Co znamená skratka KMB kterou píší koledníci

Nejlepší odpověď
annas

Kašpar, Melichar a Baltazar, tři králové, mudrcové, kteří navštívili Ježíše těsně po jeho narození a přinesli mu cenné dary – zlato, myrhu a kadidlo.

Zkratka K + M + B.

Doplňuji:
Na otázku jsem odpovídala před rokem. Pro doplnění své odpovědi vkládám odkaz:

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-znamena-zkratka-kmb

Další odpovědi
anonym

jsou to jména tří mudrců kteří hlásali avangelium,Kaš­par,Melichar,Bal­tazar,
http://www.chy­trazena.cz/spo­lecnost/svatky/tri-kralove-kaspar-melichar-a-baltazar-3954.html

vagra

CO ZNAMENÁ: K+M+B
Nejsou to počáteční písmena jmen „Třech králů“: Kašpar, Melichar a Baltazar, jak se lidově traduje, nýbrž
zkratka latinského
Christus mansionem benedicat:
Kristus požehnej tomuto domu.
Svátek Zjevení Páně, lidově „Třech králů“, odjakživa doprovázely lidové zvyky. Na křesťan-ském Východě se světí křestní voda a žehnají se řeky. Ve střední Evropě je zvykem žehnání domů, při němž se na dveře křídou píší písmena C+M+B s udáním letopočtu. V Čechách obvykle K+M+B.

Zdroj: zkáceno z-http://www.pas­torace.cz/index­.php?typ=texty&sel_char=­&sel_tema=80&sel_pod­tema=656&sel_t­ext=1539

annas

Zkratka souvisí se svátkem 3 králů. Ti obdarovali Ježíše po jeho narození zlatem, kadidlem a myrhou. Svátek Tří králů odjakživa doprovázely různé lidové zvyky, současně se staly tradicí tříkrálové sbírky.
Ve střední Evropě je zažité žehnání domů, při němž se na dveře svěcenou křídou píší písmena C+M+B, u nás v Čechách obvykle K+M+B. Nejsou to ale patrně počáteční písmena jmen „Tří králů“: Kašpar, Melichar a Baltazar, jak se lidově traduje, nýbrž zkratka latinského „Christus mansionem benedicat“: „Kristus, žehnej tomuto domu“.

Zdroj: www.kromeriz.cz/in­dex.php?id=cla­nek&fce=detail&i=3 07