mathew.hasis

Co je tohle za hvězda?

Dobrý den je 27.11. tudíž zimní obloha .. na východě již ve 16:40 lze vidět hodně jasnou hvězdu .. je skoro nad obzorem není vysoko .. je to jitřenka? pokud ne tak prosím název hvězdy, děkuji :)

Nejlepší odpověď
lexx

Půjde pravděpodobně o planetu Venuši, velmi jasný a blízký objekt, může se přiblížit k Zemi na pouhých 40 mil.km tedy po Měsíci druhý nejbližší. I obyčejný triedr 10×50 ji zobrazí jako malý bílý kotouč. Je označována jako jitřenka nebo večernice – podle okamžité polohy na oběžné dráze a hodině kdy vychází nad obzor.
Doplňuji:
Ano, Jupiter…ten by rovněž přicházel v úvahu. Lepší dalekohled zobrazí v blízkosti jeho 4 největší měsíce, Europu, Ganymeda, Callisto a Io.

Další odpovědi
www

Jitřenka, Večerka = Venuše.
Není to tato, není to hvězda, je to jiná planeta.
Více net 😉
Astronomie

beer

Www má pravdu, není to hvězda a Lexx se mýlí.
V tomto ročním období a těchto šířkách je zhruba na východním obzoru již záhy po soumraku nejjasnějším objektem planeta Jupiter.
Venuše právě v tomto období není vůbec pozorovatelná v noci, jen ve dne a velmi nízko nad obzorem. Zmýlit se tedy nelze.
Astronomie
Doufám, že www odpustí, když jsem ho upřesnil )