunce. V té otázce jsem si trochu protiřečil s tím, že by atmosféra nebyla narušena do té míry, aby pronikala radiace ze Slunce, ono by to asi bez narušení ozonosféry nešlo… Otázkou je jak dlouho by trvalo, aby se ozonosféra vrátila do normálu, na tohle jsem zatím odpověď nenašel a myslím, že vědci samotní příliš neví jak rychle se ozonosféra dokáže obnovit…

gecco

Za jak dlouho se obnoví ozonová vrstva neví nikdo (navíc ona ´přirozeně´ kolísá furt), více před kosmickou radiací chrání magnetosféra, ale ´uhýbá´ (takže záleží i na její intenzitě a intenzitě té radiace).

patmull

Ta ocel je samozřejmě hloupost, myslel jsem olovo, nevím proč jsem napsal ocel 😉. To gama záření a radiaci budu muset prostudovat trochu víc, mám v tom trochu guláš :D. Ty Van Allenovy pásy jsou skvělý poznatek… nevím proč, ale do teď jsem na ně v souvislosti s tímhle nenarazil.
Jinak jak píše BANAN93… to právě chci řešit ptom jinak 😉 Ale jestli tvrdé záření nezpůsobí přetrvávající radiaci, odpadne tím hodně problémů…