nhi

Můžeme vidět mléčnou dráhu na noční obloze?

můžeme vidět mléčnou dráhu na noční obloze?

Odpovědi
Dochy

My co nejsme slepí ji tam zpravidla i vidíme (alespoň část). Ani k tomu není třeba dalekohled či extra dobré oči. Pouliční osvětlení svítící do očí zpravidla vadí.

Edison

Stačí slušná tma a pěkné počasí. Doporučuji s sebou slušný triedr a dobrou mapu oblohy. Už slušným triedrem lze dobře pozorovat některé objekty „hlubokého vesmíru“ a dobře rozlišit objekty Sluneční soustavy.

aliendrone

Stačí vyjet pár kiláků za Prahu když je dobré počasí, tak je to paráda.

Roman71

Chce to čistou oblohu a oblast mimo „světelný smog“, potom se můžete kochat krásou hvězd na noční obloze a při troše štěstí najdete i mléčnou dráhu 🙂

led

Na to, aby ste ju dobre videli, potrebujete odísť trochu od civilizácie.
My nevidiaci a slabšie oči, sme radi, keď vidíme svietiť uličnú lampu, nieto ešte tie trblietavé hviezdičky na oblohe.

Brblal

Ano, je vidět, třeba na chatě (Křivoklátsko, okr. Rakovník), tam nejsou kolem žádné lampy, reklamy a obloha je tam tmavá. Kdo chce vidět třeba Saturn a jeho prstence, doporučuju dalekohled. V létě bývají dny, kdy v noci nejsou mraky a nesvítí měsíc.

orestez

Ano. https://youtu­.be/MtHmqnBFZFs Night Sky in November 2018