Avatar uživatele
Pokročilý

Co se stane, když vybuchne hvězda v nějakém souhvězdí? Pro pochopení více v dopln. otázce.

Myslím tím, když by třeba v souhvězdí štíra vybuchne hvězda Antares, bylo by to ještě souhvězdí když by tam chyběla ta nejjasnější hvězda? Zrušilo by se to souhvězdí? Stalo se to už někdy??
Děkuji za vaše názory hodně jsem nad tím přemýšlela :)

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Stříbrný

To se asi stává i dost často, při tom nesmírném množství hvězd:D

Pro nás je viditelná jen velmi malá část vesmíru, všechny hvězdy co vidíme se nacházejí v naší "Mléčné dráze"(tak se jmenuje naše galaxie), a dále vidíme i pár jiných galaxií, které nám připadají jako hvězdy.

K poslednímu "zrušení souhvězdí" došlo dle mého názoru přibližně v r. 1054, zaznamenali to čínští astronomové.:D

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Ovce nemají svůj názor.
https://www.youtube.com/…

Příběh umírající hvězdy Betelgeuse prof. Petr Kulhánek (ČVUT FEL)
http://youtu.be/…


Avatar uživatele
Bronzový

Souhvězdí jakožto obrazce vymyšlené na základě rozmístění hvězd na obloze vymysleli antičtí Řekové. Ve skupinách hvězd viděli postavy ze své mytologie. Novověcí astronomové názvy těchto souhvězdí převzali, ale nejde už o obrazce, nýbrž o části oblohy. Souhvězdím se dnes tedy myslí určitá výseč na noční obloze, která nese název starověkého souhvězdí. Pokud by v této výseči dnes zmizela hvězda, nebyl by to důvod pro to, aby se ta část oblohy přejmenovávala.

Není mi známo, že by někdy v posledních staletích zmizela doposud stálá známá hvězda. Aby se to stalo, musela by nějaká hvězda "v klidu" dohořet. A to by nestihla přes jednu pozemskou noc.

Názvy hvězd ze starších období a z oblastí jiných kultur se nemusí podařit ztotožnit s názvy dnešními. Takže není vyloučeno, že někdy ve starověku nějaká do té doby viditelná hvězda postupně slábla a dneska je mimo viditelnost pouhým okem.

Jiné národy než Řekové taky viděli ve skupinách hvězd různé obrazce. Ale jiné než Řekové a tak mají jiná souhvězdí.

Pokud vybuchne hvězda může vydat tolik energie, že přezáří celou galaxii. Supernova, která byla vidět v roce 1054 i ve dne, byla vzdálená 6500 světelných let. Supernova, která vybuchla v roce 1987 v sousední trpasličí galaxii Velké Magellanovo mračno a byla za nocí vidět i pouhým okem, byla 168000 sv. let daleko. Vzhledem k tomu, že Antares je "pouhých" 600 svět. let daleko, mohli bychom takový výbuch pěkně schytat. Alespoň naše satelity a kosmonauti ve vesmíru.

Když hvězda vybuchne, svítí ten výbuch řadu měsíců. Po vybuchlé hvězdě zůstává viditelný obláček nazývaný mlhovina.


Avatar uživatele
Zlatý

Ujasni si co je souhvězdí a odkud je vidět.
Prostě by jedna hvězda zmizela, nebo spíše více zářila, neboť nejprve vybuchne a stane se z ní supernova.


Avatar uživatele
Pokročilý

Hvězda "nevybuchne" z minuty na minutu, její zánik trvá několik let. Již v tuto chvíli může vypadat hvězdná obloha úplně jinak, seskupení hvězd vidíme z velkým zpožděním a o galaxiích nemluvě. My vlastně ani nemůžeme vědět, jak vzdálený vesmír vypadá doopravdy, vidíme pouze to, jak vypadal...

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Stříbrný

Agneta

MK44 >>> abys nebyl jako marci (už to snad nedělá) - musíš ze slušnosti uvádět copyright - tedy takto: ta supernova, co uvádí Agneta, která byla vidět v roce 1054..., protože u shodných údajů to už příští den nejde rozlišit, kdo to uvedl jako první, a já neopisuji a uvádím ta "kouzelná slůvka slušnosti"... měli bychom se to naučit, vždyť jaká úroveň by to pak byla, když si někdo přečte všechny dosavadní odpovědi a udělá z nich pak "svoji" superodpověď ?:D
Tak snad jsem teď nenahrála trollům:)

Avatar uživatele
Bronzový

MK44

Díky za ohodnocení, ale superodpověď by musela splňovat jiná kritéria :-) Máš pravdu, byť supernova z roku 1054 je poměrně známá záležitost a nešlo o zmizení známé hvězdy, ale o přechodné a nápadné objevení hvězdy nové, v tom, že jsi ji uvedla ve své odpovědi jako první. V souvislosti s tím, že tato hvězda byla vidět i za bílého dne a je cca 10x dál než Antares, jsi mě inspirovala k tomu, abych zmínil, co by eventuální výbuch Antaresu mohl způsobit :-)

 

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3219
Zlatý quentos 1426
Zlatý mosoj 1389
Zlatý Drap 1209
Zlatý Kepler 948
Zlatý led 723
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 664
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.