Avatar uživatele
mathew.hasis

Co znamená -x,x mag?

Dobrý den možná se vám to bude jevit jako hloupá otázka ale s asrtonomií začínám.Každý den se dívam na web astro.cz a objevil jsem tam tohle:Jupiter (-2,4 mag) v souhvězdí Berana má ideální období večerní viditelnosti. Vrcholí nad jihem kolem 18:00.
Viditelnost Velké červené skvrny (GRS) a zajímavé úkazy měsíců shrnuje tabulka. 16. leden přinese navečer dva zákryty a zatmění měsíců Ió a Európy. 18. ledna bude přecházet stín Ganyméda.Co znamená hned na začátku to mag?.. Vím jen že to je jistě nějaká hodnota ale nevím čeho. Jasnonst nebo co? děkuji za odpověď :)
Doplňuji:
Aha mnohokrát děkuji :) první komentář mi řekl uplně vše. Díky moc za váš čas

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? johana 56, korbic92, MK44 před 4481 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
ondra07

Astronomové udávají jasnost nebeských objektů jako hvězdnou velikost (magnitudu; mag)
Čím menší číslo vyjadřuje magnitudu, tím jasnější objekt (hvězda 1. magnitudy je jasnější než hvězda 3. magnitudy).

Rozdíl jedné magnitudy znamená poměr jasností 2,512 (hvězda 2. magnitudy je 2,512× jasnější než hvězda 3. magnitudy).

Původně šlo o dělení okem viditelných hvězd do „tříd“ podle jasnosti (1. magnituda byla nejjasnější, 2. magnituda o něco slabší, atd.). Dnes se měří jasnosti i na zlomky magnitud (vzhledem k výše uvedenému jde o logaritmickou škálu).

Nejslabší hvězdy viditelné očima mají jasnost 6 mag (záleží na citlivosti oka každého jedince); nejjasnější noční hvězda, Sírius, má jasnost –1,6 mag (je tedy jasnější než hvězdy 1. magnitudy); na obloze nejjasnější hvězda, Slunce, má jasnost –26 mag.

Hvězdy slabší než 6. magnitudy (jasnost vyjádřena číslem větším než 6) jsou tedy vidět jen dalekohledem.

Zisk světla v magnitudách lze vypočítat podle následujícího vzorce:

Doplňuji:
Prosím, jsem rád, že jsem pomohl :)

Upravil/a: ondra07

0 Nominace Nahlásit

Otázka nemá žádné další odpovědi.



Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek