co znamená zkratka KMB

prosím o objasnění co znamená zkratka KMB kterou píší koledníci na dveře

Nejlepší odpověď
annas

Zkratka souvisí se svátkem 3 králů. Ti obdarovali Ježíše po jeho narození zlatem, kadidlem a myrhou. Svátek Tří králů odjakživa doprovázely různé lidové zvyky, současně se staly tradicí tříkrálové sbírky.
Ve střední Evropě je zažité žehnání domů, při němž se na dveře svěcenou křídou píší písmena C+M+B, u nás v Čechách obvykle K+M+B. Nejsou to ale patrně počáteční písmena jmen „Tří králů“: Kašpar, Melichar a Baltazar, jak se lidově traduje, nýbrž zkratka latinského „Christus mansionem benedicat“: „Kristus, žehnej tomuto domu“.

Zdroj: http://www.kro­meriz.cz/index­.php?id=clanek&fce=de­tail&i=307

Další odpovědi
inspektorcz

V katolických zemích se o svátku Zjevení Páně (6. ledna) píše posvěcenou křídou na dveře domů a chlévů zkratka K†M†B† nebo latinský ekvivalent C†M†B† (nebo C†M†B†) jako formule požehnání. Místo českého K se používá latinské C (Casparus – Kašpar). Zkratka se vykládá jako iniciály tří králů. Původní text zní Christus mansionem benedicat – Kristus ať obydlí žehná, ať Kristus požehná tomuto příbytku (po celý rok – proto se za třetí křížek píše letopočet). Tři křížky symbolizují Nejsvětější Trojici, tj. Otce, Syna a Ducha Svatého. Nejsou to tedy znaménka „plus“ mezi iniciálami.

panenka

JSOU TO JMÉNA 3 KRÁLŮ KAŠPAR+MELICHAR+BAL­TAZAR