mathew.hasis

Co znamená -x,x mag?

Dobrý den možná se vám to bude jevit jako hloupá otázka ale s asrtonomií začínám.Každý den se dívam na web astro.cz a objevil jsem tam tohle:Jupiter (-2,4 mag) v souhvězdí Berana má ideální období večerní viditelnosti. Vrcholí nad jihem kolem 18:00.
Viditelnost Velké červené skvrny (GRS) a zajímavé úkazy měsíců shrnuje tabulka. 16. leden přinese navečer dva zákryty a zatmění měsíců Ió a Európy. 18. ledna bude přecházet stín Ganyméda.Co znamená hned na začátku to mag?.. Vím jen že to je jistě nějaká hodnota ale nevím čeho. Jasnonst nebo co? děkuji za odpověď :)
Doplňuji:
Aha mnohokrát děkuji :) první komentář mi řekl uplně vše. Díky moc za váš čas

Nejlepší odpověď
ondra07

Astronomové udávají jasnost nebeských objektů jako hvězdnou velikost (magnitudu; mag)
Čím menší číslo vyjadřuje magnitudu, tím jasnější objekt (hvězda 1. magnitudy je jasnější než hvězda 3. magnitudy).

Rozdíl jedné magnitudy znamená poměr jasností 2,512 (hvězda 2. magnitudy je 2,512× jasnější než hvězda 3. magnitudy).

Původně šlo o dělení okem viditelných hvězd do „tříd“ podle jasnosti (1. magnituda byla nejjasnější, 2. magnituda o něco slabší, atd.). Dnes se měří jasnosti i na zlomky magnitud (vzhledem k výše uvedenému jde o logaritmickou škálu).

Nejslabší hvězdy viditelné očima mají jasnost 6 mag (záleží na citlivosti oka každého jedince); nejjasnější noční hvězda, Sírius, má jasnost –1,6 mag (je tedy jasnější než hvězdy 1. magnitudy); na obloze nejjasnější hvězda, Slunce, má jasnost –26 mag.

Hvězdy slabší než 6. magnitudy (jasnost vyjádřena číslem větším než 6) jsou tedy vidět jen dalekohledem.

Zisk světla v magnitudách lze vypočítat podle následujícího vzorce:

Doplňuji:
Prosím, jsem rád, že jsem pomohl :)