metalavenged

Co je to svěcená hostie?

Dobrý den.
Jak to vypadá, jak to chutná a proč to musí v kostele jíst?
Děkuji. :)

Nejlepší odpověď
annas

Ještě doplním. Proč se svěcená hostie přijímá v kostele při svatém přijímání?

„Souvisí s Ježíšem, který svým učedníkům podal chléb a řekl: "Vezměte a jezte. Podobně jim podal kalich a řekl: "Vezměte a pijte“ A dodal: „To čiňte na mou památku“. Eucharistie byla ustanovena kvůli přijímání.

Přijímání Kristova Těla eucharistického vytváří z věřících jedno Kristovo Tělo – církev."

Kněz při mši svaté promění kulatý oplatek (hostii) v tělo Páně a přijme sám a pak vyzve věřící.

„Když kněz podává Tělo Páně věřícímu, ukáže mu hostii a říká při tom „Tělo Kristovo“. Odkazuje tak na slova Ježíše při poslední večeři, který učedníkům dával chléb se slovy „Toto je moje tělo“; formule Tělo Kristovo byla používána již ve 4. století. Věřící odpovídá „Amen“ a tímto vyjádřením potvrzuje svou víru, že to, co vypadá jako chléb, je ve skutečnosti Tělem našeho Pána.“

Víc v odkazu
http://www.li­turgie.cz/mse-svata/svate-prijimani-1/svate-prijimani/

Hostie = oběť. Jde o nekvašené pečivo, jakýsi kulatý tenký oplatek různých velikosti podle toho, komu jsou hostie určené. Vyrábějí se z pšeničné mouky a vody.

Nevykrájené neposvěcené hostie jsem v dětství dostávala od jedné řádové sestřičky, která byla nucena v době minulé opustit práci sestry a byla přestěhovaná do Bílé Vody. Zde se hostie pekly. Když přijela za svou rodinou, tak mě jako sousedovo dítě obdarovala. Hostie byly bez chuti, lepily se na jazyk. Jako děti jsme z nich měly samozřejmě radost – každý je neměl.

Další odpovědi
Hans51

Vypadá jako kulatý oplatek, chutná podobně a symbolizuje Kristovo tělo.