Avatar uživatele
anonym

co znamená zkratka KMB

prosím o objasnění co znamená zkratka KMB kterou píší koledníci na dveře

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 4707 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Zkratka souvisí se svátkem 3 králů. Ti obdarovali Ježíše po jeho narození zlatem, kadidlem a myrhou. Svátek Tří králů odjakživa doprovázely různé lidové zvyky, současně se staly tradicí tříkrálové sbírky.
Ve střední Evropě je zažité žehnání domů, při němž se na dveře svěcenou křídou píší písmena C+M+B, u nás v Čechách obvykle K+M+B. Nejsou to ale patrně počáteční písmena jmen "Tří králů": Kašpar, Melichar a Baltazar, jak se lidově traduje, nýbrž zkratka latinského "Christus mansionem benedicat": "Kristus, žehnej tomuto domu".

Zdroj: http://www.kromeriz.cz/index.p hp?id=clanek&fce=detail&i=307

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
inspektorcz

V katolických zemích se o svátku Zjevení Páně (6. ledna) píše posvěcenou křídou na dveře domů a chlévů zkratka K†M†B† nebo latinský ekvivalent C†M†B† (nebo C†M†B†) jako formule požehnání. Místo českého K se používá latinské C (Casparus - Kašpar). Zkratka se vykládá jako iniciály tří králů. Původní text zní Christus mansionem benedicat – Kristus ať obydlí žehná, ať Kristus požehná tomuto příbytku (po celý rok – proto se za třetí křížek píše letopočet). Tři křížky symbolizují Nejsvětější Trojici, tj. Otce, Syna a Ducha Svatého. Nejsou to tedy znaménka „plus“ mezi iniciálami.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
panenka

JSOU TO JMÉNA 3 KRÁLŮ KAŠPAR+MELICHAR+BALTAZAR

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost